Ve huzurlarınızda 102. le Tour de France!

102. kez düzenlenecek dünyanın olimpiyatlardan sonra en çok ilgi çeken spor olayı le Tour de France 2015 sunumu bugün yapıldı.

4-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan tur Hollanda’nın Utrect şehrinden başlayıp Belçika’dan geçerek yine her zamanki gibi Paris’te bitecek. Heyecanlı bir tur olacağı kesin. Çünkü Roubaix’nin kaldırım taşları da var Alp d’Huez tırmanışı da.

tdf_2015_poster

İlki 1903’te gerçekleşen Fransa Bisiklet Turunda sporcular 23 günde 3 bin 663 kilometre pedallıyor. Turun etap sonu Paris olurken, başlangıcına İrlanda, Almanya, İspanya, İtalya ve Lüksemburg gibi ülkeler ev sahipliği yapmıştı. 2014 yılında ise İngiltere’den başlayan turun şampiyonu ise Kazakistanlı Astana takımının kaptanı İtalyan Vincenzo Nibali olmuştu.

Temmuz ayına daha dokuz ay olmasına karşın bisiklet severleri şimdiden heyecanlandıran Fransa Bisiklet Turunda
 • Hollanda’da bireysel zamana karşı etabı ile açılacak
 • Belçikaya uğrayıp sonrasında
 • Geçen sene karşımıza çıkan Kuzeyin Taşlı Yolları Paris – Roubaix yollarında mücadele verilecek.
 • UCI’nin yazılı olmayan kuralları dışına çıkılarak ilk kez tur içinde takım zamana karşı etabı ikinci hafta pedallanacak
 • Geçen sene tırmanmadığımız Alp d’Huez bize merhaba diyecek.
21 etabın sınıflamasını yaparsak:
 • 9 düz etap
 • 3 tepe etabı
 • 7 dağ etabı
 • 5 zirve finişi
 • 1 bireysel zamana karşı
 • 1 takım zaman karşı
B0iw7DICAAAQn7o

le Tour bu sene Fransa’nın ortasını es geçip kuzeyinden güneyine iniyor ve sonra Fransa’nın tam kalbine, Paris’e geliyor.

Etaplar:
 1. etap, 4 Temmuz — Utrecht, 14 km bireysel zamana karşı (ITT – individual time trial)
2. etap, 5 Temmuz — Utrecht to Zeeland, 166 km
3. etap, 6 Temmuz — Antwerp to Huy, 154 km
4. etap, 7 Temmuz — Seraing to Cambrai, 221 km
5. etap, 8 Temmuz — Arras to Amiens, 189 km
6. etap, 9 Temmuz — Abbeville to Le Havre, 191 km
7. etap, 10 Temmuz — Livarot to Fougeres, 190 km
8. etap, 11 Temmuz — Rennes to Mur de Bretagne, 179 km
9. etap,  12 Temmuz — Vannes to Plumelec, 28 km takım zamana karşı (TTT – team time trial)
1. dinlenme günü — 13 Temmuz
10. etap, 14 Temmuz — Tarbes to La Pierre Saint-Martin, 167 km
11. etap, 15 Temmuz — Pau to Cauterets-Vallee de Saint-Savin, 188 km
12. etap, 16 Temmuz — Lannemezan to Plateau de Beille, 195 km
13. etap, 17 Temmuz — Muret to Rodez, 200 km
14. etap, 18 Temmuz — Rodez to Mende, 178 km
15. etap, 19 Temmuz — Mende to Valence, 182 km
16. etap, 20 Temmuz — Bourg de Peage to Gap, 201 km
2. dinlenme günü — 21 Temmuz
17. etap, 22 Temmuz — Digne-les-Bains to Pra-Loup, 161 km
18. etap, 23 Temmuz — Gap to Saint-Jean de Maurienne, 185 km
19. etap, 24 Temmuz — Saint-Jean de Maurienne to La Toussuire-Les Sybelles, 138 km
20. etap, 25 Temmuz — Modane Valfrejus to Alpe d’Huez, 110 km
21. etap, 26 Temmuz — Sevres to Paris, 107 km
image

Tour de Franve 3014, 5. etap

Turda dikkati çeken bir etap da takım zamana karşı (TTT) etabının 9. güne alınması ki birinci günden itibaren takımlar kayıplar verirken peleton içinde veya dışında (abandone) kimse kalmayacak gibi takım zamana karşı etabında pedallayacak. Geçen seneki turda yağmur altında pedallanan 5. etap Ypres – Arenberg Porte du Hainaut sona ermeden birçok pedal yarıştan çekilmek zorunda kalmıştı. UCI’nin kuralları ise açık ve net: turun takım zamana karşı ile açılması. Haliyle istenen takım zamana karşı ile bireysel zamana karşı etaplarının yer değiştirilmesi ki bunu zaman içinde göreceğiz olup olmayacağını.

