Ürün incelemesi: SKS-Germany Airkompressor 12.0

SKS-Germany bisiklet parça ve donanımları, tamir ve bakım araç-gereçleri üretimi yapan bir Alman firması. Türklerin süregelen Alman hayranlığından olsa gerek ürünlerinin kalitesi su götürmez bir gerçek.

Evdeki bisikletlerimin ve de arabamın lastiklerini şişirmek için SKS-Germany Airkompressor 12.0 yer pompasını kullanıyorum. Bir diğer kullandığım pompa ise Specialized AirTool Steel, onun incelemesini de daha sonra yaparım. Airkompressor 12.0 tam bir fiyat/performans ürünü. Bütçe zorlamayacak fiyatı ve işini doğru düzgün hatasız yapması, her bir detayının düşünülmüş olması ürünü bir adım öne çıkartıyor.

Plastik zemin döşemesi ve tutma yerleri, Çelik gövde ve uzun çalışma mesafesi.

Plastik zemin döşemesi ve tutma yerleri, Çelik gövde ve uzun çalışma mesafesi.

Artıları:

 • daha hızlı şişirme için uzun gövde ve çalışma mesafesi
 • okumayı kolaylaştıran geniş ve renkli gösterge – kadran
 • bilinen tüm sibop türleriyle uyumlu kafa
 • 12 bar’a dek yüksek basınç desteği
 • uygun fiyat: 70 TL / 32 USD / 25 Euro
Pompanın kadranı bir hayli geniş.

Pompanın kadranı bir hayli geniş.

Eksileri

 • hava hortumu biraz daha uzun olabilirdi,
 • zemin malzemesi geniş ve çelik malzemeden olabilirdi,
 • ikili sibop yuvası yerine tek delikli akıllı yuva kullanılabilirdi.

 

Teknik özellikler

Uyumluluk İğne (Presta), Araba (Schrader)
Basınç aralığı 12 bar / 174 PSI
Yükseklik 730 mm
Malzeme metal boru / plastik zemin
Önce mandalı kaldırıyoruz, sonra siboba oturtup kapatıyoruz. Şişirmeye başlayabilirsiniz.

Önce mandalı kaldırıyoruz, sonra siboba oturtup kapatıyoruz. Şişirmeye başlayabilirsiniz.

Ürünün sevdiğim bir yönü ise sahip olduğu geniş basınç (1-12 bar) aralığıyla yol, arazi, şehir bisikleti ve de otomobil, motorsiklet fark etmeksizin lastik şişirebilmesi. Ayrıca hatasız ve doğru ölçüm yapan geniş kadranı ve 73 cm uzunluğundaki gövdesi ve bir o kadar da çalışma mesafesi ile lastik şişirme zaman alan bir iş olmaktan çıkıyor.

Ancak eksik yönlerinin tamamlanması ile ürünün fiyat/performans ürünü olmaktan çıkıp üst seviye bir ürün olacağı kesin. Biraz da eksiklikler erişilebilir fiyat odaklı düşünüldüğü için ticari amaçlarla giderilmemiş gibi. Eksiklikleri gidermek adına yapmayı düşündüğüm iki şey var: birincisi sibop kafasını akıllı yuva ile değiştirmek, ikincisi de hortumun kısalığından dolayı lastik şişirirken yaşanan denge sorununu ortadan kaldırmak için plastik zemin altına uygun genişlikte bir tahta parçası yerleştirmek.

SKS-Germany Airkompressor 12.0 ve diğer ürünlerini almak isterseniz şimdilik tek seçenek internet üzerinden yurtdışındaki bisiklet üzerine uzmanlaşmış alışveriş siteleri. Ancak şunu da bir kenara not etmenizde yarar var, SKS-Germany ürünleri yılbaşından sonra Delta Bisiklet aracılığıyla Türkiyede uygun fiyatlarla satılmaya başlanacak.

4 comments

 • Metin Emiroğlu

  Pompalarda en çok canımı sıkan kısım siboptan çıkarırken yaşanan zorluk ve sibobun zorlanması. Lezyne bu amaçla Air Bleed System diye bir çözüm bulmuş. Diğer markaların da benzeri teknikler uygulamalarını bekliyoruz. ABS’nin nasıl çalıştığını alttaki sayfada görebilirsiniz:

  http://www.lezyne.com/product-fpumps-hp-cnc.php#.VHBSE4vfL8s

 • Selamlar,

  Bu ürün tubeless lastikleri şişirebilir mi?

  • Mahsus Mahal

   Tubeless lastikler için özel pompalar var, havayı hapseen ve bir anda serbest bırakan; elinizde böyle bir pompa yoksa olan bisikletçiler ya da benzin istasyonları şimdilik en iyi çözüm olacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.