in Memoriam: Antoine Demoitié (1990-2016)

Dün pedallanan Gent – Wevelgem klasiğinde gökkuşağı mayosuyla bitiş çizgisinden ilk sırada geçen Peter Sagan uzun süren ikincilik hükümdarlığını yıkarken, yarışın pek de önemsenmeyen gerilerinde, zira domestikler görevini yapmış grupettoya katılıp yarışı bitirmek için pedallarken bir yuva çoktan yıkılmıştı.

Antoine Demoitié, peloton içinde bir kazaya karıştığı sırada üzerinden yarışı takip eden kamera motorlarından birinin geçmesi sonucunda hayatını kaybetti!

antoinde_demoitie_tour_de_finireste

19 Nisan 2014, Tour du Finistère, Saint-Evarzec › Quimper arasında pedallanan 185 km uzunluğundaki zorlu mücadele sonrası gittikçe ufalan kaçakların arasından yaptığı atakla sıyrılıp bitiş çizgisinden ellerini açıp da zafer pozu vererek geçen isim Antoine Demoitié’den başkası değildi. Bu, daha çok UCI Europe Tour sınıfındaki tek günlük yarışlarda varlık gösterip başarılar elde eden Antoine Demoitié’nin son zaferiydi.

Yarışın bitmesine 115 km kala Sainte-Marie-Cappel’de yaşanan kazada diğer dört bisikletliyle birlikte yere düşen Team Wanty-Gobert formasıyla yarışan Belçikalı pedal Antoine Demoitiénin üzerinden yarış motoru geçti.

Takımının yaptığı duyuruda ağır yaralandığı belirtilen Antoine Demoitié, önce yerel bir hastaneye sonrada üniversite hastanesine nakledilmesine karşın  yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı.

Fotoğraf Team Wanty-Groupe Gobert'in İspanyanın Benidorm kentinde süren 2016 sezon hazırlıkları kampından... Pedallayarak gittiğin yer her neresiyse gülümsemeye devam et Antoine...

Fotoğraf Team Wanty-Groupe Gobert’in İspanyanın Benidorm kentinde süren 2016 sezon hazırlıkları kampından… Pedallayarak gittiğin yer her neresiyse gülümsemeye devam et Antoine…

2015 sezonunda motor ve servis araçlarının yol açtığı kazalar bayağı konuşulmuş, en son Greg van Avermaet ve Peter Sagan fena halde etkilenmişti. Çok tartışılan olaylar UCI başkanı Brian Cookson’un bu tür olumsuzlukların yaşanmaması üzerine çalışılacağını açıklaması üzerine dinmişti. Ancak görünen o ki, üzerinde çalışılmamış sümen altı edilmiş. Dünkü yarışta Antoine Demoitié’nin üzerinden geçen motor dışında yarışı takip eden, görüntü ve fotoğraf peşinde koşan iki motor daha kaza yaptı. Yer yer canlı yayınlarda motorların sert eğimlerle mücadele eden bisikletlilerin burnunun dibine dek girip çekim yaptığına şahit oluyoruz. En son örnek 2015 Vuelta a Espana’nın 11. yani kraliçe etabında kaza yaptıktan sonra acı veren çatlak ve yaraları eşliğinde pedallamaya çalışan Chris Froome’un (Team SKY) dibine girip çekim yapan motor idi.

Aslında aşağıdaki video her şeyi özetliyor,

Daha fazlasını okumak için:

 

 

 

 

One comment

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.