#TUR2015 8. Etap: İstanbul – istanbul

7. etabın kısa özeti

Etixx-QuickStep takımının son 10 km’de bölünen pelotonu birleştirip Mark Cavendish’i etap galibiyetine taşıdıkları 168 km uzunluğundaki Selçuk – İzmir arasında pedallanan TUR2015 7. etabında adeta diğer takımlara ders verdiler. Böylece Mark Cavendish geçen senede dahil olmak üzere TUR boyunca 7 etap zaferi elde etti.

Bitişe son 4 km kala lastiği patlayan turkuaz mayoyu taşıyan Kristijan Durasek bitişe geç gelse de zaman kaybı yaşamadığından genel ferdi klasmanda herhangi bir değişiklik olmadı. Şimdiden yarın kaza bela olmadığı sürece TUR2015’in kazananı diyebiliriz.

8. etap: İstanbul – İstanbul: 121 km (3 Mayıs)

Bu sene TUR2015 İstanbul etabında değişiklik yapıldı: önceki seneler Sultanahmet Meydanında başlayan etap Boğaziçi Köprüsü geçilip Anadolu Yakasında Bağdat Caddesinde 8 tur atılıp sprint bitişi ile sona ererken bu sene köprü yine geçilecek ama Altunizadeden geri dönülerek tarihi yarımadada 8 tur atılacak ve sprint bitişi ile etap ve de TUR sona erecek.

Fotoğraf mtbTR.com'dan alınmıştır: Kaynak: http://www.mtbtr.com/uploads/3240H18.JPG

Fotoğraf mtbTR.com’dan alınmıştır: Kaynak: http://www.mtbtr.com/uploads/3240H18.JPG

İstanbulun 2012’de Avrupa Kültür ve Spor Başkenti olmasından ötürü TUR İstanbulda sona ermeye başlamış, hem İstanbulun marka değeri, cazibe merkezi ve tarihsel mirasından ötürü sonraki yıllarda da Alanyadan başlayıp İstanbulda kıtalararası bir bitişle bu devam ettirilmişti.

TUR2014, 8. ve son etap olan İstanbulda Mark Cavendish hem etap hem de tur zaferini kutlarken...

TUR2014, 8. ve son etap olan İstanbulda Mark Cavendish hem etap hem de tur zaferini kutlarken…

TUR2014’de İstanbul Sultanahmet – Caddebostan arasında pedallanan 121 km uzunluğundaki 8. etabı yine Omega Pharma – Quick Step takımının İngiliz pedalı Mark Cavendish‘in kazanmıştı.

Herhangi bir tırmanış kapısının olmadığı etabın primleri şu şekilde:

  • 32.4 km: Türkiye Güzellikleri Primi: Tarihi Yarımada
  • 82.5 km: Sprint Primi: Bozdoğan Su Kemeri
TUR2015 özet haritası

TUR2015 özet haritası

Etap sonrası

51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 124 kilometrelik İstanbul – İstanbul etabını Caja Rural Seguros Takımı’ndan Luis Mas Bonet 2 saat 45 dakika 3 saniye ile kazandı. Son bir kilometrede müthiş bir atak yapan Bonet, etabın favori olarak gösterilen Mark Cavendish’i de geride bırakırken, finiş çizgisini geçtikten sonra gözyaşlarına boğuldu ve takım arkadaşları tarafından anında kutlandı. Etap ikinciliğini tekerlek farkıyla Etıxx Ouick Step Takımı’ndan Mark Cavendish, üçüncülüğü de yine Caja Rural Seguros Takımı’ndan Carlob Barbero Cuesta elde etti.

TUR2015_stage_8_winner_Luis_Mas_Bonet

Alanya – Alanya etabıyla 26 Nisanda başlayan ve peşpeşe 8 etaplık macera boyunca süren TUR2015’de

  • Genel ferdi klasman birinciliğini kazanarak turkuaz mayoyu Lampre Merida Takımının Hırvat pedalı Kristijan Durasek kazandı. Turkuaz mayoyu Pamukkale-Selçuk etabında ele geçirmişti.
  • Yeşil renkli sprint/puan mayosunu Mark Cavendish,
  • Türkiye Güzellikleri beyaz mayosunu Luis Mas Bonet,
  • Dağların kralı kırmızı mayoyu Colombia Takımından Juan Pablo Valencia kazandı.

TUR2015_stage_8_jersey_classification

Bitişe son 1500 metre kala Caja Rural Takımından Luis Mas Bonet Etixx-QuickStep takımının zaafndan yararlanıp kendisini öne attı ve peloton daha parke döşeli Çatladıkapı yoluna girmeden tırmanmaya başladı. Yalnız kalan Mark Cavendish sprint trımanışında etkili olamayınca etap galibiyeti Luis Mas Bonet’in oldu.

Etap boyunca İstanbulun şantiyesel güzellikleri bir an olsun bizleri yalnız bırakmadığı gibi betonizm sağ olsun en çok lastik patlatılan etap oldu.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.