Ortaklık bozuldu: ASO ve UCI karşı karşıya

Tour de France, Paris-Nice, Paris-Roubaix and Liege-Bastogne-Liege, ve Vuelta a Espana’nın da aralarında bulunduğu erkekler yol bisikleti yarışlarını düzenleyen ASO (Amaury Sport Organisation)’nın kar odaklılğı sonunda UCI (Union Cycliste Internationale)’nin çıkarları ile çatışmış durumda ki, bu beklenen bir şey idi. Daha önceden de ASO’nun UCI ile ters düştüğü, kendi kurallarını yazma çabasında bulunduğu, yarış takviminin neredeyse yarısı ASO’nun düzenlediklerinden oluşuyor, bilinen bir gerçek.

ASO’nun başında bulunan organizatör ve yarış yönetmeni Christian Prudhomme’un yaptığı açıklamalar özetle herkesin kazanacağı bir düzen vaad ediyor: peloton küçülmeli, böylelikle kontrol ve düzen daha kolay sağlanacağı gibi kazaların da önüne geçilmiş daha güvenli bir Peloton izlemiş olacağız

“Our races will remain under the auspices of the UCI, but as Hors Categorie. We are simply saying to the UCI that we are not in agreement with this reform,”

düşüncesi fena değil ancak, UCI’nin yasal sınırlama ve şartlarını sağlayan 20 WorldTour takımı arasından 13 tanesini seçip heredeyse Wild Card olanağı tanımadan TdF düzenlemek? İşte bu biraz uç nokta. Zaten UCI’nin şimdiki başkanı Brian Cookson’da bu resti gördü ve gerilimi yükseltmeden mantıklı ve kabul edilebilir sınırlar içinde erkekler yol bisikleti disiplininde bazı değişiklikler yapılabileceğinin sinyallerini verdi. Ancak bunların yine de ASO’nun istedikleri olup olmadığı henüz belli değil. Elimizde sadece ne şiş yansın ne de kebap açıklamalar mevcut.

It has been developed over two years of very detailed and open dialogue and consultation amongst a diverse group of stakeholders, including race organisers, teams and riders. The reform will offer stability for all, and will allow our sport to grow sustainably while
protecting the interests of existing stakeholders.

Kısacası ASO’nun mal benim istediğimi yaparım demesi sermaye odaklı, dahası eğlence merkezli düşününce gayet normal görünse de UCI’de çatı örgütlenme olarak kuralları ben koyuyorsam buna uymak zorundasın, bildirecek görüşün varsa sunarsın, olumlu bulunursa onaylanır söyleminde. Tarafların uzlaşmak için sivrilikleri bir an önce törpülemesi şart.

Ekleme: Giro d’italia – İtalya Bisiklet Turunu düzenleyen RCS Sports’da tartışmada UCI’nın yanında yer aldığını açıkladı.

Daha fazlasını okumak için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.