Tirreno-Adriatico 2016

6. Etap: Castelraimondo → Cepagatti, 210 km

Etap öncesi

Dün pedallanacak Foligno → Monte San Vicino arasındaki 178 km uzunluğundaki kraliçe etap San Vicino zirvesinin karlar altında olması nedeniyle iptal edilmişti.

Bugün pedallanacak 6. etap ise sprinter pedalların zafer peşinde pedallamaları için artık son fırsat. Zira Castelraimondo → Cepagatti kentleri arasında pedallanacak 210 km uzunluğundaki etap sınıflanıdırılmış herhangi bir tırmanış barındırmıyor.

Tirreno_Adriatico_2016_stage6_profile

6. Etap profili

Gün boyu tırmanılacak en yüksek rakım 330 metre ile etabın henüz 27.5 km’sinde zirvesinden geçilecek Pollenza. Peloton 24. km’de Passo di Treia eteklerinden tırmanmaya başlayacak ve 330 rakım geride bırakıldığında dağların kralı mayosunun sahibi de kesinleşmiş olacak.

Mavi renkli mayosuyla yarış lideri olarak pelotonda yerini alacak Zdenek Stybar’ın en yakın rakibi başlı başına BMC Racing takımı; zira kendisini +9 saniye geriden Damiano Caruso, Gren van Avermaet ve takım lideri Tejay van Garderen takip ediyor.

 

Etap sonrası

14 March 2016 51st Tirreno - Adriatico Stage 06 : Castelraimondo - Cepagatti 1st : VAN AVERMAET Greg (BEL) BMC 2nd : SAGAN Peter (SVK) Tinkoff, Leader of the Points Classification Photo : Yuzuru SUNADA

Sagan yine ikinci!

210 km uzunluğundaki etapta gülen isim ikili sprint mücadelesinde BMC takımından Greg van Avermaet oldu!

 

Etabın son 5 km’si

Yarışın bitmesine son 40 km kala iki kere geçilecek Cepagatti kentine girildiğinde Tinkoff takımı Peter Sagan’a etap kazandırmak için vargücüyle çalıştı. Hatta bu trene etap zaferi için Etixx-QuickStep ve yarış liderliği için de BMC Racing takımı dahil oldu. Son kilometrelere girilirken domestikler sonbahar yaprakları misali birer ikişer görevlerini yerine getirip etap zaferi iddialılarını öne taşıdı ve son ultimo kilometro’ya  sadece Avermaet, Sagan, Michal Kwiatkowski ve Zdenek Stybar girdi.

 

Ultimo Kilometro

Dörtlü mücadele içinde Kwiatkowski önde pedallayıp diğerleriyle biraz fark açsa da Sagan son 300 metrede atağa başladı ancak son metrelere doğru tükendi, bunu fırsat bilen Avermaet başabaş mücadelelerde Sagan’ın olumsuz yanını iyi sezerek sprint mücadelesini kazandı.

General Classification after S6. Etap sonrası genel klasman
BEL 1 VAN AVERMAET, Greg (BMC RACING)         20:30:43
CZE 2 STYBAR, Zdenek (ETIXX - QUICK STEP)        +  7
SVK 3 SAGAN, Peter (TINKOFF)              +  8
LUX 4 JUNGELS, Bob (ETIXX - QUICK STEP)         +  21
ITA 5 BRAMBILLA, Gianluca (ETIXX - QUICK STEP)    
FRA 6 PINOT, Thibaut (FDJ)               +  28
SUI 7 REICHENBACH, Sébastien (FDJ)          
CZE 8 KREUZIGER, Roman (TINKOFF)            +  30
POL 9 KWIATKOWSKI, Michal (SKY)             +  31
ITA 10 NIBALI, Vincenzo (ASTANA)             +  34

Bu zaferle birlikte mavi liderlik mayosu da Greg van Avermaet’e geçti, yarın ki bireysel zamana karşı etabında mayosunu korumaya çalışacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.