#Giro2015 10. Etap: Civitanova Marche → Forlì 200 km

9. etap kısa özeti:

 • 215 km,
 • Sıkıüçtırmanış:
 • Etap zaferi iyi kaçan ve sıkı tutunan Astanalı İtalyan pedal Paolo Tirilongo oldu,
 • Fabio Aru +1 saniye kazanarak Contador ile arasındaki zaman farkını azalttı ve zamana karşı etabına dek avantaj sağladı.
 • Maglia Rosa hâlâ Tinkoff-Saxo’nun İspanyol takımı Alberto Contador’un sırtında
Italian rider Fabio Aru of the Astana (L) spints ahead of the overall leader, Spanish rider Alberto Contador of the Tinkoff-Saxo to place forth in the 98th Giro d'Italia cycling tour over 215 km from Benevento to San Giorgio del Sannio, Italy, 17 May 2015. ANSA/LUCA ZENNARO

Italian rider Fabio Aru of the Astana (L) spints ahead of the overall leader, Spanish rider Alberto Contador of the Tinkoff-Saxo to place forth in the 98th Giro d’Italia cycling tour over 215 km from Benevento to San Giorgio del Sannio, Italy, 17 May 2015. ANSA/LUCA ZENNARO

Etap hakkında

Dinlenme gününden (rest day) sonrası yine uzun ama bu kez tırmanışı olmayan düzlük bir etapla devam ediyoruz.  Civitanova Marche → Forlì arasında pedallanacak 200 km düz, dümdüz. Etabın ortasında Cat4 sınıfından bir yokuş var sadece, o da yanlışlıkla konulmuş olabilir… Aslında dinlenme günü devam ediyor diyebeliriz peloton için, zira gün sprinter pedalların günü. Trenini iyi kullanan sprinter kazansın!

Giro2015_stage10_profile

Favoriler peloton içinde dinlenmeyi tercih edecektir. Zira, bitişe yakın bir tırmanış olmadığı için hepsi birlikte peloton içinde etabı bitireceklerinden pempe mayo yine bir aksilik olmazsa Alberto Contador’un sırtında olacaktır.

The pack at the start of the ninth stage of the 98th Giro d'Italia cycling tour over 215 km from Benevento to San Giorgio del Sanno, Italy, 17 May 2015. ANSA/DANIEL DAL ZENNARO

The pack at the start of the ninth stage of the 98th Giro d’Italia cycling tour over 215 km from Benevento to San Giorgio del Sanno, Italy, 17 May 2015. ANSA/DANIEL DAL ZENNARO

Etap sonrası

2015, Giro d'Italia, tappa 10 Civitanova Marche - Forli, Bardiani Csf 2015, Boem Nicola, Forli

2015, Giro d’Italia, tappa 10 Civitanova Marche – Forli, Bardiani Csf 2015, Boem Nicola, Forli

200 km uzunluğundaki 10. etabın kazanın Giro’ya bu sene wildcard takımı olarak katılanBardiani CSF takımının İtalyan pedalı Nicola Boem oldu. Pelotonun kaçanları affetmesi, dahası sprinter pedalların da kendilerini dinlenmeye vermesiyle kaçanla iyi iş çıkarttı ve etabı aldılar.

Alberto Contador bu kez güvenli bir şekilde bitiş çizgisini geçerken pempe mayoyu korumasını bildi. Ancak günün kaybedeni tam anlamıyla Team Sky’ın kaptanı Avusturalyalı Richie Porte oldu. Bitişe 5 km kala yaşadığı teknik bir sorunda kendisine yasak olmasına karşın bir başka takımın sporcusu, Orica-GreenEDGE takımından Simon Clarke lastiğini vermek suretiyle yardım edince etap sonunda UCI olmaz böyle iş diyerek Porte’a 2 dakika süre cevası verdi. Bu hiç de iyi olmadı zira, Porte rakipleriyle arasındaki farkı bireysel zamana karşı etabında kapatmayı düşünüyordu. Pembe mayo artık hayal diyebiliriz kendisi için, ölümcül bir atakla Contador’un karşısına çıkmazsa.

