Ronde van Vlaanderen (Tour Of Flanders) 2016

Deliliğin son kalesi Paris-Roubaix klasiğinden önce son bir durağımız daha var, anıtsal klasiklerin ikincisi, Flamanların en güzeli de Ronde van Vlaanderen ya da yeni İngiliz ismiyle Tour of Flanders!

2011_tour_of_flanders_recon_koppenberg2

De Ronde van Vlaanderen Anıtsal Klasik Yarışında olağan bir şüpheli! İkisi bir arada: hem tırmanış hem de cobbles! Kısacası berg!

 

Biraz ön bilgi

1913 yılından beri pedallanan Flamanların En Güzeli De Ronde van Vlaanderen ya da Tour of Flanders Belçikalıların delicesine sevdiği bir yarış. 250 – 260 km uzunluğundaki yarış Brugge kentinden başlayıp Flaman topraklarına serpiştirilmiş tarlalar içinden yılan misali kıvrıla kıvrıla ilerleyen daracık tırmanışlar,  insafsız ve de parke taşlarla döşeli tırmanışlar içermekte. Öyle ki berg, hellingen, kasseien ismindeki bu tırmanışlar sonlara doğru daha da şiddetlenip benim diyen sporcuyu oyundan düşürüyor, geriye güçlü ve dayanıklı olan kalıyor. Biri Kweremont, Paterberg, Koppenberg mi dedi?

 

Hoogvliet - wielrennen - cycling - radsport - cyclisme - Tour of Flandres - Ronde van Vlaanderen - Jan Raas - Phil Anderson - Marc Sergeant - The 1983 Tour of Flanders was a wet and muddy day. - foto Cor Vos ©2012

Fotoğraf: 1983 yılında 67. kez pedallanan De Ronde van Vlaanderen… Jan Raas (Hollanda, TI – Raleigh-Campagnolo), Phil Anderson (Avustralya, Peugeot Shell Michelin) ve Marc Sergeant (Belçika, Europdecor – Dries – Eddy Merckx) çamura bulanmış bir halde parke taşlarıyla döşeli yolda pedallamaya çalışıyorlar. Sadece iki isim, Phil Anderson ve Jan Raas, acımasız Koppenberg’i bisikletlerinden inmeden tırmanmayı başarabildi ki, zaten Jan Raas buradan da zafere pedalladı.

 

Bu sene 100. kez pedallanacak yarış 1944 yılına dek Paris-Roubaix klasiği gibi velodromda sona eriyordu. 2012 yılından beri ise Paterberg tırmanışı sonrası 12-14 km uzunluğundaki düz sayılabilecek yolda toplu sprint mücadelesine açık bir şekilde sona eriyor. Ancak en heyecan verici olan ise, artık olmasa da Muur van Geraardsbergen sonrası, Oude Kwaremont tırmanışını ilk sırada geçip atağını sürdürenin kaçışını izlemek. Tıpkı, Fabian Cancellara’nın 2013 ve 2014 yıllarında yaptığı gibi.

 

De Ronde van Vlaanderen 2013, 256 km uzunluğundaki yarışın son sektörü Paterberg de Fabian Cancellara, alışık olduğumuz sürüş pozisyonunda sürekli atak halinde ve Spartaküs, peşine takılan son kaçakları silkelemek üzere. Eğer bir klasik yarışı kazanmak istiyorsanız ve “kafamı taktiklerle doldurarak sürmek istemiyorum, anı yaşayıp mücadele etmek ve kazanmak benim için daha önemli, daha basit” diye itiraf ediyorsanız yapacağınız en mantıklı hareket yaşayan klasiklerin efendisi Fabian Cancellara’nın peşine takılmak olacaktır; Peter Sagan da işte tam da bunu yapmıştı. Cancellara, Oude Kwaremont sektöründen beri tekerinin dibinden bir türlü ayrılmayan genç rakibi Peter Sagan’ın önünde kendisine yarışı kazandıracak atağını yapıyor ve ceap veremeyen Sagan’ın 1 dakika 26 saniye önünde yarışı kazanıyor. Paterberg sektörü yarışın 243. km’sinde ve 360 metre uzunluğunda. Cancellara’nın kullandığı Domane, TREK tarafından klasik yarışlarda kullanılmak için tasarlanan endurance geometrisine sahip bir bisiklet. Fotoğraf: Wessel van Keuk/Cor Vos © 2013

