Giro2016 5. Etap: Praia a Mare → Benevento, 233 km

Dünkü etapta neler olmuştu?

Diego Ulussi kendisine zaferi getiren atağını yapmadan önce Fortina tırmanışında Tim Wallens (Lotto-Soudal, 2016) önünde pozisyonunu alırken...

Diego Ulussi kendisine zaferi getiren atağını yapmadan önce Fortina tırmanışında Tim Wallens (Lotto-Soudal, 2016) önünde pozisyonunu alırken…

Atak üzerine atak, kaçış üzerine kaçışlara sahne olan, pelotonun dizginleri bir türlü sabitleyemediği etapta zafer Lampre-Merida takımının İtalyan pedalı, kaçış uzmanı, Diego Ulussi’nin olurken, etap sonunda pembe mayo da Marcel Kittel’den Tom Dumoulin’e geçiyordu. Sadece pembe mayo değil adeta mini bir Milano-Sanremo klasiği seyrettiğimiz etapta genel klasmanın ilk 10 sıralaması favori isimlerle doluyordu.

 

Etap incelemesi 

T13_Jesolo_plan

Giro2016 5. Etap haritası

Kıyıdan biraz uzaklaşıp, kuzeye dağlara doğru yaklaşmanın zamanı geldi. Ancak dağlar bugün değil yarına kalsın. Dün kaldığımız yerden, Tiren denizi kıyısına konuşlu Praia a Mare kentinden başlayıp Campania bölgesinin sessiz ve sakin Benevento kentine doğru gidiyoruz.

 

T15_MadonnaDC_2_alt

Giro2016 5. Etap profili: fazlasıyla çıkışlı inişli

Dünkü etabın son 10 km’sinde yer alan ve Diego Ulussi’nin etap zaferi için atağını yapıp yanındaki diğer kaçakları silkelediği Fortino tırmanışı bugünkü etabın ilk ve son sınıflandırılmış tırmanışı. E, her inişin bir tırmanışı vardır boşuna dememişler; zira, dün etap zaferini getiren Fortino sonrası inişi bugün tırmanılacak. Sonrasında ise iki sprint kapısı var, kırmızı mayo için mücadele yaşanması güzel olacaktır.

T21_Trieste_ukm

Giro2016 5. Etabın son 6,5 km’si

 

Etabın 180. kilometresinden sonrası ise 43 km boyunca iniş, kaçaklar yakalanacaktır. Ancak kağıt üzerinde düz ve kolay görünmesine karşın etap, sonu zorlayıcı olabilir. Zira karşımızda dünkü etaptaki gibi 2500 metre uzunluğunda bir sprint düzlüğü yok. Adeta bir açık hava müzesi gibi olan Roma, Lombard ve Bizans imparatorluklarından izler taşıyan Benevento kenti içine girildiğinde işler biraz zorlaşacak. Son 10 km içinde 10 adet sağa-sola dönüş var, üstelik sprint düzlüğü de keskin bir U dönüşüden sonra. 

Nokia 3210'daki Snake oyunu değil Giro2016 5. Etap son 6 km haritası!

Nokia 3210’daki Snake oyunu değil Giro2016 5. Etap son 6 km haritası!

Toplu sprinte kalmazsa etap sonu peloton içinden yapılacak atakların kazanmasını izlemek güzel olacaktır. Pembe mayonun el değiştirmesi en azından bugün olası görünmüyor.

 

Daha fazlası için:

One comment

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.