Giro2016 8. Etap: Foligno → Arezzo, 186 km

Bir önceki etapta…

Foligno kentinde sona eren 211 km uzunluğundaki etapta kaçış grubu neredeyse 200 km bir kaçış gerçekleştirmiş, üzerine bir de kaçış içinden solo kaçış gerçekleşmiş olsa da peloton hepsini yutmuş ve günün sonunda Lotto-Soudal takımının Alman pedalı Andre “Gorilla” Greipel etabı kazanmıştı. Genel klasmanda ise herhangi bir değişiklik olmadığı gibi Tom Dumoulin pembe mayosunu korumuştu.

13 May 2016 99th Giro d'Italia Stage 07 : Sulmona - Foligno 1st : GREIPEL Andre (GER) Lotto - Soudal Photo : Yuzuru SUNADA

Bu zaferle birlikte Andre Greipel, 19. büyük tur zaferini elde ediyordu. Fotoğraf: Yuzuru SUNADA

 

Etap incelemesi

T13_Jesolo_plan

8. Etap haritası: İtalyanın ortasına doğru ilerlemeye devam.

Dün etabı bitirdiğimiz yerden başlayıp Toscana bölgesine doğru uzanıyoruz… Foligno → Arezzo arasında pedallanacak 8. etap 186 km uzunluğunda ve son kısmı bir hayli zorlayıcı olacak gibi. Hem nasıl olmasın ki? Zira, Toscana bölgesi demek Strade Bianche demek! Strade Bianche ise toz toprak ve zorlu bir mücadele demek.

T15_MadonnaDC_2_alt

8. Etap profili: 160. km’ye dek ortalık sakin, ama sonrası yağmur yağarsa ortalık bok olacak gibi!

Aslında etap pekala 154. km’de bitebilirdi ama olmaz! Giro bu kadar kolay bir etaba sahip olamaz! Dümdüz bir TT etabı bile sağa sola dönüşlerle zorlaştırılırken Toscana bölgesinden geçen bu etap bu kadar kolay olamaz diye düşünmüş olmalı ki organizasyon şirketi RCS etabın 162 – 167. km’leri arasında Strade Bianche parkurundan bir yol eklemiş, üstelik Cat2 sınıfı bir tırmanış!

Giro2016_stage8_alpe_di_poti_climb_profile

8. Etabın son tırmanışı Alpe di Poti: 6400 metre uzunluğunda ve yer yer eğimi azalsa da başlangıcında geride kalan herhangi bir favorinin toparlanması zor olacaktır.

Peloton, etap sonuna ev sahipliği yapan Arezzo kentine girip bitiş çizgisini geride bırakıp 6400 metre uzunluğundaki Alpe di Poti tırmanışına başlayacak. Bu nokta önemli zira yağmur yağarsa ortalık bok olacak; hatırlayanlar bilir Toscana bölgesinden geçen Giro d’Italia 7. Etapta buradan geçmiş çilekeş mavi gözlü Cadel Evans’ın kazandığı etapta bütün peloton çamura bulanmıştı.

 

 

T03_Arezzo_ukm

8. Etabın son 3 km’si de en az tırmanış kadar zor!

Tırmanış yetmiyormuş gibi etabın son 2500 metresi de ayrı bir zor olacak gibi: sağa sola dönüşler ve başlangıcı %11 eğime sahip son 900 metre! Üstelik şehir içinde daralan yol, tırmanış ve pave sonrası sola dönüş ve bitiş! Tam bir klasik tadında etap bitişi izleyeceğiz. Profil bu haliyle Arden Klasiklerinin efendisi Alejandro Valverde için yapılmış gibi!

 

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.