#LV2015 La Vuelta a Espana 13. Etap: Catalayud → Tarazona

Sıradışı hiçbir şeyin olmadığı 12. etap kağıt üzerinde neyse gerçekte de öyle oldu: rüzgar gibi geldi geçti.

 • Chris Froome 11. etapta geçirdiği kaza sonrası ayağında oluşan kırık/çatlak yüzünden etaba başlamadı ve yarışı bıraktı.
 • Etabı TREK Racing Factory takımının Hollandalı genç pedalı Danny van Poppel kazanırken bu sene Vuelta’da bir türlü yüzü gülmeyen John “bıyıklı” Degenkolb hırsından gidonu yumrukladı.
 • Genel klasmanda herhengi bir değişiklik yok, Fabio Aru tırmanış etaplarına dek kırmızı mayoyu koruyacaktır.

Vuelta2015_Stage12_peloton1

Etap hakkında

Catalayud → Tarazona arasında pedallanacak 13. etap 177 km uzunluğunda. İkinci haftanın sonuna doğru tırmanılmaya başlayacak dağlar öncesi pelotonun dinlenmesi için konulan ikinci geçiş etabında gün boyu peloton çıkıp inecek ve muhtemelen bir sprint ile bitecek.

Vuelta2015_Stage13_profile

 

Sınıflandırılmamış tırmanışlar etap başlar başlamaz pelotona merhaba diyecek. Sonrasında ise etabın en yükset zirvesi Alto de Beratón’a (CAT1 ) doğru usulca tırmanacak peloton, bu esnada yolunun üzerinde Alto Collado de Oseja’yı da geçmiş olacak ki, buraya dek çaktırmadan neredeyse toplamda 2000 mt irtifa kazanacaklar.

Etabın kağıt üzerinde 45. km’sinde tırmanılmaya başlayacak ilk tepesi CAT3 sınıfındaki Alto Collado de Oseja 8,2 km uzunluğunda ve ortalama %3,5 eğime sahip, ancak peloton gerçekte 35 km’den itibaren usulca tırmanmaya başlayacak. Sonrasında Alto de Beratón eteklerine doğru bir iniş ve beklemeksizin tırmanış!

Alto de Beratón dağların kralı mayosu için güzel bir çekişmeye sahne olacak gibi, kaçanlar içinde heveslileri atak yaparken görebiliriz. Neredeyse 11 km uzunluğunda CAT1 sınıfındaki tırmanışın ortalama eğimi ise %5,2. Ancak sonlara doğru eğim %7-9 arasında, pelotonun işi zorlaşacaktır. Tırmanış biter bitmez uzun, upuzun bir iniş pelotonu bekliyor, burayı aktif dinlenme alanı olarak kullanacakları kesin, tabii kaçanlarla aralarındaki farkı azaltmak için pedallar dönecektir.

134. km’de yer alan ara sprint kapısı geçildikten sonra günün son tırmanışı Alto de Moncayo (CAT3) başlayacak. Tırmanışın başlangıcı kimileri için duvar etkisi yapabilir, ama sonrasında eğim %4 – 6 arası seyrettiği için ortalaması düşük: %4,5! Ancak uzunluğu yorgun bacakları geriye düşürebilir: 8,5 km.

Kaçanların etabı almak için Alto de Moncayo tırmanışı biter bitmez süratle inmeleri ve zaman farkını açmaları gerekiyor, yoksa dünkü gibi yakalanmaktan kurtulamayacaklar. 15 km uzunluğundaki inişi iyi kullanmaları gerekiyor, yoksa peloton affetmez!

Etap sonrası

Vuelta2015_Stage13_winner_Oliveira

Sınıflandırılmış üç tırmanış içeren 177 km uzunluğundaki 13. etapta kazanan kaçış grubunda yer alan Lampre-Merida takımının Portekizli pedalı Nelson Oliviera oldu. Doğru zamanda kaçış içinden doğru atak yapıp ardına bakmadan pedallayınca etabı kazandı, tabii bunda favorilerin içinde bulunduğu pelotonu da izin vermesinin payı var. Neticede peloton ister affeder ister yok eder.

Etabın başından itibaren oluşan devasa kaçış grubu bütünlüğünü etap sonuna dek korudu, yakalanmamalarındaki en büyük pay şöphesiz genel klasman favorilerinin dinlenerek pedal çevirmek istemeleriydi. Etabın bitmesine son 27 km kala, yani Alto de Moncayo inişinde atak yapan Nelson Oliveira liderliği ele alıp zafare doğru pedalladı.

Etap sonuçları

POR 1 SANTOS SIMOES OLIVEIRA, Nelson Filipe (LAMPRE - MERIDA)  4:14:01
FRA 2 SIMON, Julien (COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS)         + 1:00
IRL 3 ROCHE, Nicolas (SKY)                   
FRA 4 CHAVANEL, Sylvain (IAM CYCLING)              
ESP 5 ROJAS GIL, Jose Joaquin (MOVISTAR)            
ITA 6 NOCENTINI, Rinaldo (AG2R LA MONDIALE)           
FRA 7 REZA, Kévin (FDJ)                     
FRA 8 CHEREL, Mikael (AG2R LA MONDIALE)             
AUS 9 MEYER, Cameron (ORICA GreenEDGE)             
BEL 10 MONFORT, Maxime (LOTTO SOUDAL)   

Genel klasmanda her hangi bir değişiklik yok, olması da beklenmiyordu. Zira yarın ve sonraki iki etap üst üste dağlık olduğu için bacakları bu geçiş etabında yormak favoriler içni mantıklı bir eyle olmayacaktı.