De Ronde van Vlaanderen 2013, 256 km uzunluğundaki yarışın son sektörü Paterberg de Fabian Cancellara, alışık olduğumuz sürüş pozisyonunda sürekli atak halinde ve Spartaküs, peşine takılan son kaçakları silkelemek üzere. Eğer bir klasik yarışı kazanmak istiyorsanız ve “kafamı taktiklerle doldurarak sürmek istemiyorum, anı yaşayıp mücadele etmek ve kazanmak benim için daha önemli, daha basit” diye itiraf ediyorsanız yapacağınız en mantıklı hareket yaşayan klasiklerin efendisi Fabian Cancellara’nın peşine takılmak olacaktır; Peter Sagan işte tam da bunu yapmıştı. Cancellara, Oude Kwaremont sektöründen beri tekerinin dibinden bir türlü ayrılmayan genç rakibi Peter Sagan’ın önünde kendisine yarışı kazandıracak atağını yapıyor ve cevap veremeyen Sagan’ın 1 dakika 26 saniye önünde 12 km süren sola atağıyla yarışı kazanıyor. Fotoğraf: Wessel van Keuk/Cor Vos © 2013

 

Muur van Geraardsbergen dedik, devam edelim… 2011 yılına dek zafere uzanan yolda kilit bir tırmanış, berg, olan Muur van Geraardsbergen ne yazık ki rotadan daha fazla VIP seyirci bileti satabilmek adına çıkartıldı. Artık yarışın kaderini Muur van Geraardsbergen tırmanışı değil Koppenberg, Oude-Kwaremont ve Paterberg’i de içine alan son 41 km uzunluğundaki final bölümü belirliyor. Tabii bu üçlü tırmanışın birden çok geçileceğini belirtelim, zira Oude-Kwaremont tırmanışına nazaran VIP konukların eğlenebilmesi, tıka basa yemeleri için özel bir çadır restorant kurulmuş durumda. Yaşasın kapitalizm!

Yarış sadece parke taşlarla döşeli düz yol ya da tırmanışlardan ibaret değil; tamam bu sektörlerin, berg'lerde yaşanan mücadeleyi izlemek keyifli ancak, De Ronde'yi güzel yapan bir diğer unsur da Flaman toprakları içine uzanan daracık yollar ve tırmanışları. Her berg arası mutlaka böylesine tarlaları ayıran ama bergleri birbirine kavuşturan yollar var.

Yarış sadece parke taşlarla döşeli düz yol ya da tırmanışlardan ibaret değil; tamam bu sektörlerin, berg’lerde yaşanan mücadeleyi izlemek keyifli ancak, De Ronde’yi güzel yapan bir diğer unsur da Flaman toprakları içine uzanan daracık yollar ve tırmanışları. Her berg arası mutlaka böylesine tarlaları ayıran ama bergleri birbirine kavuşturan yollar var.

 

Flaman topraklarındaki yarışlar hakkında kısa bir video

 

Yarış hakkında

De Ronde demek parke taşlarla döşeli, acımasız berg tırmanışları demek, daracık yollar demek, Kuzey Avrupanın soğuk havası demek… Brugge → Oudenaarde arasında pedallanacak 256 km uzunluğundaki klasiğin 87. km’sinden itibaren berg‘ler başlıyor, ta ki, yarış bitene dek. Kısacası peloton 169 km boyunca sarsıntıdan kurtulamayacak! Aradaki saçma sapan eğimli, tarlalar arasında yılan gibi kıvrılan bayırları da unutmamak gerek! Her yıl olduğu gibi tarla sahibi çiftçiler traktörleriyle ortalığı şenlendirecektir yine!

 

100. kez pedallanacak De Ronde'nin profili:

100. kez pedallanacak De Ronde’nin profili: 87. km’den bitişe dek birden fazla kez geçilecekler dahil olmak üzere 18 (parke taşlı veya acımasız eğimlere sahip) sektör var.