Biraz da takımlara ve kaptanlarına değinecek olursak:

Team SKY takım kaptanı Chris Froome (İngiltere), 102. Fransa Bisiklet Turunu (tdF 2015) pas geçebileceğini belirtirken (önümüzde daha dokuz ay var) İtalya (Giro d’Italia) ve İspanya (Vuelta a Espana) turlarına odaklanacağını ekledi.

Ufukta herhangi bir aksilik (kaza, takımın iflası – el değiştirmesi, doping kullanımı) olmazsa Nairo Quintana (Kolombia, Movistar Team) geçen sene Fransa turuna katılmama gibi bir karar almazsa Alberto Contador (İspanya, Tinkoff-Saxo), Rafal Majka (Polonya, Tinkoff Saxo), Vincenzo Nibali (İtalya, Astana), Fabio Aru (İtalya, Astana), Astana ve Tinkoff-Saxo bu kez kaptanları sağlam domestiklerle desteklemeli, Joaquim Rodriguez (İspanya, Team Katusha), Alejandro Valverde (İspanya, Movistar Team) ile Vuelta 2014’deki gibi bisiklet severleri mest eden ataklarla dolu bir tur bizi bekliyor olacak.

Tour of Spain - Stage 15

İspanya Bisiklet turu 2014, 15. etap zirve bitişine yaklaşırken. Önde Alberto Contador, peşinde ise Alejandro Valverde ve Joaquim Rodriguez, Chris Froome, Fabio Aru

Tabii ki, önümüzde dokuz aylık bir süre var, aksilikler çıkmadığı takdirde bu kez takımların kimlerle tura katılacağını açıklamalarını bekleyeceğiz. Ancak Team SKY Chris Froome katılmam derse Sir Bradley “Wiggo” Wiggins ile katılacaktır, zira takımın geçen seneki gibi kaybedecek bir turu daha yok! 101. Fransa Bisiklet Turunu takip edenler bilir: Kuzeyin cehennemi, bahar klasiklerinin en zorlusu Paris – Roubaix yollarını da içeren 5. Etapta yoğun yağmur altında pedallanırken Chris Froome kaza sonrası yarışa devam edemeyip bırakınca takım için tur çoktan bitmiş, Team SKY etap bile kazanamamıştı.

Bunun dışında favori isimlerden birer ikişer Giro’yu es geçip Fransa’ya odaklanacağım, klasiklere katılmayacağım vs. gibi açıklamalar gelmeye başladı, gerçi tekrarlamakta fayda var, önümüzde daha dokuz ay var ve takımların sportif direktörleri ne der ne yapar sporcularla birlikte, açıklamalar değişebilir, taktikler ve dinlenme, odaklanma çalışmaları da. Nibali Giro d’Italia’yı es geçip Fransaya odaklanmak isterken Chris Froome da Turu es geçip İtalya ve İspanya’yı kazanmayı deneyecek. Alberto Contador ise üçlü zafer peşinde. Ancak kimse genç yaşta emekliliğini açıklayan Andy Schleck gibi hepsine katılayıp hepsini kazanmaya çalışayım derdinde değil.

Kısacası bizleri bekleyen kaldırım taşları, sert tırmanışlar, zaman bonusları, bol bol çapraz rüzgarlar, kazalar, acı, ter, kan ve mükemmel bir çaba, pelotonun affetmezliği… Sayılı gün çabuk geçermiş. Pedallayarak bekliyoruz 4 Temmuz’u.

 

Daha fazlasını okumak için:
image

Rafal Majka, Tour de France 2014’de kraliçe etap zaferini kazanırken.

2 comments

 • Bence bu sene ki tur geçen seneden bile zor. Turu kazanmanın kilit noktası Quintana’nın formu ve Contador’un Giro d’italia’dan ne kadar yorgun döneceğine bağlı. Eğer bu iki seçenek formlarını toparlayamazsa Roubaix yollarının ustası Nibali yine süpriz yapabilir. Majka, Vuelta, Giro veya le Tour’da domestik olur, Aru ise Vuelta ve Giro da Astanayı sırtlayacaktır. Unutmamak lazım ki, Astana takımında üç sporcu dopingli çıktı. Hâlâ yasaklı madde kullanıp EPO yapılabiliyorsa bir takımda tüm galibiyetler net bir tablo çıkana kadar şüpheli durumdadır. Bunu da UCI, medya ve bisiklet kamuoyunda ortaya çıkartmak zorundadır.

  • Mahsus Mahal

   Astana ve doping ayrılmaz bir ikili, hatta UCİ liste başı diyebiliriz. Bunun dışında Nibali, le Tour’da çifte zafer peşinde, bayağı çalışacak gibi. Ancak doping soruşturması canlarını yakabilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.