Pelotonun ihtiyar delikanlısı Chris Horner pedallamaya devam ediyor!

Cyclist Dergisi ile yaptığı son söyleşide “bisiklet sporu benden bıkana dek pedallamaya devam edeceğim” diyen 44 yaşındaki Amerikalı pedal Chris Horner Lupus Racing Team ile sözleşme imzaladı.

Fotoğraf: 68. İspanya Bisiklet Turu (2013) Torredelcampo → Güéjar Sierra. Alto de Hazallanas kentleri arasında pedallanan 187 km uzunluğundaki 10. etap turun o sene çıkılacak en yüksek zirvesine de ev sahipliği yapıyordu: Alto de Hazallanas. Zirveye uzanan zorlu tırmanışta Güéjar Sierra henüz geçilmemişti ki Chris Horner koca pelotondan geriye kalan bir avuç elit tırmanışçı içinden atağını yapıp fişek gibi öne atıldı. Geride bıraktığı isimler arasında Ivan Basso, Joaquin Rodriguez ve 19. etaba dek belalısı olacak Vİncenzo Nibali vardı! / Kaynak: Tim De Waele (c)

2013 yılında RadioShack-Leopard (WorldTour – WT) takımı formasını terleterek Vuelta a Espana’da şampiyonluğa uzanan Chris Horner bir sonraki sezon Lampre-Merida takımına geçmiş ancak burada da işler umduğu gibi gitmeyince, büyük tur şampiyonu olmasına karşın, tutkun olduğu bisiklet sporundan kopmamak için sınıf düşürmeye razı gelerek Amerikan kıta takımı Airgas Safeway Cycling (Continental Team – CT) ile sözleşme imzalamıştı. İhtiyar kurt yine yer değiştirdi ve bu sefer Lupus Racing Team ile tutkusunun peşinde pedallamaya devam edecek!

Chris Horner leads Daniel Jaramillo and Phil Gaimon up the final pitch. Photo: Casey B. Gibson | www.cbgphoto.comHorner, Airgas Safeway Cycling takımıyla başarılı bir 2015 sezonu geçirememesinin nedeni olarak takımın sezonda fazla yarışa davet edilmeyip katılamamasını göstermişti. / Fotoğraf: Casey B. Gibson | www.cbgphoto.com

Horner, bisiklet sporunda “günümüz için” bayağı yaşlı, şimdilerde pelotonun yaş ortalaması o kadar düşük ki! 1992 doğumlu İtalyan Davide Formolo‘nun Giro d’Italia 2015’de etap kazandığı bir zamanda, üstelik 44 yaşında pro pelotonda pedallamak “zamanın ruhuna” aykırı! Kaldı ki üç büyük turu da birden fazla kez kazanan Alberto Contador‘un 33, The Lord of the Spring Classics and the Time Trials: The  Spartacus Fabian Cancellara‘nın 34 yaşında emekli olacaklarını açıkladıkları şu zaman diliminde Chris Horner’ın 44 yaşına aldırmadan bir tutkudur bisiklet diyerek pedallamaya çalışması, ter, acı ve gözyaşıyla geldiği noktada seleden inmeyi reddetmesi takdir edilesi!

maxresdefault

Chris Horner 2013 İspanya Bisiklet Şampiyonu olmasına karşın 2014 sezonunda geçtiği takımı Lampre-Merida’da yarış kadrosuna alınmadığı için bu ünvanını savunma şansı bulamamıştı.

Cyclist Türkiye Dergisinin Ocak 2016 sayısında yayınlanan üç sayfalık söyleşisinin bir yerinde kendisine yöneltilen “2013 yılından sonra (Vuelta a Espana şampiyonluğu kastedilerek) takım bulmakta zorlandınız, bunda (Lance) Armstrong ile olan sorununuzun bir katkısı oldu mu?” sorusuna verdiği cevap bile bisiklet sporuna verdiği emeği özetliyor:

Haydi onları geçtim, Jens Voigt var. Hiç kimse hayatını onun kadar bisiklete adamamıştır. Jens’i de çok iyi tanıyorum. Eminim birileri ona teklif götürseydi şu anda yarışıyor olurdu. Bazı bisikletçiler bu tür durumlarda kızarlar ve yarışlardan çekilirler. Ama ben yarışmayı okadar çok seviyorum ki bırakamıyorum. Ben Amerika’da yarışmak için Airgas Safeway’den iyi bir teklif adlım. BU yüzden çocuklarımın yanında daha uzun kalma şansım oldu. Aralık ayında bir çocuğum olacaktı. İşleri bir an önce yoluna koymak zorundayım diye düşündüm.

Madanno del Ghisallo seni korusun Horner! Amen!

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.