#TSL2016 Tour de San Luis 5. Etap: Renca → Juana Koslay, 169 km

Renca → Juana Koslay arasında pedallanacak olan 5. etap 169 km uzunluğunda. Eduardo Sepulveda’nın liderlik mayosu ile başlayacağı etap genel klasman savaşının asıl yaşanacağı 6. etap öncesi bir geçiş etabı aslında.

Dün Alto del Amago zirvesinde biten 4. etap sonrası peloton bugün dinlenmiş olacak, zira etapta kayda değer sınıflandırılmış tırmanış yok, yorgun bacaklara iyi gelecektir, zira dün Nibali’nin liderlik ettiği grupetto bayağı kalabalıktı!

 

TDS2016_stage5_profile

Etaptaki iki ara puan kapısı sprinter pedalları tatmin edecektir.

İnişli çıkışlı profile sahip 5. etabın sonu biraz klasikleri andıran bir yapıda: Son print sonrası yaklaşık 200 rakım irtifa kaybı ve peşinden kısa ama sert bir tırmanış ve etap sonu!

 

Etap sonrası

Cycling: 10th Tour de San Luis 2016 / Stage 5 Arrival / TIVANI German (ARG) Celebration Joie Vreugde / DIAZ Daniel (ARG)/ IBARRA Emilliano (ARG)/ Renca - Juana Koslay (168,7km)/ Rit Etape Ronde /(c)Tim De Waele

Tour de San Luis 2016: 5. Etap German Tivani

Juana Koslay kentinde biten 169 km uzunluğundaki etabı Arjantin ulusal takımından German Nicolas Tivani kazandı. 95 doğumlu Arjantinli pedalın etap sonrası sevinci görülmeye değerdi, zira bu, kendinisinin ilk pro etap zaferi, hem de pro pedalların önünde!

Cycling: 10th Tour de San Luis 2016 / Stage 5 IBARRA Emilliano (ARG)/ DIAZ Daniel (ARG)/ ASCONEGUI Roderick (URY)/ TIVANI German (ARG)/ Renca - Juana Koslay (168,7km)/ Rit Etape Ronde /(c)Tim De Waele

Düz bir profile sahip etabı kolay ve çantada keklik sanan WorldTour takımları ve Eduardo Sepulveda’nın dünkü etap zaferiyle liderlik mayosunu elinde bulunduran Fortuneo – Vital Concept’in hesaplayamadığı ise etabın bitimine 30 km kala yaşanan büyük kaza idi!

Kaza sonrası kalan sağlar bizimdir diyerek etaba devam eden peloton kaçan grubun da etabı almasına izin vererek bir an önce yaralarını sarma derdine düştü. İtalyan Elia Vivani, Etixx-QuickStep takımından Gaviria ve Lampre-Merida’dan Roberto Ferrari’nin kaçan üçlüyü yakalama çabaları da sonuçsız kalınca German Tivani etabı kazandı!

Cycling: 10th Tour de San Luis 2016 / Stage 5 Arrival / CONTRERAS Rodrigo (COL) Blue Young Jersey / Injury Blessure Gewond / Crash Chute Val / Renca - Juana Koslay (168,7km)/ Rit Etape Ronde /(c)Tim De Waele

Kaza esnasında pelotonun önünde takım arkadaşı Fernando Gaviria için pozisyon kovalayan Etixx-QuickStep takımının mavi mayoyu taşıyan Kolombiyalı pedalı Rodrigo Conteras sol diz kapağından ciddi derecede yaralanmasına karşın yarışı tamamlayanlar arasındaydı. Etap biter bitmez takım doktorunun müdahale ettiği sporcu turu bırakmak zorunda kaldı. Conteras yarın ki etaba başlamayacak.

Etabın son kilometreleri

Tour de San Luis 2016, 5. Etap sonuçları
1. ARG German Tivani – Argentina                          3:7:39
2. ARG Daniel Diaz – Delko Marseille Provence KTM            “
3. ARG Emiliano Ibarra – Publicos de San Juan                “
4. ITA Elia Viviani – Italy                                +1:34
5. ARG Lucas Haedo – Jamis                                                                                       “

 

Kürsünün ilk üç sırasını Arjantinlilerin işgal ettiği 5. etap sonrası Eduardo Sepulveda liderliğini hâlâ koruyor.

5. Etap sonrası Genel Klasman sıralaması
1. ARG Eduardo Sepulveda – Fortuneo-Vital Concept     15:39:29
2. COL Dayer Quintana – Movistar                         +0:03
3. COL Nairo Quintana – Movistar                         +0:42
4. SPA Miguel Lopez – Astana                             +0:51
5. CRc Roman Villalobos – Costa Rica                     +1:04

 

TDS2016_stage5_The_Peloton

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.