Gido2015_stage10_Simon_Clarke_helped_other_Aussie_Richi_Porte

Etap sonrası genel klasman:

ESP 1 CONTADOR VELASCO, Alberto (TINKOFF - SAXO)  42:58:09
ITA 2 ARU, Fabio (ASTANA)              +  3
ESP 3 LANDA MEANA, Mikel (ASTANA)          +  46
ITA 4 CATALDO, Dario (ASTANA)            + 1:16
CZE 5 KREUZIGER, Roman (TINKOFF - SAXO)       + 1:46
COL 6 URAN URAN, Rigoberto (ETIXX - QUICK STEP)   + 2:10
ITA 7 VISCONTI, Giovanni (MOVISTAR)         + 2:12
ITA 8 CARUSO, Damiano (BMC RACING)          + 2:20
CRC 9 AMADOR BAKKAZAKOVA, Andrey (MOVISTAR)     + 2:24
CZE 10 KONIG, Leopold (SKY)              + 2:30
ITA 11 FORMOLO, Davide (CANNONDALE - GARMIN)     + 3:01
AUS 12 PORTE, Richie (SKY)              + 3:09

Ceza sonrası Richi Porte 12. sıraya gerilemiş durumda.

Etabın özetini Ekşi Sözlük yazarı Zeddicus Zu L Zorenderden dinliyoruz:

10. etap, yani 200 km’lik civitanova marcheforlì etabını, kaçış grubundan nicola boem (bardiani csf ) kazandı. ayrıca puan klasmanında liderliğe yükseldi.

https://pbs.twimg.com/media/cfykmikwyaa9yvm.jpg

günün en büyük kaybedeni richie porte oldu. son 5 km’de teknik sorun yaşayıp geriye düştü. favori isimlere 45 sn kadar zaman kaybetti.

matteo busato (southeast), oscar gatto (androni giocattoli), nicola boem (bardiani), alessandro malaguti (nippo ) ve alan marangoni (cannondale-garmin), pelotondan kaçtılar.

100 km kala fark 4.44 dakika.

93.2 km kala, 4. kategoriden monte di bartolo tırmanışını ilk sırada geçen alessandro malaguti, 3 puanı alırken, alan marangoni 2, matteo busato 1 puanı aldı.

50 km kala fark 2.56 dakika.

40.6 km kala santarcangelo di romagna ara sprint kapısından kaçış grubu geçti. oscar gatto 10, nicola boem 6, matteo busato 3 puanı aldı. 2.30 dakika sonra peloton kapıdan geçti.

21.1 km kala cesena ara sprint kapısından ilk sırada geçen oscar gatto 10 puan alırken, nicola boem 6, alessandro malaguti 3 puanı adlı. 2 dakika sonra peloton geçti.

18.4 km kala stefan kung pelotondan kaçtı ama 17 km kala yakalandı.

14 km kala fark 1.48 dakika. kaçış grubu etabı kazanabilecek mi?

13.1 km kala kaçış grubunda yer alan oscar gatto teknik bir sorun yaşadı, bisikletini değiştirmek zorunda kaldı ve kaçış grubunun gerisinde kaldı. bugün 2 sprint kapısından ilk sırada geçmişti. büyük şansızlık.

oscar gatto, yetişemeyeceğini anlayınca yavaşladı ve 10.3 km kala pelotona yakalandı.

kaçış grubu 10 km kapısından geçti. peloton 1.19 dk sonra geçti.

5.2 km kala richie porte geriye düştü. teknik bir sorun yaşamış olabilir. takım arkadaşları öne getirmeye çalışıyor. peloton son derece tempolu.

5 km kala fark 1 dakika.

3.1 km kala porte grubu ile peloton arasında 36 sn kadar bir fark var. peloton ise 35 saniye geride.

2 km kala fark 50 sn. kaçış grubu etaba gidiyor. porte 37 sn geride.

1.4 km kala alan marangoni (cannondale-garmin), kaçış grubundan atak yaparak kaçtı.

son metrelerde marangoni yakalandı. nicola boem öne geçti ve oradan gidip etabı aldı.

https://pbs.twimg.com/media/cfyk-sqweaakzrg.jpg
https://pbs.twimg.com/media/cfyk-r-weaabatp.jpg
https://pbs.twimg.com/media/cfyk-ziwmaegfho.jpg
https://pbs.twimg.com/media/cfyk-ivw0aaac0e.jpg

richie porte, çok büyük darbe yedi. yaşadığı teknik sorun nedeniyle 45 sn kadar zaman kaybetti. richie porte’a, orica-greenedge’ten simon clarke yardım etmiş. bir avustralyalı’ya, başka bir takımdan bir avustralyalının yardım gelmesi oldukça ilginç.

https://pbs.twimg.com/media/cfybdvixiaamarq.jpg
https://pbs.twimg.com/media/cfybdv1xiaaxmd_.jpg
https://pbs.twimg.com/media/cfybduuwgaewok4.jpg

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.