Yedi Tepesi de İnşaat İstanbul

İstanbulda kum ne arar?

Yukarıdaki sözler pedal çevirdikçe aynakol göbeğinden rahatsız edici sesler gelen yol arkadaşım Burak’ın ait. Al benden de o kadar!  Kasım ayının sonunda başlayan mevsimin anormali yağmurlar altında sürdükten sonra bisikletimin her yeri alışageldiğim yağ ve kirden çok kumlarla kaplanıyordu. Kaldı ki, üstüm başımda eser miktarda kum zerrecikleriyle kaplanıyordu.

Şantiye kamyonlarına ve arkada yükselen inşaat iskele - vincine dikkat

Şantiye kamyonlarına ve arkada yükselen inşaat iskele – vincine dikkat

Koca bir şantiyeye dönen İstanbul rant-para-ihtiras ve kefene cep dikme telaşı yüzündendir ki on yıldan beri ağır bir şantiye kamyonları işgali altında. Anadolu yakasında Maltepe sahilini, Avrupa yakasında da Yenikapı sahilini doldurma çalışmaları, köprülerin ve havalimanlarının üçüncüsünün inşaatları ve kentsel dönüşüm ve ultra lüks gökdelenli yaşam mimarı konutlar derken sağımız solumuz ağaçtan, insandan çok kamyonlarla çevirildi. Gün geçmiyor ki yanıbaşımızdaki bir bina yıkılıp yerine yenisi yapılmasın. Kentin belleği yok olduğu gibi çevre de rahatsız oluyor ve çevreye verilen rahatsızlık yüzünden dilenen özür sadece tabelalarda kalıyor!

İşe gidip gelirken kullandığım ara yollar ve Maltepe – Caddebostan arasındaki sahil yolundan her an bir kamyon çıkabilirmişcesine olması gerekenden de fazla tetikte sürüyorum. Kamyonların taşıdığı hafriyat, moloz, yıkıntıların kumu, parçası, tozu rüzgarla yollara, yollardan da bisikletimize, ağzımıza yüzümüze bulaşıyor ve biz inşaatla büyüyor, gelişiyor, sayılan sayılı bir ekonomi oluyoruz.

İstanbul üzerinde oynanan büyük geliştirme projelerinin yol açtığı tahribatları görmek için Mutlu Kent topluluğunun çalışmalarına bakabilirsiniz. Sonuçlar tam bir felaket. Ama biz buna ekonomi de gelişme ve büyüme diyoruz!

İstanbulun seksi fotoğrafları için tıklayınız: Google Earth Tanıklığıyla 10 Yıl Önce 10 Yıl Sonra İstanbul

3 comments

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.