Etkinlik: 28 Aralık Kurtdoğmuş Köyü Bisiklet Turu

ETKİNLİK SAKATLIK VE OLUMSUZ HAVA DURUMU NEDENİYLE İLERİ BİR TARİHE ERTELENMİȘTİR. Anlayışınız için teşekkür ederiz

Bu haftaki rotamız İstanbulun su deposu (!) Ömerli Baraj Gölü kıyısına konuşlu Kurtdoğmuş Köyü. Birçok kez ziyaret ettiğimiz köye Bostancıdan gidip gelmek 90 km civarında.

Buluşma günü, saati ve yeri: 28 Aralık Pazar, saat 8:00, Bostancı Adalar İskelesi (10 dkaika bekleme payı)

 

Tur hakkında kısa bilgi:

  • Arazi bisikleti ile gelip de düz yolda hamallık yaşamanıza gerek yok, 700×23/25/28/32c lastikli bir yol/şehir/cyclocross bisikletiyle gelebilirsiniz. Tek seçeneğiniz arazi bisikleti ise yine de bekleriz. 🙂
  • Kaskınız mutlaka olsun
  • 90 km
  • 1000 metre tırmanış
  • ortalama 20 km/s hız
  • tahmini tamamlama süresi en geç 5 saat

Bostancı – Kaynarca arası sahil yolundan pedallayıp Sabiha Gökçen Havalimanına uzanan yala çıkarak sahil şeridini geride bırakacağız. Unutmadan eviniz bu hat üzerindeyse herhangi bir noktadan sürüșe katılabilirsiniz.

F1 İstanbul Park yol ayrımından hafif rampa tırmanıp benzinlite kısa bir mola vereceğiz. Soluklandıktan sonra Göçbeyli Köyüne girmeden sola sapıp köpeklere meydan okuyarak ağaçlarla kaplı Ballıca Köy yolunu takip ederek Kurtdoğmuş Köyü yoluna çıkacağız. Karşımızda sıkı bir iniş ve takibinde köy meydanına dek kısa bir tırmanış var. Unutmadan bu yolu geri tırmanacağımızı da hatırlatalım.

Dönüş yolunda F1 pistini geride bıraktıktan sonra iki seçeneğimiz var:

  • ya doğruca Sabiha Gökçen yolundan sahile
  • ya da otobana çıkar çıkmaz Sultanbeyli – Kurtköy mevkiinden Aydos ormanı eteklerine doğru pedallayıp Kartal sahile inmek.

Grubun yorgunluğuna göre dönüş yolundaki ufak sapmayı ayarlarız.

Yol üzerinde öyle aman aman tırmanışlar yok, olanlar da kısa mesafeli ve CAT 4 altı seviyede, nerede ne tırmanış var incelemek isterseniz yazının altındaki STRAVA verisine bakmanız yeterli.

Gelmeden önce hava durumuna bakıp tedbirli giyinmenizi öneririz, İstanbulun yanar döner havasına aldanmamak gerek. Pazar günü parçalı bulutlu 9°C derece olsa da yanınıza yağmurluk almakta fayda var. Bunun dışında bisikletinizin lastik çapına uygun iç lastik, yama takımı ve pompanızın yanınızda olmasına dikkat edin. Son olarak bisikletinizin vites – fren – jant – teker ayarlarının yapılmış olması önemli. Kısacası sele altı çantanız dolu olsun!

Tur detaylarına STRAVA üzerinden bakabilirsiniz. Katılmak istiyorsanız yorum bırakmanız yeter. Keyifli pedallar!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.