#TDU Tour Down Under 2016 Rehberi

Bisiklet yarışları denilince akla Avrupanın gelmesi normal, neticede Avrupalı bir spor bisiklet. Ancak yarattığı heyecan ve aşıladığı umut evrensel. Bu heyecanı ilk kez 1999 yılında kıtanın çok uzuğında ama yabancısı olmadığı topraklarda, Avustralyada görmek, yaşamak mümkün. Üstelik sezonun açılışıyla!

 

Sezon açılışı önemli, zira takımlar yeni forma tasarımlarını, bisikletlerini, takım araçlarını, vites-fren sistemlerini, yeni transferlerini bu turda görücüye çıkartacak.

 

İlk kez 1999’da pedallanan The Tour Down Under yarışına UCI daha fazla kayıtsız kalamayarak 2008 yılında Pro Tour kapsamında alarak büyümesine katkıda bulundu. Bu zamana dek kıtalar arası transferin zor ve pahalı olması WorldTour takımlarının buraya gitmek yerine Avrupa içinde idman kamplarına yönelmesine yol açarken UCI’nin ve Avustralyanın destekleyici hamleleriyle takımların ilgisini çekmeye başlayan Down Tour Under’ı kıtaya hapsolmuş bir tur olmaktan çıkıp dünyaya açıldı. Özellikle de Lance Armstrong’un 2009-11 yılları arasında yarışa katılmış olması, aldığı sonuçlara rağmen, Avustralya başta olmak üzere tüm bisikletseverlerin ilgisini bir kat daha arttırdı.

 

 

Tour Down Under ne zaman ve nerede yapılıyor?

Güney kürede pedallanan WorldTour kapsamındaki tek yarış Tour Down Under Ocak ayının ortasında, Güney Avustralya eyaletinin başkenti olan Adelaide’de düzenlenmektedir. Bu sene 17 – 24 Ocak tarihleri arasında pedallanacak yarış, yarışçıların kaldığı Hilton’dan 30 dakika uzaklıkta şehir merkezi Rymill Parkın kuzeyinde başlayıp bitmektedir. Aynı zamanda otel önündeki yola kurulan stantlardan oluşan küçük bir bisiklet köyü, yarış haftası boyunca bisiklet firmalarının bisikletlerini gösterme imkanı sağlamaktadır. Gün içinde ve akşam yapılan gösteri ve etkinliklerle Avrupa turlarında görmeye alışık olmadığımız bir festival atmosferi oluşturmaktadır.

 

TDU2015, 2. Etap öncesi... Emekliliğini açıklayan Cadel Evans kucağında bir kanguru yavrusuyla. Bu her yıl görmeye alıştığımız bir kare.

TDU2015, 2. Etap öncesi… Emekliliğini açıklayan Cadel Evans kucağında bir kanguru yavrusuyla. Bu her yıl görmeye alıştığımız bir kare.

 

Yarış, bazı diğer spor etkinliklerinde olduğu gibi okulların yarıyıl tatil dönemine bilinçli olarak getirilmektedir. Böylece katılım ve ilgi çok fazla olmakta, ayrıca genç Avustralyalılara spor kültürü aşılanmaktadır. Bu vesile ile Adelaide şehri, böyle önemli bir yarışa, harika bir ev sahipliği yapmaktadır. Bütün etaplar seyircilerin bisiklet ile gelmelerine uygun olarak tasarlanmıştır. Bu şekilde seyirciler bisikletleri ile yarışta olan biteni kaçırmadan takip edebilirler.

 

TDU2015, 5. Etap: McLaren Vale Street üzerinde larış güzergahında yollar süslenmiş, yarışçılar bekleniyor. Fotoğraf: Steve Swayne

TDU2015, 5. Etap: McLaren Vale Street üzerinde yarış güzergahında yollar süslenmiş, yarışçılar bekleniyor. Fotoğraf: Steve Swayne

Tour Down Under Etapları

Tour Down Under, yarışçıların bacaklarını esnetebileceği, geçen sezon yaşananları geride bırakıp yeni sezona odaklanabilecekleri biri dışında kolay etaplar etaplar sunar: pek fazla tırmanış içermeyen, inişli çıkışlı ve çoğunlukla sprint ile biten etaplar. Toplamda 833 km uzunluğunda 6 etaptan oluşan turda sadece bir etap zirve bitişine ev sahipliği yapmaktadır: Willunga Hill.

Bu tepe aynı zamanda sprinter pedalların genel klasman zaferi için iddialarını da sahip olduğu ortalama %7 eğim ve 3 km uzunlukla bitirmektedir.

 

 

19. Santos Tour Down Under etap sıralaması

  1. Etap: 19 Ocak: Prospect → Lyndoch, 130.8km
  2. Etap: 20 Ocak: Unley → Stirling, 132km
  3. Etap: 21 Ocak: Glenelg →Campbelltown, 139km
  4. Etap: 22 Ocak: Norwood → Victor Harbor, 138km
  5. Etap: 23 Ocak: McLaren Vale → Willunga, 151.5km
  6. Etap: 24 Ocak: Adelaide → Adelaide, 90km
2015, Tour Down Under, tappa 04 Glenelg - Mount Barker, Astana 2015

Tour Down Under 2015, 4. etap: Glenelg – Mount Barker Astana treni pelotonun önünde.

 

Forma Renkleri

Tour Down Under da genel klasman lideri Avustralya toprak rengine selam ederek, koyu sarı renkli formayı giyerken, dağların kralı (yoksa Old Willunga Hill kralı mı demeli?) mavi benekli formayı giyecek. En hızlı pedal kırmızı formayı giyerken masumiyetin simgesi beyaz formayı da 25 yaş ve altındaki en hızlı pedal giyecek. En çok çaba gösteren, en savaşçı pedal ise yeşil formayı sırtına geçirecek.

 

 

Avrupada pedallanan haftalık ya da büyük turlar gibi sert tırmanışlar içermeyen etapların favorisi genel klasman iddialılarından çok sprinter pedallardır. Alman sprinter Andre Greipel 18 etap zaferi ve 2 de genel klasman liderliği ile bu savı kanıtlamaktadır.

 

Tour Down Under ilk etabın iki gün öncesi kısa bir etapla açılır, prolog etabı da denebilir pekala. Geçen senenin People's Choice yarışı kazananı Alman sprinter Marcel Kittel olmuştu.

Tour Down Under ilk etabın iki gün öncesi kısa bir etapla açılır, prolog etabı da denebilir pekala. Geçen senenin People’s Choice yarışı kazananı Alman sprinter Marcel Kittel olmuştu.

 

Kağıt üzerinde kolay görünse de henüz Down Tour Under yarışını üst üste kazanan biri olmadı.Yüksek sıcaklık, kıtalar arası uzun yolculuk, farklı bir ortam, güçlü ve sert sahil rüzgarları etapları zorlaştıran bir diğer unsurdur. Ancak yarışçılar ilk UCI puanlarını alıp takımlarını ve taraftarlarını gururlandıracak zafer odaklı ataklarda bulunabilirler. Özellikle de Robbie McEwen ve Allan Davis gibi Avustralyalı yerel sprinter ve tırmanışçı pedallar kariyerlerini Avrupada yaşamak için canla başla yarıştıkları için öne çıkmakta.

 

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.