#Giro2015 8. Etap: Fiuggi → Campitello Matese, 186 km (dağlık)

Dağlara gel dağlara demeden önce 7. etap kısa özeti:

 • 263 km ile Giro2015’in en uzun etabı,
 • Dişe dokunur sınıflandırılmış tırmanışı olmayan düz ve dinlencelik bir etap,
 • 6. etaptaki kazadan sonra ders alınmış olmalı ki herhangi bir aksilik yaşanmadı,
 • Omuzu çıkan Alberto Contador acılara tutunarak pedalladı,
 • Etabı Lampre-Merida takımının İtalyan pedalı Diego Ulussi kazandı,
 • Malia Rosa hâlâ Tinkoff-Saxo takımının lideri Alberto Contador’da.

Giro2015_stage7_winner_Diego_Ullisi_0

8. etap incelemesi

Artık kıyıdan uzaklaşmanın zamanı geldi, İtalyanın içlerine doğru pedalladıkça etaplar da zorlaşmaya başlıyor. Fiuggi → Campitello Matese arasında pedallanacak 186 km uzunluğundaki 8. etap zirve bitişi ile sona erecek.

Giro2015_stage8_profile

Etap inişli çıkışlı başlayıp böyle devam ediyor ta ki…

 • 51. km’den itibaren peloton 28 km uzunluğunda ortalama %5 eğime sahip Cat2 sınıfındaki Forca d’Acero zirvesine pedallayacak. Tamam bıktırıcı derecede uzun ama bizler için ekran başında izlemesi eğlenceli.
 • Forca d’Acero zirvesi geçilir geçilmez inişe geçen pelotonu neredeyse 80 km boyunca inişli çıkışlı bir profil bekliyor, sprinter pedallar geriye geçip dinlenebilir.
 • 173. km’de ise zirve bitişi başlıyor: 13 km uzunluğunda ve ortalama %7 eğime sahip Cat1 sınıfındaki Campitello Matese zirvesi. Bir nevi 5. etabın bir benzerini görebiliriz: kaçan tırmanışçılar ve favoriler.

Giro-d-Italia-Stage-8-1412606743

Yalnız dikkat: bitiş tam zirvede, 1443 rakımda değil, 700 metre ileride, 1400 rakımda. Dolayısıyla 5. etaptaki gibi favoriler birlikte tırmanırlarsa zirvede sprint görebiliriz. Zamanı geriye sardırırsak eğer Vuelta A Espana 2014, 18. etapta Fabio Aru ile Chris Froome zirvede birlikte çalışmış ancak etabın son düzlüğünde Fabio Aru sprinte kalkarak zafere ulaşmıştı.

A Estrada → Mont Castrove. Meis arası pedallanan 156 km uzunluğundaki 18. etapta zirve bitişine 4 km kala devlerin yanından sıyrılıp öne geçerek liderliği alması, ardından Chris Froome birlikte son 500 metreye dek birlikte çalışarak girmeleri ve akabinde zirve düzlüğüne yaklaşırken atak yapıp zafere ulaşması muazzamdı.

Yarış lideri Alberto Contador’un Campitello Matese tırmanışında yalnız kalması demek mayonun gitmesi demektir ki, turun başından beri Astana’nın takım çalışması ve domestiklerini kullanmasına bakarsak en ufak bir hatada yönetimi ele geçirip mayoya uzanabilirler.

Pelotonun yazılı olmayan kuralları: pempe Mayoyu taşıyan Tinkoff-saxo takımı hem mayoyu korumak hem de tempo belirlemek için pelotonun önünde...

Pelotonun yazılı olmayan kuralları: pempe Mayoyu taşıyan Tinkoff-saxo takımı hem mayoyu korumak hem de tempo belirlemek için pelotonun önünde…

Daha fazlası için:

Etap sonrası

2015, Giro d'Italia, tappa 08 Fiuggi - Campitello Matese, Movistar 2015, Intxausti Benat, Campitello Matese

2015, Giro d’Italia, 8. etap Fiuggi – Campitello Matese, Movistar 2015, Intxausti Benat, Campitello Matese

186 km uzunluğundaki 8. etapta Campitello Matese zirvesinde zafere ulaşan Movistar takımının İspanyol pedalı Benat Intxausti oldu; bu kendisinin kariyerindeki ilk zirve zaferi.

