Dubai Tour 2015: 2. Etap Dubai International Marine Club → Palm Jumeirah, 187 km (düz)

Dün geçilen 1. etabın galibi Cavendish, takımı ise tartışmasız Etixx-Quick Step idi. Gerçi tek tırmanışı viyadükler olan böylesine düz bir etapta Mark Cavendish el arabasıyla bile birinci gelirdi… Etixx-Quick Step yarışın başından itibaren Cavendish’i birinciliğe taşımak için ne gerekiyorsa yaptı. Mark Renshaw ve Tony Martin’e bayağı iş düştü ve ödüllerini de aldılar: Cavendish mavi formayı giyindi.

Dünün yıldızı parlayan bir ismi ise Astana takımının İtalyan pedalı Andrea Guardini idi. Kaldı ki kendisi son 200 metre kala bitişe hâlâ pozisyon almaya çalışıyordu ve metreler kalsa da zorlamayı başardı Cavendish’i, ipi ikinci olarak göğüsledi.

Dubai_Tour_2015_stage_2_profile

Dubai Turunun 2. etabı 187 km uzunluğunda, dümdüz, yine Dubai içinde turlanacak. Jumeirah Adası girişinden başlayacak etap çöle doğru uzandıktan sonra yeniden şehir merkezine dönüp Jumeirah Adasına girip muhtemelen turistik değerlere göre Burj al Arab oteli önünde bitecek.

Dubai_Tour_2015_stage_2_map

Çöl sıcaklarını aşırı hissettiren rüzgarlarla birlikte sporcuların tenleri iyice kavrulacak, orası kesin! Hiç mi dikkat etmediniz Cavendish’in yarış öncesi ve podyum sonrası yüzündeki güneş yanıklarına?

Daha fazlası için: http://www.procyclingstats.com/race.php?id=151109&c=2

 

Yarış sonrası

Elia Vivani'nin Team Sky formasıyla ilk zaferi!

Elia Vivani’nin Team Sky formasıyla ilk zaferi!

Dubai International Marine Club → Palm Jumeirah arası pedallanan 187 km uzunluğundaki etapta ipi göğüsleyen Team Sky’ın İtalyan pedalı Elia Vivani oldu. Bu Vivani’nin Team Sky renkleriyle ilk zaferi. 4:29:59 ile geçilen etapta Mark Cavendish (EQS) ikinci, Andrea Guardini (AST) üçüncü, Alexadre Porsev (KAT) dördüncü aldu.

Team SKY Elia Vivani için bitişe yakın gerçekten de iyi tren oluşturdu, oluşturmakla kalmadı öne taşıdı. Geride kalanlar ise geçiş koridoru bulamadığı için “geride kaldı.” Astana’dan Guardini’nin etap almasını isterdik, ancak bu son etaba kalmış gibi görünüyor. Son metrelerde Cavendish yine yaptı yapacağını ve Team Giant-Alpecin’den degenkolb ile omuz omuza (yoksa atma mı demeli) mücadeleye girse de önünü boşaltamadığı için geride kaldı.

  • Yarışın 40 km dolaylarında Tinkoff-Saxo’dan üç sporcu kazaya karıştı, ancak ufak yara-yanık ve jant değişimi sonrası çabuk toparlanıp pelotona karıştılar.
  • Son kilometrelerde, U dönüşü yapıldığında ufak bir yanlış yön kazası oldu, yine toparlanmayı bildiler.
  • Son 3 km kala Astana Andrea Guardini’yi kopartıp götürmesi için Nibali’nin de içinde bulunduğu bir grubu pelotonun önüne taşıdı, son ana dek başarılı olsalar da Team Sky gayet iyi çalıştı.
  • Ancak son 2 km kala bitişe yol üzerindeki çalışma (ki, o gün de yapmayın şunu!) pelotonun hızını kesti, ama bu değildi trenleri bozan, yolun daralması birçok takımın planını bozdu, geride bıraktı.
Çöl kaplanları

Çöl kaplanları

2. etap sonrası Genel Sıralama (GC) ise şu şekilde oldu (ilk 10)

1 Mark Cavendish (GBr) Etixx – Quick-Step 7:54:43
2 Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:00:02
3 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 0:00:06
4 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:00:11
5 Ben Swift (GBr) Team Sky 0:00:13
6 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
7 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
8 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 0:00:14
9 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida 0:00:15
10 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 0:00:16

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.