#TDF2015 7. Etap: Livarot → Fougères, 191 km

7. etap incelemesine geçmeden önce kısa bir özet:

  • Etixx-QuickStep aynı günde hem sevindi hem üzüldü. Sevindi, çünkü etabı Zdenek Stybar son 500 metre kala yaptığı atakla kazanırken, üzüldüler, çünkü Sarı Mayoyu taşıyan Tony Martin’in bitime son 900 metre kala geçirdiği kaza sonrası kırılan köpürcük kemiği yüzünden Turu bıraktı.
  • Dünkü etapta bir tarih yazıldı: Tura katılan ilk Afrika takımı MTN-Qhubeka’nın Eritreli pedalı Daniel Teklehaimanot dağların kralı mayosunu kazanarak bu alanda bir ilke imza attı.
  • Tony Martin yarışı bıraktığı için Sarı Mayo Chris Froome’da!

wpid-wp-1436475343428.jpg

Etap hakkında

Düze yakın bir profilli Livarot → Fougères arasında pedallanacak 191 km uzunluğundaki 7. etap sürprizsiz toplu sprint bitişine sahne olacak.

tdf2015_stage7_profile

Etabın hemen başında 12. km’de yer alan CAT4 sınıfındaki hafif tırmanış dağların kralı mayo klasmanını pek etkilemese de 65. km’de yer alan sprint kapısından yine en önce ya da rakiplerinin önünde Adrei Greipel geçecektir, kendisi yeliş mayoyu bayağı sevdi.

Ekran başındaki bizlerin isteği kazası bir toplu sprint bitişi olmakla birlikte Tinkoff-Saxo’nun haşarı pedalı daimi ikinci Peter Sagan’ın etabı kazanması.

Tour de France 2015 - 09/07/2015 - 6ème Etape - Abbeville / Le Havre - Le peloton arrive au Havre.

Tour de France 2015 – 09/07/2015 – 6ème Etape – Abbeville / Le Havre – Le peloton arrive au Havre.

Etap sonrası

#TDF2015 7. Etap da zafer Etixx – Quick-Step Cycling Team​ takımının İngiliz pedalı Mark Cavendish​’in olurken böylelikle 2 yıldan beri Le Tour’da etap kazanamama lanetinin de üstesinden gelmiş oldu.

TDF2015_stage7_winner_Mark_Cavendish

191 km boyunca herhangi bir sürpriz içermeden devam eden etapta adettendir peloton kaçanları bitime 40 km kala birer ikişer yakalamasını bildi, son 10 km’ye girilince tempo artınca kaçan filan kalmadan toplu sprint bitişine doğru girildi.

Etabın son 400 metresi hafif eğimli bir profile sahip olduğundan yorgun bacakların zorlanması bekleniyordu ki öyle de oldu: Team Katusha​ takımının sprinteri Alexander Kristoff iki domestikle bitişe doğru pedallarken gücü tükenince sprinti bırakınca domestiklerinden mahrum kalan Cavendish’in önü açıldı ve çoktan sprinte çıkıp Sagan ile mücadele eden Andre Greipel’in sağından nanik yaparcasına etabı kazandı. Zafer sonrası röpörtajından mutluluğu gözlerinden okunan Cavendish zaferi Tony Martin’e armağan ettiğini ifade etti.

Cavendish’in bu galibiyetiyle birlikte ilk 7 günde Etixx-QuickStep takımının 3 zaferi oldu.

Sagan bu sefer geleneği bozarak üçüncü oldu, adamın kaderi iki veya üçüncü olmuk! Asıl lanetli birisi varsa ne Cav ne sarı moya, Sagan’ın ta kendisi!

Tony Martin’in Turu bırakmasının ardından sahipsiz kalan sarı mayo bugün itibariyle Tem SKY’dan Chris Froome​’un sırtında. Eğer ki yarın Peter Sagan​ yarın Mûr de Bretagne tırmanışında bitecek 8. etapta zafere ulaşırsa sarı mayoyu giyebilir!

Etapta yaşananları an be an Ekşi Sözlük yazarı zeddicus zu l zorander’den dinliyoruz:

7. etap, yani 190.5 km’lik livarotfougères etabını mark cavendish kazandı. müthiş bir mutluluk yaşıyor. 26. etap galibiyetini alarak, turda tarihin en çok etap kazanan 3. ismi oldu.

https://pbs.twimg.com/…ia/cjkadievaaejapl.jpg:large
https://twitter.com/…tour/status/619527143928819712

186 bisikletçi etaba başladı. tony martin (etixx-quick step) ve greg henderson (lotto soudal), etaba başlayamayan isimler.

etap daha başlamadan, neutral zone’da kaza olmuş. alberto contador ve robert gesink ufak bir kazaya karışmış ama ikisi de pelotona geri dönmüşler, sorun yok.

