Pro Bikes: Pro Team Tinkoff Saxo’nun tercihi Specialized S-Works Tarmac

2015 sezonunda pro pelotonda birçok takım vites-fren-teker sistemleriyle tamamlayıcı donanımlarında ciddi değişikliklere gitti. Neredeyse donanımlarını değiştirmeyen takım kalmadı diyebiliriz.

2014 sezonunu sayısız etap galibiyetleri ve İspanya Bisiklet Turu şampiyonluğu gibi başarılarla kapatıp üzerine gelecek sezon başarılarını perçinlemek için yerinde transferler yapan Uci World Tour’un tek Rus takımı Pro Team Tinkoff Saxo takımı 2014 yılında kullandığı SRAM ve Zipp donanımlarını terk ederek yerine

İtiraf etmek gerekirse biraz karışık ve karmaşık bir birleşim olmuş Pro Team Tinkoff Saxo’nun tercihleri; eğlenceli tavırlarıyla bildiğimiz takım “başganı” Oleg Tinkov’un kararı kesindir diyoruz. Umarım tercihler başarıyı peşinde getirir ve uzun soluklu bir birliktelik olur.

Vites sisteminden sargısına dek her şeyi değişen takımın değişmeyen asli ve hayati unsuru, kullandıkları kadrolar ise yine aynı: Specialized S-Works Tarmac, Venge, Roubaix ve SHIV TT. Takımın geçen seneki etap ve büyük tur başarılarına bakılırsa gücünü aldığı yer bariz belli: sağlam, dayanıklı, esnemez ve yanal sertliği üst seviyede, tek gün yarışları ve büyük turlardaki başarısı tartışmasız Specialized S-Works.

Takımın ağırlıklı olarak kullanacağı kadro ise Specialized S-Works Tarmac olacak. Tercihin değişmemesinin en önemli unsuru da Specialized’ın pro pelotonda sponsoru olduğu Astana, Tinkoff Saxo ve Etixx-Quick Step takımlarının sporcularıyla 2014 yılında çalışmalarına başladığı Rider First-Engineered projesinin takımların gücünü arttıran birçok yenilikle birlikte sonuçlanması.

tarmac_collacge

Specialized S-Works Tarmac’a yakından bakış

  • binicinin sürüş kontrolünü arttıran kadro boyuna özel olarak boyutlandırılan konik alın borusu,
  • gücü eşit ve doğru şekilde vites sistemine aktaran tek parçadan oluşan orta yatak,
  • daha az malzeme kullanılarak üretilen yenilikçi çözümler,
  • her kadro boyu için aynı değil ayrı işçilik

Düz ve sprint finish etaplarında ise (mostly flat) takımın tercihi aerodinamik sürüş geometrisiyle şekillendirilen sertliği ve esnemezliğiyle binicisini destekleyerek süratli kaçışlara imkan veren Specialized S-Works Venge olacak.

Tinkoff_Saxo_Specialized_Swork_Venge_2015

Specialized S-Works Venge Pro Team Tinkoff Saxo Edition

Bahar klasiklerinde ise takımın tercihi tabii ki seçeneksiz Specialized S-Works Roubaix olacak. Roubaix’i anlatmak için beş Paris-Roubaix ve sayısız klasik yarış zaferlerine bakmak yeteri olacaktır.

all_teammates

Pro Team tinkoff Saxo yeni bisiklet ve forma takımıyla İtayla Sicilya Dağı eteklerinde sezon kampında.

2014 sozonu üç büyük turun kraliçe etaplarını kazanan Tinkoff Saxo takımından anlaşılan başarı ve zaferler eksik olmayacak gibi.

Daha fazla video için: Pro Team Tinkoff Saxo YouTube kanalı

Dipnot:

  1. FSA, 2015 sezonu boyunca Pro Team Tinkoff Saxo’nun gidon ve boğazı, sargısı, zincir, aynakol ve frenleriyle birlikte alın borusu rulmanlarının tedarikçisidir:  http://www.fullspeedahead.com/tour-preview/
  2. Alberto Contadorun Specialized Rider First-Engineered çalışmaları esnasında dile getirdiği fikirleri: “Testing the bike on different types of climbs has proven it’s very fast, especially when standing on the pedals. Going downhill, it’s a very good handling bike that goes where you want it to go. It’s an unbeatable feeling. One of the best features is the enormous stiffness, which translates to a high capacity to transmit power, and that’s what we’re all looking for.”  

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.