#TDL2016 Tour de San Luis 3. Etap: Potrero de los Funes → La Punta, 131 km

Bugünkü etap aslında geçen sene geçilen 2. etabın kopyası gibi, tırmanışlar bile aynı, sadece bitiş noktaları farklı. Potrero de los Funes → La Punta kentleri arasında pedallanacak 131 km uzunluğundaki 3. etap San Luis Bisiklet Turunun tırmanış ağırlıklı yüzünü gösteren bir profile sahip. Pelotonun sadece tek bir yerde uzun bir düzlük göreceği, takım zamana karşı olarak pedallanan 1. etabın tamamı, etap üç tırmanış içeriyor.

TDS2016_stage3_profileCat3 sınıfında yer alan Alto los Puquios (1020 rakım) ve Alto la Florida (2.2 km uzunluk, %3 eğim, 1110 rakım) nispeten yüksek rakımda başladığı için eta kolay geçilecektir. Ancak kazananı bitime 12 km kala zirvesinden geçilecek Al Mirador Del Potero (Cat2 sınıfı, neredeyse 7 km uyunluk ve %8 eğim), aslında bir sıradağ geçidi, belirleyecek.

Tırmanış sonrasında yaklaşık 12 km bir iniş ve düz yol var, tırmanışı sağ salim bitiren ve kaçanları yakalayanlara etap zaferi helaldir.

 

Etap sonu

Potrero de los Funes → La Punta arasında pedallanan 131 km uzunluğundaki 3. etapta kazanan, hem de açık ara farkla, Drapac Pro Cycling takımının Hollandalı pedalı Peter Koning oldu.

TDS2016_stage3_winner_peter_konningw

Etap bir hayli hızlı geçildi: 3:08:41 Köning zafer pozu vererek bitiş çizgisini geçtikten 1 dakika 37 saniye sonra Fernando Gaviria etabı tamamladı. Bu sonuçla Peter Könning liderlik mayosunu da ele geçirmiş oldu.

TDS2016_stage3_second

Köning’in zaferi kariyeri boyunca hatırlanacak, çünkü kaçanlar ve yakalanmadan etabı kazananlar her zaman hatırlanır!

Etap başlar başlamaz 4 kişilik kaçış grubuna giren Köning, özellikle de El Durazno düzlüğünde girdiği zamana karşı pozisyonunu koruyup düzlük biter bitmez (son 30 km) kaçıştan sıyrılarak temposunu yükselti ve farkın kapatılmasına izin vermedi. Bu şekilde günün son zirvesi El Mirador del Potero’ya avantajlı bir giriş yapıp tırmandı. Sonrası her başarılı kaçışın bildik hikayesi: hız kesmeden dengeli bir iniş, ardına bakmadan tempolu bir sürüş ve ve zafer!

TDS2016_stage3_Astana_tempo_to_the_peloton

Astana ve Movistar’ın son tırmanışta tempoyu iyice yükseltmesi farkın kapanmasına yardımcı olmadı ama bir ihtimal Köning’i yakalamak isteyen dinlenik sprinterlere umut verdi, ama sadece o kadar.

TDS2016_stage3_Gaviria_and_left_behind_Peter_Sagan

Tour de San Luis (2016) 2. Etap sonuçları

1 NED Peter Koning (Drapac Pro Cycling)    3:08:41
2 COL Fernando Gaviria (Etixx-QuickStep)     +1:37
3 USA Travis McCabe (Tinkoff)            "
4 SVK Peter Sagan (Tinkoff)             "
5 ARG Mauro Richeze (San Luis Somos Todos)     "

Zafer Köning’in ve liderlik mayosuda!

2. Etap sonrası Genel Klasman Sıralaması
1. NED Peter Koning (Ned) Drapac Pro Cycling 7:57:43
2. COL Fernando Gaviria (Etixx-QuickStep)    +6 sn
3. ARG Maximiliano Richeze (Etixx-QuickStep)  +22 sn
4. COL Rodrigo Contreras (Etixx-QuickStep)   +22 sn
5. COL Dayer Quintana (Movistar)        +30 sn
6. COL Nairo Quintana (Movistar)        +30 sn
10. İTA Vincenzo Nibali             +39 sn

 

Daha fazlası için:

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.