5 km’de, kristjian durasek, luis angel mate, anthony delaplace, brice feillu ve kırmızı benekli mayo daniel teklehaimanot, pelotondan kaçtılar.

etabın bitmesine 178 km kala geçilen ve günün tek tırmanışı olan, 4. kategoriden côte de canapville (210 m yükseklik, 1.9 km uzunluk, %4.7 ortalama eğim) tırmanışını ilk sırada geçen kırmızı benekli mayo daniel teklehaimanot, 1 puanı alarak yarın da mayoyu taşımaya devam edecek.

138 km kala fark 2.46 dk.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjjwgswxaaa3dvz.png:large

127 km kala geçilen argentan ara sprint kapısından kaçış 5’lisi ilk sıralarda geçti. kalan puanlar için pelotonda yine ataklar oldu.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjjaxrrwoaaqbwf.png:large
https://pbs.twimg.com/…a/cjjz5rbuwaa5swl.png:large3
luis angel maté, 20, brice feillu, 17, anthony delaplace, 15, kristjian durasek, 13, daniel teklehaimanot, 11 puan alırken, 2.15 dk sonra kapıdan geçen john degenkolb 10, peter sagan 9, andré greipel, 8, mark cavendish, 7, mark renshaw, 6, bryan coquard, 5, ramon sinkeldam, 4, roy curvers, 3, marcel sieberg, 2 ve jens debusschere, 1 puan aldı.

121 km kala fark 2.23 dk.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjjypqtwsaaw9j7.png:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cjjdt11wuaallki.jpg:large

100 km kala beslenme bölgesinden geçiliyor. fark 1.59 dk. hava 25 derece, %31 nem var.

70km kala fark 59 sn.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjjrupdwcaa-fio.jpg:large

maskeli ve at arabalı elemanlar tura selam veriyor.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjjzzxfuwae7hw4.jpg:large

50 km kala fark 43 sn.

fougeres şatosu ve kalesi geçildi. 2 hektar alan yayılmış, fransa’nın en görkemli kalelerinden biri. ilk olarak 1100’lü yıllarda ilk binalar inşa edilmiş. 1200’lerde, özellikle 9. louie döneminde, 1231’de daha da geliştiriliyor.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjjzaybvaaantec.png:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cjjz-4_vaaiflui.jpg:large

kuleler arasında manyakça işler yapan bir adam var.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjjy4jiuaae_jlo.png:large

kaçanlar ile peloton aynı karede.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjj0n4hwcaaa13g.jpg:large

ton martin, hastanede turu izliyor.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjj1ve5wcaebknm.jpg:large

31.7 km kala, lider gruptan kristjian durasek, luis angel mate, anthony delaplace ve brice feillu kaçtı. daniel teklehaimanot zorlamadı ve 30.5 km kala pelotona yakalandı.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjj4atfwoaaobpr.png:large

30 km kala fark 34 sn.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjj4rjpusaa4soo.png:large

21.4 km kala sky’dan geraint thomas lastik patlattı. 18 km kala pelotonu yakaladı.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjj61z9wuaaad5s.png:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cjj60i4woaev9fh.jpg:large

15.4 km kala luis angel mate ve brice feillu, atak yapıp liderliği aldı. delaplace ve durasek, pelotona yakalandı.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjj8ohaxaaagb4v.jpg:large

anthony delaplace, günün en savaşçı bisikletçisi seçildi.

11.2 km kala peloton öndekileri. işte asıl heyecan yavaşça başlıyor.
https://pbs.twimg.com/…ia/cjj9rjpukaawdha.png:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cjj9mktwwaan8dt.jpg:large

8 km kala team sky önde, froome’u koruyor.

giant-alpecin öne çıktı.

1.5 km kala peloton uzadı. lotto greipel’i öne çıkarmaya çalışıyor.

greiperl fırladı ama cavendish kazanmayı başardı. büyük mutluluk yaşıyor. inanılmaz bir güç, inanılmaz bir sprint attı. sıkışmasına rağmen çıkmayı başardı ve son anda etabı almayı başardı.

https://pbs.twimg.com/…ia/cjkaj3iw8aqdlil.png:large
https://pbs.twimg.com/media/cjkcuocxaaasmrk.jpg

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.