#TSL2016 Tour de San Luis 4. Etap: San Luis → Cerro del Amago, 140 km

San Luis → Cerro del Amago arasında pedallanacak 4. etap 140 km uzunluğunda ve zirve bitişine ev sahipliği yapıyor! Sprinter pedalların genel klasman oyunlarının da sonuna gelmiş oluyoruz böylelikle.

 

4. etap profili... Sprinter pedalların canı yanacak, hem de çok!

4. etap profili… Sprinter pedalların canı yanacak, hem de çok!

Etap San Luis’den başlayıp 115. km’den itibaren Alto del Amago zirvesine ev sahipliği yapan sıra dağların eteklerini takip ederek hafif hafif zirveye doğru tırmanan bir profile sahip.

Tırmanışlara gelene dek sprinter pedalları memnun edecek iki puan kapısı geçildikten sonra 127 km’de Alto de la Candela (Cat3) tırmanışı başlıyor ve ara vermeksizin Cat1 sınıfında yer alan 11 km uzunluğunda, ortalama eğimi %5.5, en sert noktası %15 olan Alto del Amago zirvesine devam ediyor.

Genel klasmanda Vincenzo Nibali (Astana), Nairo Quintana (Movistar) ve geçtiğimiz senenin şampiyonu Daniel Diaz (Delko Marseille Provence KTM) iddialılar arasında. Kaldı ki, dünkü etap sonunda hem Nibali hem de Quintana genel klasmanda yukarıya taşımışlardı kendilerini. Altı de la Candela (Cat3) tırmanışı başlar başlamaz atakları görebiliriz. Alto del Amago eteğinde genel klasmanda iddiasız kaçan birisi olursa iddialılardan oluşacak elit peloton izin verecektir, ancak diğer türlü turun ilk ciddi mücadelesine sahne olacağız.

 

Etap sonrası

TSL2016_stage4_winner_eduardo_supulveda_1Alto del Amago zirvesinde sona eren 4. etapta zafere pedallayan isim Fortuneo – Vital Concept (Fransız Pro Continental Team) takımının Arjantinli pedalı Eduardo Supulveda oldu.

Etabın son kilometreleri

Peloton, son tırmanışa dek düz bir porfilede ilerleyen etabın başında oluşan 12 kişilik kaçış grubunu gün boyunca kontrol altında tutarken ara sprint kapısı geçilir geçilmez başlayan tırmanış öncesi WolrdTour takımlarında da öne geçerek tırmanış iddialıları için pozisyon kapma telaşı vardı. Nitekim WorldTour takımları Astana, Movistar, Tinkoff. Etixx-QuickStep ve Cannondale tırmanış başlar başlamaz pelotonun temposunu arttırarak dökülmeye başlayan kaçış grubunu yakalayıp ataklara başladılar.

 

TSL2016_stage4_Nairo_Quintana_attacked_final_climb

Ortalama eğimi %7.2 ve uzunuluğu da 10.5 km olan Alto del Amago tırmanışı başlar başlamaz öne çıkanlar arasında Janier Acevedo, Dayer ve Nairo Quintana, Eduardo Supulveda, Roman Villalobos yer alırken kzanan zirveye daha 5 km kala zikzaklarla devam eden tırmanışta Dayer Quintana’nın atağına cevap veren Eduardo Supulveda oldu. Tek kelime ile sıcağa, bozuk yola, zigzaglarla ilerleyen tırmanışa ve güçlü rakiplere karşı müthiş bir zafer kazandı Supulveda.

 

Tour de San Luis (2016) 4. Etap sonuçları

1. ARG Eduardo SEPULVEDA, FORTUNEO – VITAL CONCEPT, 4:00:35
2. COL Janier Alexis ACEVEDO COLLE, TEAM JAMIS     +54
3. CRC Roman VILLALOBOS, CRC             +1:31
4. COL Dayer Uberney QUINTANA ROJAS, MOVISTAR TEAM  +1:31
5. BLR Ilia KOSHEVOY, LAMPRE – MERIDA,        +1:43
6. COL Miguel Angel LOPEZ MORENO, ASTANA PRO TEA   +2:10
7. POL Rafal MAJKA, TINKOFF              +2:10
8. COL Nairo Alexander QUINTANA ROJAS, MOVISTAR TEAM +2:10

Kürsünün ilk üç sırasını Güney Amerika takımlarının paylaşması ise ayrı bir güzellikti. Tırmanışta ilk atağı başlatan Colombiyalı Team Jamis’ten Janier Alexis Acevedo 54 saniye geriden ikinci olurken Costa Rica Ulusal Takımı formasıyla yarışan Roman Villalobos’un üçüncülüğü de takdir edilesi idi. Zira bu üç isim önlerinde Giro d’Italia şampiyonu, üç büyük tur şampiyonu, Vuelta a Espana üçüncüsü gibi payeleri olan pedalları geride bırakarak zirve ulaştı!

sd

Genel klasman iddiadlılarından Nairo Quintana ve Tinkoff’un tırmanışçısı Rafal Majka ise SUpulveda ve Quintana’Nın tırmanışta yükselttiği tempoya yenik düşerek bitiş çizgisinden 2:10 dakika sonra geçtiler. Tempoya yenik düşen bir diğer isim de Astana takımının lideri ve genel klasmanda artık bir iddiası kalmayan Nibali idi. Zira etap sonrası bacaklarının kendisine itaat etmediğini, tırmanışın kendisini bayağı yorduğunu ifade eden Nibali tabiri caiz ise pelotonun arkasında yatarak etabı tamamladı.

TSL2016_stage4_Elite_Peloton_ready_attacked_final_climb

Bu zaferle birlikte Eduardo Sepulveda genel klasmanda liderliğe uzanırken en yakın takipçisi ise 3 saniye geriden kendisini takip eden Movistar takımından Dayer Quintana. Yarın, 6. setap öncesi bir dinlenme günü olarak geçilecektir, dananın kuyruğu ise Mirador del Sol tırmanışında kopacak gibi!

 

4. etap sonrası Genel Klasman sıralaması

1. ARG Eduardo SEPULVEDA, FORTUNEO – VITAL CONCEPT  12:00:16
2. COL Dayer Uberney QUINTANA ROJAS, MOVISTAR TEAM    +0:03
3. COL Rodrigo CONTRERAS, ETIXX – QUICK STEP       +0:38
4. COL Nairo Alexander QUINTANA ROJAS, MOVISTAR TEAM   +0:42
5. COL Miguel Angel LOPEZ MORENO, ASTANA PRO TEAM    +0:51
6. ESP Daniel MORENO FERNANDEZ, MOVISTAR TEAM      +0:56
7. CRc Roman VILLALOBOS, CRC               +1:06
8. COL Janier Alexis ACEVEDO COLLE, TEAM JAMIS      +1:09
9. BLR Ilia KOSHEVOY, LAMPRE – MERIDA          +1:22
10. POL Rafal MAJKA, TINKOFF               +1:36

 

4. etabın tamamını izlemek için:

 

Daha fazlası için:

One comment

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.