Tinkoff-Saxo ve kraliçe etap zaferleri

Kraliçe etapları izlemek büyük turlarda bisiklet severler için büyük zevk! Her ne kadar genel klasman (GC General Classification) lider adayları birbirinlerini kollamak ve zaman farkını açmak, kapatmak için çabalasa da asıl heyecan veren tırmanıș domestiklerinin sürpriz zaferleri oluyor.

image

Kraliçe etap nedir sorusunun cevabı da uzun, upuzun, hatta turun en uzun etabı olması ve de içinde birden fazla 1. Kategori (cat 1) tırmanıș ve sınıf dışı (HC) zirve tırmanışı ile bitmesi. Akla gelenler arasında Bola del Mundo (Vuelta), Pireneler ve Alphe d’Huez (Fransa), Monte Zoncalon (Giro d’italia) sayılabilir.

Tinkoff – Saxo Pro Cycling Team (TCS) sporcuları bu yıl pedallanan üç büyük turun kraliçe etaplarını kazandı. Başarı listesindeki isimler:

* Michael Rogers – Giro d’italia, 11. etap
* Rafal Majka – le Tour de France, 14. etap
* Alberto Contador, la Vuelta a España, 16. etap

image

Önceden belirtelim: umarım bu üç sporcu da temiz çıkar gelecek günlerde.

Tinkoff – Saxo’nun isim değişikliği sonrası geçirdiği evrim ortada, hem mali açıdan hem bisiklet ve ekipman desteği hem de sportif yönetim açısından. Yeni transferler (Peter Sagan, İvan Basso), sözleşmesi yenilenen sporcular ve sponsorlarla yapılan sözleşme uzatmaları (en son Specialized ile) bu zaferleri destekler nitelikte.

image

Daha nice başarılara!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.