 

Yazının başında isimlerini andığımız üç ana berg hakkında bir şeyler yazmak gerekirse…

 

Oude-Kwaremont

Oude-Kwaremon_2738321

210 ve 248. km’de geçilecek Oude-Kwaremont, De Ronde’nin en önemli parke taşlı tırmanışı. 2200 metre uzunluğunda, ortalama eğimi %4, en sert eğimi de %11.6 ve bu sene tam üç kez geçilecek. Tamam 2500 metre ile Kruiseberg tırmanışı yanında kısa kalıyor ama, bitime son 16 km kala son kez geçildiğinde burada atak yapıp da Paterberg tırmanışını önce geçen zafer için her zaman bir avantaj elde ediyor.

 

Koppenberg

Eğimler açık ve net... Geriye düşen peşindekini de düşürür.

Eğimler açık ve net… Geriye düşen peşindekini de düşürür.

Paterberg tırmanışından 7 km sonra, yarışın 220. km’sinde tırmanılmaya başlayacak Koppenberg 600 mt uzunluğunda ve istikrarlı bir ortalama eğime sahip: %12.9! En şiddetli noktası %20.3 Yarışın en can alıcı noktası bu tırmanış olacak gibi zira, geriye düşenin, bisikletten inip yürüyenin toplanmasına imkan yok, 3 km arayla Steenbeekdries ve Taaienberg tırmanışları farkın daha da açılmasına neden olacaktır. Kısacası güçlü olanın nabız zirvede tırmanıp sonraki berg’leri dize getireceği yer burası. Unutmadan Koppenberg ilk kez 1976 yılında tırmanıldı.

 

Paterberg

Filippo Pozzato entraîne Alessandro Ballan et Tom Boonen

96. Kez pedallanan De ronde van Vlaanderen, Fotoğraf Muur van Geraardsbergen’in rotadan çıkartılıp yerine Oude-Kwaremont-Paterberg-Koppenberg üçlüsünün öne çıkartıldığı 2012 yılından: Önde Filippo Pozzato (Farnese Vini-Neri-Sottoli), hemen arkasında Alessandro Ballan (BMC) ve Tom Boonen (Omega Pharma-QuickStep) üçlüsü son tırmanış Paterberg ile mücadele ederken çok değil neredeyse 40 saniye arkalarından 40 kişilik bir elit peloton zafere uzanan yolda ihtimalleri çoğaltmak için pedallıyordu. Pozzato, Oudenaarde’de sona erecek 256 km uzunluğundaki klasiğin son metrelerine dek cesurca mücadele etmesine karşın sprint bitişinde Tom Boonen’e geçilmekten kurtalamayacaktı. Ballan ise ikilinin 1 saniye ardından üçüncülükle yetinmişti. Bu aynı zamanda Boonen’in son De Ronde zaferiydi.

Yarışın 213 ve 251. km’lerinde geçilecek olan Paterberg tırmanışı sadece 360 metre uzunluğunda ve en kısa parke taşlı tırmanış; zira, kısalığı kolay olduğu anlamına gelmesin ekran başında bisikletten inip elde tırmananları görmeniz olası. Çünkü ortalama eğimi %12.9 olan tırmanışın en sert eğimi adeta bir duvar: %20.3! Böylesi acımasız bir eğimle mücadele edip üstüne bir de geriye kalan son 5 km’de atağınızı sürdürüp zafere pedallamak? İşte De Ronde’yi diğer hepsinden ayıran güzellik de bu zaten! Cancellara buraya en önde girecektir ve tekerinin arkasındaki isim kim olursa olsun atağa karşı koyacak güçte olmalı!

 

le Belge Johan Museeuw roule, le 05 Avril, dans la montÈe du mur de Grammont, lors du 82e Tour des Flandres cycliste, 2e Èpreuve comptant pour la coupe du Monde. Museeuw remporte l'Èpreuve devant l'Italien Stefano Zanini et le Belge Andrei Tchmil. (IMAGE ELECTRONIQUE) Johan Museeuw from Belgium cycles uphill 05 April, during the 82th Tour of Flanders. Museeuw wins versus the Italian Stefano Zanini and the Belgian Andrei Tchmil. (ELECTRONI IMAGE).