4 September 2015 70th Vuelta a Espana Stage 13 : Calatayud - Tarazona DUMOULIN Tom (NED) Giant - Alpecin, Leader of the Combination Classification, at aAlto de Beraton Photo : Yuzuru SUNADA

Etap sonrası Genel Klasman

ITA 1 ARU, Fabio (ASTANA)                   51:33:19
ESP 2 RODRIGUEZ OLIVER, Joaquim (KATUSHA)            +  27
NED 3 DUMOULIN, Tom (GIANT - ALPECIN)              +  30
POL 4 MAJKA, Rafal (TINKOFF - SAXO)               + 1:28
COL 5 CHAVES RUBIO, Johan Esteban (ORICA GreenEDGE)       + 1:29
ESP 6 VALVERDE BELMONTE, Alejandro (MOVISTAR)          + 1:52
ESP 7 MORENO FERNANDEZ, Daniel (KATUSHA)            + 1:54
ESP 8 NIEVE ITURALDE, Mikel (SKY)                + 1:58
ITA 9 BRAMBILLA, Gianluca (ETIXX - QUICK STEP)         + 2:51
FRA 10 SICARD, Romain (EUROPCAR)

Etap boyunca an be an yaşananları Ekşi Sözlük yazarı zeddicus zu l zorander‘den dinliyoruz:

13. etap, yani 178 km ‘lik catalayudtarazona etabını 24 kişilik kaçış grubunda yer alan lampre – merida bisikletçisi nelson oliveira kazandı. doğru anda atağını yaptı, güzel bir fark açtı, farkın kapanmasına izin vermedi ve etabı kazandı. ilk ucı worldtour galibiyeti.

https://pbs.twimg.com/…ia/coeckm_wcaaye1o.png:large

kaçış grubu:
team sky: sergio henao, nicolas roche
ag2r – la mondiale: mikael cherel, rinaldo nocentini
bmc: alessandro de marchi
caja rural – seguros rga: david arroyo
cofidis: yohan bagot, julien simon
etixx – quick step: niki terpstra, gianluca brambilla
fdj: kenny elissonde, kévin reza
ıam cycling: sylvain chavanel, jérôme coppel
lampre – merida: ruben plaza, valerio conti, nelson oliveira
lotto soudal: maxime monfort
movistar: josé joaquin rojas
mtn – qhubeka: stephen cummings
orica – greenedge: cameron meyer
europcar: yukiya arashiro, romain sicard
tinkoff – saxo: pawel poljanski

etabın 57. km’siden geçieln, 3. kategoriden alto collado de oseja (8.2 km uzunluk, %3.7 ortalama eğim) tırmanışını ilke sırada geçen ruben plaza 3 puan alırken, nelson oliveira 2, jerome coppel 1 puan aldı.

etabın 72. km’sinde geçilen 1. kategoriden alto de beratón (10.9 km uzunluk, %3.7 ortalama, %7.5 max. eğim) tırmanışını ruben plaza molina yine ilk sırada geçerek 10 puanı alırken, kenny elissonde 6, yukiya arashiro 4, david arroyo 2 ve maxime monfort 1 puanı aldı.

mattia cattaneo (lampre-merida) ve mitchell docker’ın (orica-greenedge), abandone olduğu haberi geldi.

etabın 135. km’sinde geçilen veruela ara sprint kapısından ilk sırada geçen gianluca brambilla, 4 puanı alırken, romain sicard 2 ve yukiya arashiro, 1 puanı aldı.

zirvesinden etabını bitimine 34 km kala geçilecek olan 3. kategoriden alto de moncayo (8.5 km uzunluk, %4.5 ortalama eğim) tırmanışında, pawel poljanski, kaçış grubundan kaçıp liderliği aldı. zirveden geçen ilk isim olarak 3 puanı alırken, nicolas roche 2 ve alessandro de marchi, 1 puanı aldı.

de marchi, cummings, coppel, roche, rojas ve conti, poljanski’ye yetişerek 7’li bir lider grubu oluşturdular.

30 km kala takip grubu kaçış grubunu yakaladı. 24 kişilik kaçış grubu pelonton arasında 4.30 dk kadar bir fark var.

inişte, 27 km kala nelson oliveira, atak yaptı ve liderliği aldı.

nelson oliveira, 17 km kala 30 sn kadar kaçış grubunun önünde. peloton 5 dk civarı geride.

13 km kala fark 52 sn.

8 km kala fark 57 sn. nelson oliveira, etaba gidiyor.

4 km kala fark 59 sn.

oliveira, 1 km kala 1.03 dk kadar farkla önde gidiyor. etab galibiyetine rahat bir şekilde gidiyor.

oliveira, etabı aldı. 59 sn kadar takip grubu geldi. julien simon, nicolas roche ve diğerleri etabı bitirdi. peloton 5 dakika geriden yavaştan geliyorlar.

günü en savaşçı bisikletçisi, pawel poljanski (tinkoff – saxo) seçildi.

Daha fazlası için:

 • Sıralı tam liste: ProCyclingStats.com
 • Vuelta a Espana 2015 hakkında her şey: SteepHill.TV
 • Vuelta a Espana 2015 Twitter hesapları:
 • Ayrıca hep sanal olacak değil ya, biraz da nostalji, biraz da basılı belge bilgi: Cyclist Türkiye Dergisinin bu ayki sayısında Buyruk Alparslan’ın kaleme aldığı Vuelta 2015 dosyası da elinizin altında olsun.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.