Öte yandan genel klasmanda +2 saniyelik bir gelişme var: 130. km’de geçilen ara sprint kapısından önce geçen Contador +2 saniye alarak Fabio Aru ile arasındaki farkı 4 saniyeye çıkarttı.

İnişli çıkışlı başlayan etapta genel klasmanı pek etkilemeyecek Forca d’Acero tırmanışında faroviler kopmadan pedallarken peloton kaçanlarla arasındaki farkı bir hayli açtı. Aslında favorilerin fenel klasmana doğrudan etki edecek Campitello Matese zirvesine kendilerini sakladığı belliydi, nitekim öyle de oldu: Astana’nın Giro’nun başından beri takım olarak çok iyi çalışması ve Fabio Aru’yu asla yalnız bırakmaması üst üste ataklarla vücuda geldi, ancak başta Contador olmak üzere ataklara hemen cevap verilince topluca etabı bitirdiler.

Giro2015_stage8_winner_Aru_Porte_Uran_Contador

Etabın özetini Ekşi Sözlük yazarı Zeddicus Zu L Zorenderden dinliyoruz:

8. etap, yani 186 km’lik fiuggicampitello matese etabını movistar’dan beñat intxausti kazandı. pelotondan kaçan gruptaydı. uzun süre takip grubu ile lider grubu takip etti. atağını yapması gereken yerde atağını yapıp etabı almayı başardı.

https://pbs.twimg.com/…ia/cfitnvnwaaafaha.jpg:large

yarış karmaşayla başladı. peloton bölündü. 45 kişilik bir kaçış grubu oluştu. 130 km kala geçilen sora ara sprint kapısından sonra kaçışlar başladı. 125 km kala steven kruijswijk (lottonl-jumbo) lider. onu 10 bisikletçi takip ediyor. contador ara sprint kapısından 2. sırada geçip, 2 saniye bonus kazanarak aru ile fark 4 saniyeye çıkardı.

124.5 km kala lider ile takipçiler (pellizotti, bongiorno, reichenbach, samoilau, betancur, niemiec, intxausti finetto, danielson, zakarin, vadewalle) arasında 30 sn, pembe mayo arasında 1.18 dk kadar bir fark vardı.

120 km kala fark 6 dk. takip grubu 1.21 dk geride.

112.3 km kala takip grubundan franco pellizotti atak yaparak kaçtı. birkaç km sonra carlos betancur ona katıldı, birlikte gidiyorlar.

106 km kala ilnur zakarin atak yaptı.

105 km kala 2. kategorinden forca d’acero (1530 m yükseklik, 26 km uzunluk, %5 ortalama, %9 max eğim) tırmanışını ilk sırada steven kruijswijk geçti ve 15 puanı aldı. 1.06 dk sonra geçen franco pellizotti 8, carlos betancur 6 puanı aldı. 9 takipçi 1.30 dk, peloton ise 7.50 dk sonra zirveden geçti.

inişte franco pellizotti ve carlos betancur, steven kruijswijk’i yakaladı.

88.2 km kala vadewalle takip grubundan kaçtı.

85 km kala lider 3’lü ile takip grubu arasında 38 sn, peloton arasında 7.52 dakika kadar bir fark vardı.

79 km civarı vadewalle, lider 3’lüyü yakaladı. 78 km kala lider 4’lü ile takip grubu arasında 53 sn kadar bir fark vardı. peloton 9.30 dk civarında bir farkla geriden geliyordu.

63 km kala yağmur artmaya başladı.

lider gruptan pelizotti geriye düştü ve takip grubuna yakalandı. lider 3’lü, 60 km kala 31 sn gerideler.

güneş açtı.

