Madonna Del Ghisallo Kilisesini bilir misiniz?

İş nedeniyle üç ayı İtalyada geçen bisikletsever arkadaşım Fevzican’ın haber vermesiyle öğrendim Madonna Del Ghisallo Kilisesinin varlığını. Bu zamana dek öğrenmemem büyük ayıp zaten! Bisiklet sporu ve kültürü hakkında elime ne geçerse okuyan ve yine de eksik kalan ben sözü Fevzican’a bırakıyorum:

Ben bugün İtalya’da bir adet bisiklet kilisesi olduğunu öğrendim:

Ölen tüm bisikletçilerin ruhunu kutsamak için daima beslenen ve hiç sönmeyen bir ateşin olduğu kilisenin bulunduğu yol tüm Giro di Lombardia ve Giro d’Italia rotalarına her sene kesin dahil edilirmiş.

Yaklaşık 900 mt rakımda bulunan kilisede Marco Pantani’nin pembe forması da sergileniyormuş. Bu pazar bir terslik çıkmazsa bisikletimle kiliseye gitmeyi planlıyorum. Kilisenin yanında bir de bisiklet müzesi var ama Kasım – Mart ayları arasında soğuktan ötürü kapanan müzeyi şimdilik göremeyeceğim.

Madonna Del Ghisallo kilisesi

Madonna Del Ghisallo kilisesi

İçimi bir heyecan kaplamadı değil… Bir bisiklet mağazasına girince ya da kutusundan yeni çıkan bir bisikletin kurulumunu yaparken heyecanlanan ben, bisikletin kutsal topraklarında ayin havasında bisiklet müzesini ziyaret ettiğimi düşünemiyorum bile. Sanırım müzeden çıkmam akşam saatlerini bulurdu.

Madonna_Del_Ghisallo

Fevzican’ın mesajından sonra yabancı kaynaklar dışında Ekşi Sözlükte bisiklet sevdalısı taulbia isimli yazarın yazdıklarını buldum, gayet faydalı ve heveslendirici: 

kuzey italya’nın lombardia bölgesinde bulunan şapel.

giro di lombardia yarışının ünlü tırmanışlarından biri.

bir ibadet merkezi olmasının yanı sıra, dünyadaki tüm bisikletçileri koruyan ve kollayan, onların patron azizi olan bir kilise hayal edin! bu kilisenin yanı başına bir de bisiklet müzesi koyun! bu müzeye de, tüm zamanların en büyük bisikletçilerinin bisikletlerini, eşyalarını, dünyanın dört bir yanından bisiklet severler tarafından getirilmiş bibloları, tabloları, fotoğrafları, hatta ve hatta; bisiklet yarışlarında trajik bir şekilde hayatlarını kaybeden sporcuların hayata onlarla birlikte gözlerini yuman bisikletlerini yerleştirin! epik ve mistik! *

1949 yılında bölgenin yerel rahibinin, papa 7. pius’u iknasıyla “the patron saint of cyclists” ünvanını alan bu kilise, dünyada hiçbir spor dalında böylesine etkili bir örneği bulunmayan, bütünleştirici, saygıdeğer ve kutsal bir yapı! her sene ekim ayının başında koşulan giro di lombardia sırasında, tırmanışı tamamlayan bisikletçiler bu şapelin önünden geçerler ve peloton‘un geçişi esnasında şapelin çanları çalınarak tüm bisikletçiler onurlandırılır.”

İlk fırsatta kilise ve müzeyi ziyaret etmek amacım. İbadetim de o rampayı tırmanmak olacak. Bekle beni Madonna Del Ghisallo! Kutsa bizi Meryem Ana!

peloton kilise önünden geçiyor. Allez allez allez!

peloton kilise önünden geçiyor. Allez allez allez!

Daha fazlası için:

Kiliseye uzanan yolun eğim profili

Kiliseye uzanan yolun eğim profili

 

One comment

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.