The Lion of Flanders ya da Türkçesiyle Flaman Aslanı, Belçikalıların yıldızı: Johan Museeuw! 5 Nisan 1998’de 82. kez pedallanan De Ronde van Vlaanderen’in Kapelmuur tırmanışında kendisine üçüncü ve de son De Ronde zaferini getiren atağını yapıyor. Yarışı baştan sona kontrol altında tutan Museeuw’un takım arkadaşı İtalyan Stefano Zanini ise 43 saniye sonra yarışı bitirecekti. (Fotoğraf: ELECTRONI IMAGE)

 

Yarışı üçten fazla kazanan isim yok, ancak Fabian Cancellara veya Tom Boonen kazanırsa De Ronde’yi dördüncü kez kazanarak zirveye yerleşecek. Önemli olan ikisinden biri kazanabilecek mi? Favoriler çok fazla: İkili dışında ikinciliklerin efendisi Peter Sagan, geçen senenin kazananı Alexander Kristoff, E3-Harelbeke zaferiyle buraya gelen Michal Kwiatowski, Sagan’dan beri ikincilikle işim olmaz diyen Greg van Avermaet, şansı bir türlü dönmeyen Sep Vanmarcke… İstatistiksel bir bilgi vermek De Ronde’yi kazananlar arasında ilk 30 ismin 25’i Belçikalı… Kalan beş isim ise İsviçre, İtalya, Hollanda, Danimarka ve İngiltere… Kısacası bu sene de bir Belçikalının kazanması kimseyi şaşırtmaz!

 

276-274

De Ronde’de sıradan bir tırmanış… Titreşim ve eğim öyle bir vuruyor ki, en az zararla kurtulmak için yağmur kanallarından pedallıyor sporcular.

 

Son olarak Milano-Sanremo‘nun sonunda mutlaka güneş açar, zira, yarış denize doğru ilerler ve Akdeniz hiçbir zaman şaşırtmaz insanı Ligurya kıyılarında. Bir Anıtsal Klasik olarak Milano-Sanremo ne kadar sıcak ise, De Ronde van Vlaanderen ise o kadar zıttı, o kadar soğuktur; bir önceki sene de soğuktu pazar günü de soğuk olacak, belki yağmur yağacak… Yağarsa yağmur yağar, yağarsa yağmur yağar… Pelotona da ıslanmak ve cilalanmış parke taşlarla mücadele etmek kalacak.

Eğlendir bizi De Ronde!

 

Geçen sene neler olmuştu?

Cycling: 99th Tour of Flanders 2015 Arrival / KRISTOFF Alexander (NOR) Celebration Joie Vreugde / TERPSTRA Niki (NED) Deception Teleurstelling / Brugge - Oudenaarde (264Km)/ Ronde van Vlaanderen Tour of Flanders RVV / © Tim De Waele

99. De Ronde van Vlaanderen’in kazananı: Alexander Kristoff

Geçtiğimiz sene hem Cancellara hem de Boonen sakatlandıkları için (omur zedelenmesi ve köpürcük kemiği kırığı) klasikleri pas geçmek zorunda kalmış, ikilinin yokluğunda kazanan isim Niki Terpstra’yı sprint düzlüğünde geçen Alexander Kristoff olmuştu.

 

Cycling: 99th Tour of Flanders 2015 TERPSTRA Niki (NED)/ KRISTOFF Alexander (NOR)/ Oude Kwaremont / Brugge - Oudenaarde (264Km)/ Ronde van Vlaanderen Tour of Flanders RVV / © Tim De Waele

İki Anıtsal Klasik kazananı tek karede: Niki Terpstra 2014 yılında Paris-Roubaix zaferi ile kariyerini taçlandırırken, sprintlerin favorisi Alexander Kristoff’da 2014 Milano-Sanremo zaferiyle De Ronde’ye iddialı gelmişti. Oude-Kwaremont tırmanışında Niki Terpstra, Alexander Kristoff önünde fark yaratabilmek için atak yapıyor. Fark yaratabilmek için, zira Terpstra, Kristoff ile başa baş kalacağı bir sprint mücadelesinde geçileceğinin farkında. Nitekim son düzlükte Kristoff sprint gücünü ortaya koyacak ve rahat bir şekilde De Ronde van Vlaanderen klasiğini kazanacaktı.

 

99. De Ronde van Vlaanderen (2015) yarışın tamamı

Daha fazlası için:

 

One comment

  • Ronde analizi için teşekkürler, yalnız son kez Kweremont finişe 17 km kala, Paterberg ise 13 km kala geçiliyor.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.