35 km kala steven kruijswijk (team lottonl-jumbo), kristof vandewalle (trek factory racing), carlos alberto betancur gomez (ag2r la mondiale) üçlüsü ile peloton arasında 8 dk civarı bir fark vardı.

francesco bongiorno (bardiani csf), franco pellizotti (androni giocattoli), branislau samoilau (ccc sprandi polkowice) ,sébastien reichenbach (iam cycling), przemyslaw niemiec (lampre-merida, beñat ıntxausti elorriaga (movistar team), mauro finetto (southeast pro cycling), thomas danielson (cannondale-garmin), ilnur zakarin’den (team katusha) oluşan takip grubu 40 sn geriden takip ediyor.

19 km kala fark 6 dakikaya indi. astana’nın tempoyu arttırması farkı azaltıyor.

zirve finişi ile bitecek, 1. kategorinden campitello matese (1430 m yükseklik, 13 km uzunluk, %6.9 ortalama, %12 max eğim) tırmanışına kaçış başladı. peloton 4.47 dk geride.

12 km civarı ilnur zakarin takip grubundan kaçtı.

11.4 km kala carlos betancur kaçarak liderliği aldı.

11.3 km kala steven kruijswijk fırladı, betancur’u geçip liderliği ladı.

sébastien reichenbach (iam cycling), beñat intxausti elorriaga (movistar team), takip grubundan kaçıp öndekileri takibe başladılar.

8.8 km kala lider ile takip grubu arasında 1.20 dk, peloton arasında 3.20 dk kadar bir fark vardı.

7 km kala sébastien reichenbach ve beñat intxausti elorriaga , betancur’u yakalayıp geçti.

5.5 km kala contador’un bir domestiği kaldı. aru’nun 3 adamı var.

steven kruijswijk lider, kristof vandewalle onu takip ediyor. onların arkasında sébastien reichenbach ve beñat intxausti elorriaga, onların arkasında ana grup var.

5 km kala steven kruijswijk zorlanıyor. yüzde 12 eğim zorluyor. sébastien reichenbach ve beñat intxausti elorriaga, kristof vandewalle’yi yakaladı. peloton betancur’u yakaladı ve geçti.

4.6 km kala sébastien reichenbach ve beñat intxausti elorriaga, vandewalle’yi geride bıraktı.

4.6 km kala aru atak yaptı. mikel landa arkasında. contador bırakmadı. porte onlarla. uran da onlarla.

4.4 km kala mikel landa fırladı. aru için taktik kaçış yaptı. genel klasmanda 1 dakika geride.

3.8 km kala pembe mayo liderde 1 dakika kadar geride. 3 sky’lı, 3 astana’lı ve tek başına contador. contador fena durmuyor.

3.4 km kala beñat intxausti atak yapıp liderin peşinde takıldı.

landa hızla gidiyor.

beñat intxausti liderliği aldı. mikel landa takipte. 1.08 dk kadar bir farkla pembe mayonun önünde.

damiano cunego, ana gruptan kaçtı.

aru kaçtı ama favoriler bırakmıyor.

porte atak yaptı, contador bırakmadı. kimse kopamıyor.

benat intxausti etabı kazandı. landa 2. sırada bitirdi.

porte, aru, uran ve contador, birlikte bitirdiler.

contador, kolundaki büyük soruna rağmen bugün, ara sprint kapısından aldığı 2 sn bonus ile farkı 4 saniyeye çıkararak büyük iş yaptı.

Etap sonrası genel klasman:

ESP 1 CONTADOR VELASCO, Alberto (TINKOFF - SAXO)  32:40:07
ITA 2 ARU, Fabio (ASTANA)              +  4
AUS 3 PORTE, Richie (SKY)              +  22
ITA 4 CATALDO, Dario (ASTANA)            +  30
ESP 5 LANDA MEANA, Mikel (ASTANA)          +  42
CZE 6 KREUZIGER, Roman (TINKOFF - SAXO)       + 1:00
ITA 7 VISCONTI, Giovanni (MOVISTAR)         + 1:16
COL 8 URAN URAN, Rigoberto (ETIXX - QUICK STEP)   + 1:24
ITA 9 CARUSO, Damiano (BMC RACING)          + 1:34
CRC 10 AMADOR BAKKAZAKOVA, Andrey (MOVISTAR)     + 1:38

Daha fazlası için:

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.