Giro2016 6. Etap: Ponte → Roccaraso, 157 km

Dünkü etapta neler olmuştu?

Roma, Lombard ve Bizans dönemlerine tanıklık etmiş tarihi Benevento kentinde sona eren 233 km uzunluğundaki geçiş etabı tadındaki 5. etapta kazanan isim tecrübeli sprinter Andre Greipel olurken pembe mayo el değiştirmemişti. Bugünkü etaba Tom Dumoulin yine pembeler içinde başlayacak.

 

Etap incelemesi

T13_Jesolo_plan

Giro2016 6. Etap rotası

Kıyıdan uzaklaşıp dağlara doğru uzanıyoruz. Ponte → Roccaraso arasında pedallanacak 157 km uzunluğundaki 6. etap aynı zamanda bu seneki ilk zirve bitişine ev sahipliği yapıyor. 

T15_MadonnaDC_2_alt

Giro2016 6. Etap profili: dağlardır benim meskenim!

25. km’de yer alan ilk sprint kapısına dek peloton düz bir profilde pedallayacak, sonrasında ise 30 km kadar sürekli bir tırmanış halinde olacak.

Giro2016_stage6_first_climb_profile

Günün ilk tırmanışı Bocca Della Selva neredeyse 18 km uzunluğunda.

Etabın ilk tırmanışı zirvesinden 54.1 km’de geçilecek olan Cat2 sınıfından Bocca Della Selva pelotonu zorlayacaktır. Kaçanların mücadelesi tabii ki dağların kralı mayosu için puan toplayıp gün sonunda podyuma çıkmak olacak. 387 rakımda Molino del Titerno kentinden başlayıp 1393 rakımda Bocca del Selva zirvesinde sona erecek tarmınışın uzunluğu neredeyse 18 km ve ortalama eğimi de %6 civarında. En sert noktası %10 olmakla birlikte eğimin düştüğü kısa iki dinlenme düzlüğü mevcut. Bocca della Selva zirvesine peloton, dahası genel klasman favorileri ve domestikleri hep birlikte birbirilerini kollayarak çıkacaktır. Zira zirveden sonra etabın bitmesine daha 100 km var!

Zirve geride kalır klmaz aynı uzunlukta bir iniş ve sonrasında beslenme bölgesini de içeren bir düzlüğümüz var; burayı peloton dinlenme amaçlı kullanabilir. Zira bir sprint bitişi olmayacağı için tempoyu yüksek tutmayacaktır elit tırmanışçılar. Çıkışlı ve inişli bir 64 km sonrası Castel di Sangro kömününde günün ikinci sprint kapısı geçilir geçilmez 17 km uzunluğundaki günün son tırmanışı Roccaraso (Aremogna) başlayacak.

Günün son tırmanışı Aremogna 775 mt rakıma konuşlu 17 km uzunluğunda Cat2 sınıfı bir tırmanış.

Günün son tırmanışı Aremogna 775 mt rakıma konuşlu 17 km uzunluğunda Cat2 sınıfı bir tırmanış.

İlk 2 km’si düzlük halinde olan 17 km uzunluğundaki Aremogna tırmanışının ortalama eğimi içinde barındırdığı üç dinlenme düzlüğü yüzünden %4,8. Tamam öyle cayır cayır yanan bir eğim profiline sahip değil ama uzun olması zorlayıcı olacaktır. Tırmanışın üçüncü dinlenme düzlüğü sonrasında yer alan son 1 km’si istikrarlı bir şekilde %7 eğime sahip. Bu noktada genel klasman favorilerinin atak yaparak birbirilerini silkeleyerek zaman çalmaları muhtemel. Yoksa başka türlü nasıl pempe mayoya doğru uzanacaklar? 

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.