20150321 Surly Günlüğüm #10

Uzunca bir süre kafa patlatıp konu hakkında bilgisine güvendiğim iki dostumdan olumsuz geri bildirimler, Reddit’in Bicycle Touring topluluğundan ve de Surly olsun olmasın tura çıkmış kişilerin neler kullandığına bakarak Surly LHT de kullanacağım vites sistemini sonuçlandırdım: 10 vites uyumlu Shimano 105.

 

Önceliklere gelince;

  • Bu bir tur ve ulaşım bisikleti, odak noktasından sakın şaşma,
  • Odak noktan konfor ve güven olmalı, hız ve agresif sürüş tarzı değil,
  • İçinde bulunduğun çizginin faydaları ve bunlara ulaşmak için kullanacakların farklı,
  • ve sakın bir yol bisikleti yaratma, zaten var elinin altında!
VSF Fanrradmanufaktur Expedition TX-Randonneur

VSF Fanrradmanufaktur Expedition TX-Randonneur

Derken kafasına Tayland diyarında pedallamayı koymuş Mevlüt’ün almayı düşündüğü VSF Fahrradmanufaktur’un Expedition serisinden TX-Randonneur modelini “abi şuna bir baksana” diye yollayınca baktım ve neredeyse aynı şeyleri düşündüğümü gördüm. Aklın yolu bir dememiş boşuna ecdat büyüklerimiz.
Bu arada unutmadan Reddit.com Bicycle Touring topluluğunda birçok kişi neden STI bütünleşik fren/vites kolu yerine bar-end shifter (gidon ucundan değiştirmeli demek ne kadar da garip değil mi?) kullanmadığımı, hatta kimisi de boşver bar-end shifter kullanmayı down-tube shifter (alt borudan değiştirmeli vites kolları da acayip oldu değil mi?) en iyisidir bile dedi. Aslında bu ikisi, bar-end shifter ve down-tube shifter aklıma yatmadı değil ama bunları kullanınca bir de ergonomik fren kolları da almam gerecek ki, bu halde ekonomik olarak mantıklı bir hareket değil. STI ergo shifter kullanmaya devam!

Aynakol Crankset Shimano 105 FC-5703, Triple, 50/39/30t, Hollowtech II, 175 mm
Orta yatak Bottom Bracket Shimano SM-BB4600, BSA, English, Hollowtech II
Ön değiştirici Front Derailleur Shimano 105 FD-5703, 3*10 speed, diameter: 31,8
Arka değiştirici Rear Derailleur Shimano 105 FD-5701-GS, long cage
Arka dişliler Cassette Shimano Tiagra CS-HG4600, 12-30t
Zincir Chain Shimano 105 CN-HG5600, 10-speed, 116 pin
Teker göbekleri Hubs Shimano LX T670, 36 hole, silver
Frenler Brakes Shimano BR-CX50, cantilever, dual pull
Vites/Fren
kolları
Brake&Gear
Levers
Shimano 105 STI ST-5703, 3*10 speed

Önceki listede aynakol dişli oranı 50/34t(eeth) olacak şekildeydi, ancak bu bir tur ve ulaşım bisikleti olacaktı, agresif bir sürüş tarzına sahip hız makinesi değil, yavaş ol şampiyon dedim ve duruldum: 50/39/30t uygun görülmüştür!

Tercih ettiğim üçlü aynakol: Shimano 105 FC-5703

Elimde hali hazırda 12-30t arka dişli ve üçlü aynakol kullanmaya uygun ön değiştirici olması da maliyeti 44 Euro aşağı çekmeme ya da bu tutara başka bir şey alabilmeme olanak sağladı. Tercihimi sele borusu ile aynı seride yer alan Ritchey Classic Silver 100 mm gidon boğazından yana kullandım: seni seçtim Ritchey!

2 comments

  • Pingback: 20150415 Surly günlüğüm #11 | aynakol

  • Merhaba çevrenizde randonneur sahibi birileri var mı? Sizce nasıl? Ben de almayı düşünüyorum ama fren sistemi telli olduğu için fren performansından tedirginim biraz. Daha önce ki bisikletlerimde hidrolik sistem vardı şimdi vsf nin tx-800 modellinde magura varken (sanırım) br-573 v fren hem de dolu çantalarla ve yaklaşık 90kg luk kullanıcı ile gerçekten durdurabilecek mi acaba?
    Ve de randonneur hakkında inceleme içeren siteler varsa ki ingilizce de olur paylaşabilir misiniz?

    Teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.