#TDU2016 Tour Down Under 3. Etap: Glenelg → Campbelltown, 139 km

Etap incelemesi

3. etapla birlikte Adelaide’nin batı kıyılarına doğru pedallıyoruz. Glenelg → Campbelltown kentleri arasında pedallanacak olan 139 km uzunluğundaki 3. etap sprinter pedalların hem seveceği hem nefret edeceği bir profile sahip!

#TDU2016 3. Etap profili

#TDU2016 3. Etap profili

Etap deniz kıyısına konuşlu Glenelg kentinden başlayıp 33. km’de yer alan McLaren düzlüğündeki sprint sonrası iç kısımlardan, daha çok tırmanış odaklı bir profil dün olduğu gibi peletonu zorlayacaktır. Ancak etabın görece kısa olması ve 70. km’den sonra 350 rakım irtifada devam etmesi pelotonun dinlenmesine izin verecektir. Etabın 130. km’sinden sonra başlayacak Castambul – Montacute tırmanışı (7 km uzunluk, %5 ortalama eğim) ise beşinci etabın provası olacak gibi.

Tırmanış sonrası şaklaşık 300 rakımdan Campelltown şehrine inilecek, toplu sprint bitişi yerine kaçanların ve tırmanış sonrası kaçanların peşine düşüp de yakalayanların zaferine hazırlıklı olun!

Jay McCarthy (AUS, Tinkoff) dünkü etap zaferi ile birlikte genel klasman liderliğini de kazandığı için bugünkü etaba toprak rengi liderlik mayosu ile başlayacak.

 

Etap sonrası

TDU2016_stage3_huge_sprint_finish

 

Campelltown şehrinde biten 139 km uzunulğundaki 3. etabı kazanan Orica-GreenEDGE takımından Simon Gerrans oldu.

Etabın özeti

 

Genel olarak tüm etap boyunca Team Tinkoff pelotonu kontrol etti. Naturel start verilir verilmez pelotonun önüne çıkan Astanalı Laurens De Vreese tüm gün boyunca kaçtı, ta ki etabın bitmesine 12 km kala başlayan Corkscrew tırmanışına dek. Sonrasında peletona yakalandı ve beklenen ataklar geldi.

Etabın son 12 km'sine dek solo kaçış gerçekleştiren Laurens De Vreese (Astana) günün sonunda en mücadeleci pedal ödülünü aldı.

Etabın son 12 km’sine dek solo kaçış gerçekleştiren Laurens De Vreese (Astana) günün sonunda en mücadeleci pedal ödülünü aldı.

Toprak rengi liderlik mayosunu taşıyan Jay McCarthy (Tinkoff), Riche Porte (BMC), Michael Woods (Cannondale), Sergio Luis Henao (Team SKY), Simon Gerrans (Orica-GreenEDGE), Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale) ve Steve Morabito (FDJ) peşinde etap zaferi yatan Corkscrew tırmanışına başladı. Zirveyi ilk sırada Team SKY’dan Sergio Henao geçerek dağların kralı mayosunu ele geçirirken peşinden gelen BMC takımından Richie Porte, takım arkadaşı Rohan Dennis için çalışıyordı. Simon Gerrans ise peşine Jay McCarty ve Michael Woods’u takmış bir şekilde 10 kişilik mini bir peleton sprint düzlüğüne girdiğinde dananın kuyruğu koptu!

 

Etabın son 18 km’si

 

Simon Gerrans’ın etap zaferi photofinish ile tespit edildi, spiker bile ilk anonsunda Rohan Dennis dedi. Zira Rohan Dennis ile çok ama çok yakın geçtiler bitiş çizgisinden.

3. Etap sonuçları
AUS 1 GERRANS, Simon (ORICA GreenEDGE)     3:37:34
AUS 2 DENNIS, Rohan (BMC RACING)        
CAN 3 WOODS, Michael (CANNONDALE)       
AUS 4 MCCARTHY, Jay (TINKOFF)         
SUI 5 MORABITO, Steve (FDJ)          
ESP 6 VALLS FERRI, Rafael (LOTTO SOUDAL)    
COL 7 HENAO MONTOYA, Sergio Luis (SKY)     
ITA 8 POZZOVIVO, Domenico (AG2R LA MONDIALE)  
AUS 9 PORTE, Richie (BMC RACING)        
ESP 10 FERNANDEZ, Ruben (MOVISTAR)       

 

Gerrans bu zaferle 4. etapta toprak rengi liderlik mayosunu giyecek. Avustralyalılar kıtalarında pedallanan turu adeta domine ediyorlar!

3. etap sonrası Genel Klasman sıralaması
AUS 1 GERRANS, Simon (ORICA GreenEDGE)     10:28:12
AUS 2 MCCARTHY, Jay (TINKOFF)           + 3
AUS 3 DENNIS, Rohan (BMC RACING)          + 5
CAN 4 WOODS, Michael (CANNONDALE)         + 11
COL 5 HENAO MONTOYA, Sergio Luis (SKY)     

 

TDU2016_stage3_taylar_farrar

Ayrıca etapta yaşanan ve Tayler Farrar’ın da karıştığı kazada naturel service ve takım araçları kazadan önce pelotonla birlikte hareket ettiği için kazaya karışan sporculara destek biraz gecikti. Dimension Data takımından Taylar Farrar ise çareyi yarışı izleyen bir hayranının bisiklet ve ayakkabılarını almakta buldu, bu şekilde pelotonu yakalayıp yarışı tamamlayan Farrar’a UCI’nin nasıl bir ceza vereceği ise mçhul. Zira, Giro d’Italia’da Richi Porte’un lastiği patlayınca bir diğer Avustralyalı Orica-GreenEDGE takımından Simon Clarke lastiğini vermiş ve pelotonu yakalamıştı. Bunun üzerine de UCI her iki sporcuya zaman cezası vermişti.

 

 

UCI’nin yaptığı açıklamaya göre Tyler Farrar sporun ruhuna aykırı davranmadığı ve o esnada yapabileceği en iyi şeyi yaptığı için herhangi bir ceza almadı. Yarış komitesinin yaptığı resmi açıklama ise şu şekilde:

Tyler Farrar of the Dimension Data team today accepted assistance from a spectator who loaned him his bicycle after the American cyclist was involved in a crash during the Thomas Foods Stage 3 of the Santos Tour Down Under.

Race officials have confirmed Farrar will be allowed to continue the race as an exception to the rule because a bad crash with several other riders involved created a hectic situation which meant neither his team car nor the event’s neutral service vehicle was in a position to provide assistance.

This ruling respects the spirit of the sport and considers the rather exceptional circumstances in which this occurred.

In normal circumstances accepting outside assistance such as Farrar did today would result in his disqualification from the race.

 

Daha fazlası için:

One comment

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.