Giro2016 4. Etap: Catanzaro → Praia a Mare, 200 km

Pelotonun, Hollanda macerası bittikten sonra dinlenme gününde dinlenmekten çok transfer koşturmacası egemendi. Sporcuların işi kolay, zira çekecekleri en fazla check-in ve onboard çilesi ama asıl zulüm teknik ekibin: bisikletlerin toplanması, arabaya yüklenmesi ve otobüslerin kıtanın dibine götürülmesi, yeniden kurulum vs… Çile büyük!

Transfer bittiyse artık, şimdi İtalya Bisiklet Turunda İtalya topraklarındayız! Akdenize bir kısrak başı gibi değil de çizme gibi uzanan İtalyanın güneyinden etap etap, kıyıları, dağları, ovaları aşarak kuzeye doğru yol alacağız. 

T13_Jesolo_plan

Giro2016 4. Etap çizmenin topuğundan başlıyor.

Catanzaro → Praia a Mare arasında Tiren Denizi kıyıları boyunca pedallanacak olan 4. etap 200 km uzunluğunda. Etapta sadece iki sınıflandırılmış tırmanış bulunuyor; onlar da ne zaman ki kıyıdan uzaklaşıp içeriye, kıyıya paralel uzanan dağlara yaklaşıyoruz o zaman karşımıza çıkıyor.

T15_MadonnaDC_2_alt

Giro2016 4. Etap profili: inişli çıkışlı bir 200 km var karşımızda.

Zirvesinden 126. km’de geçilecek Bonifati tırmanışı yaklaşık 6.5 km uzunluğunda ve ortalama eğimi de %5.8. Deniz kıyısından içeriye doğru çıkılacağı için kazanılacak net irtifa da Hollandaya göre yüksek: 400 mt.

Giro2016_stage4_first_climb_Bonifati_profile

Günün ilk tırmanışı Cat3 sınıfından Bonifati

Bonifati tırmanışını geride bırakıp inişli çıkışlı bir deniz kıyısı seyrinden sonra bu kez günün ikinci tırmanışı San Pietro’da dağların kralı mayosu için puanlar toplanacak.

Giro2016_stage4_first_climb_San_Pietro_profile

Günün ikinci ve son tırmanışı San Pietro da Cat3 sınıfı bir tırmanış.

Zirvesinden 150,4. km’de geçilecek olan 5,3 km uzunluğundaki San Pietro tırmanışı da gerek eğimi gerek irtifa kazancı olsun Bonifati ile benzer yapıda bir tırmanış. Mavi renkli (maglia azzurra) Dağların Kralı mayosu için kaçaklar burada son puanları toplayıp etabın sonuna doğru yakalanmayı bekleyebilir. Zira sonraki 50 km kaçakları zorlayıcı bir profilde ve sürekli inişli çıkışlı. Kaçakların etap zaferi için kalabalık olması şart!

Etabın son 10 km'si tırmanış kadar zor olabilir.

Etabın son 10 km’si tırmanış kadar zor olabilir.

Etabın son 10 km’si ise ayrı bir zorlukta; zira, 189. km’den itibaren kırsaldan kent içine girildiği için hem sağa hem sola dönüşler ve de saçma sapan eğimli yokuşlar ki, %18’lik bir eğim var burada, ve bir de tünel geçişi pelotonu en az tırmanışlar kadar zorlayacak. Sonrası mı? 2500 metre uzunluğunda ve 7,5 metre genişliğinde plaja sıfır daire manzaralı bir sprint düzlüğünde toplu sprint mücadelesi bizi bekliyor olacak. Marcel Kittel tabii ki favori! Etixx-QuickStep ilk zirve bitişine ev sahipliği yapan 6. etabın sonuna dek Pembe Mayoyu taşımak isteyecektir, bu yüzden sprint düzlüğünde diğer takımlara göre daha baskın olacaktır. 

Daha fazlası için:

2 comments

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.