Vuelta a Andalucía 2015, 4. Etap: Maracena → Alto de Allanadas, 200 km (Dağlık)

61. Ruta del Sol Endülüs Turunun 3. etabını İspanyol pedal Alberto Condator son adeta tek başına alırken en yakın takipçisi ve tek rakibi Chris Forrme da 19 saniye geriden ikinci olarak etabı bitirmiş, kendisini silkemeye çalışan ancak Team Sky’ın yeni yeteneği Peter Kennaugh tarafından önüne set çekilen AG2R La Mondiale takımının yıldızı Romain Bardet de üçüncü olmuştu.

Vuelta_a_Andalucía_2015_stage3_winner_alberto_contador

Maracena → Alto de Allanadas arasında pedallanacak yaklaşık 200 km uzunluğundaki 4. etap doğrudan 600 mt rakımdan başlayıp kısa süre içinde CAT 3 tırmanışına geçiyor ve etap sonuna dek inişli çıkışlı, kıvrım kıvrım bir yol takip ederek zirve bitişine doğru gidiyor. Söylemeden duramayacağım: peloton da çok sever bu tip etapları!

profile-04

170. km’den itibaren etabın insafsız tırmanışı başlıyor diyebiliriz. Zirve bitişi Alto de las Allanadas yaklaşık 4.4 km uzunluğunda ve ortalama eğimi 10% ve çoğu yerde bunun da üzerinde kısa ve anlık eğimler var.

finish-04

Etap bitişi 600 metreden neredeyse 1000 metreye dek yükselen bir tırmanışa sahne olacak. Bu noktada kısa ve anlık 15-20% eğimlere tanık olabileceğiz, gücünü koruyan ve gerçekten de iyi tırmanışçıların sağ kalacağı bir bitiş olacak.

bettiniphoto_0198685_1_full_670

Etabın favorisi tabii ki Tİnkoff-Saxo ve domestikleri ile Alberto Contador, neticede genel klasman lideri ve en yakın rakipleriyle arasındaki farkı koruyup arttırmak isteyecektir şüphesiz. Ancak yarışa renk gelmesi için gönlümüz kaybedenler klübü üyesi olaya yakın Chris Froome’dan yana.

Bu isimlere dikkat: Wilco Kelderman, Romain Sicard, Jurgen van den Broeck, Sebastien Reichenbach, Nicolas Roche, Javi Moreno, Merhawi Kudus, Romain Bardet.

Daha fazlası için:

Kazanan CHRIS FROOME

4 etap diğer günlerin aksine yağmur, rüzgar ve soğuk karşıladı bizleri. Neredesye yağmurluk, uzun parmak eldiven, rüzgarlık, ısıtıcı giyinmeyen takım kalmadı diyebiliriz. Alto de Allanadas zirvesinde ise bol rüzgar ve 7 derece bir hava sporcuları bekliyordu!

Vuelta_a_ Andalucia_2015_stage_4_Winner_Team_SKY_Chris_Froome

Team SKY bugün gerçekten bir takım gibi çalışarak son 1 km’ye dek Chris Froome’u alışık olduğumuz yalnızlığından kurtarıp etabı almasını bildi. Hem de dünkü etabın adeta acısını çıkartarak!

  • Etabın bitişine 60 km kala peloton ile 9 kişiden oluşan kaçış grubu arasında 2 dakika fark vardı. Bu fark zaman zaman 4 dakika sınırına dek çıksa da 195. km’ye dek pelotona liderlik eden Tinkoff-Saxo bu farkın daha da açılmasına izin vermedi.
  • Liderlik mayosunu koruyan Tinkoff-Saxo peloton önünde tempo yaparken Team SKY’da hemen arkalarından gelerek pelotonun bölünmesine izin vermedi. Bu açıdan iki takım da kendi kurallarını dayatarak son 3 km’ye dek geldi ama bir türlü yenişemediler.
  • Havanın yağmurlu, yolların ıslak ve pedalların dikkatli çevirildiğini söylemiş miydik?
  • 9 kişilik kaçış grubundan Wanty – Groupe Gobert takımından Mirko Selvaggi ve Team Giant-Alpecin’den Simon Geschke ikili bir grup oluşturarak birbirilerini çeke çeke kopup gittiler, ta ki zirve tırmanışı başlayana dek. Mirko Selvaggi gerçekten bir ara etabı alacak kadar yakındı, özellikle de son 1,5 km kala bitişe ama Team SKY’dan Peter Kennaugh gaza basıp da kendisini yakaladığı zaman etabı kazanma hayalleri de geride kaldı Selvaggi’nin.

Vuelta_a_ Andalucia_2015_stage_4_Team_SKY_Peter_Kennaugh

  • Selvaggi ve Geschke’nin kopup gitti kaçış grubundan geriye kalanlar birer ikişer acımasız peloton canavarınca yutulurken etabın bitmesine de son 10 km vardı: kaçanlar tırmanmaya başlarken pelotonla aralarındaki fark 4 dakika kadardı.
  • Tırmanış başlayınca Simon Geschke yeter artık deyip geriye düştü, peloton yuttu kendisini.
  • Alto de Allanadas zirvesinin eteklerinden tırmanılmaya başlandığı zaman 195 km boyunca pelotona bir arabacı edasıyla hükmeden Tinkoff-Saxo’nun dizginleri elinden alındı ve hakimiyet hem pelotonu hem de Tinkoff-Saxo’yu darmadağın eden Team SKY’a geçti. Alberto Contador bir anda yalnız kaldı ve geriye düşerken son 3 km kala etap bitişine öne doğru ilerlemek ve Froome ile arasını açmak için bir atak yaptı, ancak kısa sürede yakalandı.
  • Selvaggi ısrarla pedallamaya devam ederken yorgunluğu artan her bir eğimde daha da arttı ki, yüzünden, gidon hakimiyetinden anlışılıyordu. Son 1.5 km kala Kennaugh yakaladı kendisini ve takımına yol açtı. Açılan yoldan Contador da geçti ve Mikel Nieve etabın liderliğini eline aldı son 700 metreye dek.

  • Etap bitişine 600 metre kala yaklaşık 1000 metre irtifada eğim %10 ortalamaya erişirken Chris Froome şöyle bir silkelemeyi yokladı Alberto Contador’u ve dünkü etabın neredeyse son 5 km’sini ayakta dans ederek tırmanan Contador cevap veremedi bu atağa ve Froome deyim yerindeyse aldı yürdüdü hem etap galibiyetine hem de 2 saniye farkla genel klasman liderliğine!

EuroSport Türkiyeye yarışın tamamını sessiz izlettikleri için ayrıca teşekkür ederiz. Yarışın son 60 km’sini Katy Perry dinleyerek geçirdik, zira yayında İnan Özdemir’in sözleri bir mırıltı gibiydi.

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.