Giro2016 9. Etap: Radda in Chianti → Greve in Chianti , 40.5 km (Zamana Karşı)

Dünkü etapta neler oldu?

Günün hikayesini Brambilla ilk bülük tur etap zaferinde liderlik mayosuna uzanarak yazdı! Zaferi 20 gün önce doğan kızı Asia bebeğe adarken takım arkadaşı Matteo Trentine de teşekkür etmeyi unutmadı.

Günün hikayesini Brambilla ilk büyük tur etap zaferinde liderlik mayosuna uzanarak yazdı! Zaferi 20 gün önce doğan kızı Asia bebeğe adarken takım arkadaşı Matteo Trentine de teşekkür etmeyi unutmadı.

Genel klasmanın Alpe di Poti tırmanışında tamamen değiştiği etapta hem zafer hem de pembe mayo Etixx-QuickStep takımının İtalyan pedalı Gianluca Brambilla’nın olmuştu. Etaba pembe mayoyu taşıyarak başlayan Tom Dumoulin ise günün sonunda genel klasmanda ilk 10 dışında kalmıştı.

 

Etap hakkında 

Bisiklet turlarının düzenlendiği ülkenin turizmine, ekonomisine, yerel değer ve kültürüne yaptığı katkı yadsınmaz. Haliyle dünyada milyonların ekran başında izlediği 21 günlük bir organizasyondan bahsediyoruz. Fazla uzaklaşmaya gerek yok, Hollandanın Gelderland bölgesinde başlayan bu seneki Giro’yu ekran başında izleyenlerde en azından bir Hollanda merakı uyanmıştır. Bunun farkında olan, yarışı düzenleyen RCS şirketi birkaç yıldan beri Giro’daki etapların konumlarını iyiden iyiye İtalyanın turizmine katkı sağlayacak yerel değer, tat ve farklılıkları dünyaya tanıtacak şekilde tasarlıyor, iyi de yapıyor; yoksa, her sene birbirinin tıpkısı etaplarda geçen bir mücadeleyi izlemek sıkıcı olurdu.

Giro2016_stage9_map

Alışageldiğimiz TT etaplarından farklı olarak etabın rotası bile büklüm büklüm!

Turizm ve ekonomik bilgilerimizi de verdikten sonra ve böyle buyurdu ey RCS diyerek İtalyanın dünya çapında meşhur şaraplarının üretim merkezi Toscana bölgesinin Chianti yöresini ve bağlarını ziyaret ediyoruz.

Radda in Chianti → Greve in Chianti arasında pedallanacak bireysel zamana karşı etabı 40.5  km uzunluğunda ve genel klasmanda iddiası bulunan tüm tırmanışçıların korkulu rüyası olmaya aday. Zira, kilometre başına 2 saniye fark yemesi halinde kimi isimlerin (Mikel Landa, Rafal Majka gibi) toplamda 80 saniye fark eder ki bu da pembe mayo mücadelesinde havlu atmalarına yol açabilir. Örnek mi? Geçen sene Treviso  ›  Valdobbiadene arasında bireysel zamana karşı mücadelesi şeklinde pedallanan 59.4 km uzunluğundaki 14. etapta Alberto Contador bir önceki etapta Fabio Aru’ya kaptırdığı pembe mayoyu geri alabilmek adına tüm gücünü ortaya koymuş ve etabı üçüncü olarak tamamlarken Fabio Aru’ya 2’47” dakika, Mikel Landa’ya ise 4 dakika fark atmıştı. 

T15_MadonnaDC_2_alt

Etabın tam ortasındaki tavşan dudak yarığı misali nokta tırmanışa pek de elverişli olmayan TT bisikletleriyle zor olacak gibi. Genel klasman favorileri bu noktada fazlasıyla agresif olabilir.

 

Son derece inişli çıkışlı bir profile sahip 40.5 km uzunluğundaki bireysel zamana karşı etabında özellikle 29.8 km ile 33.7. km’de konuşlu üçüncü ve son zaman ölçüm noktası arasındaki 5 km’ye yakın tırmanış zorlayıcı olacak gibi. Ancak ertesi günün dinlenme günü olmasıyla genel klasman favorileri zaman çalmak adına kendilerini zorlayabilir. Unutmadan son 1 km düz, dümdüz; irtifa kaybedilerek girilecek düzlükte TT bisikletlerle ulaşılacak maksimum hızın önündeki tek engel yine bir U dönüşü! Burayı dikkatli almak şart, yoksa yine birileri bariyerlere çarpabilir. Sonrasında 180 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğinde bitiş düzlüğü var.

Üzüm candır...

Üzüm candır…

Asıl önemli olan pembe mayonun yeni sahibi Gianluca Brambilla’nın tek başına kendisini nasıl savunacağı ve Tom Dumoulin’in mayoyu geri alabilmek için nasıl mücadele edeceği ki, denklemin Brambilla – Dumoulin arasında daha dokuz favori isim var. 

T21_Trieste_ukm

9. Etabın son 7 km’si, profil sürekli bir iniş halinde ama trafik düzenlemeleri yine iş başında! Olası zaman kayıpları buralarda olacak!

Yemyeşil üzüm bağları arasında pedallanacak zamana karşı etabında modern aerodinamik TT bisikletleri üzerinde birer kas kütlesi haline gelmiş bisikletlileri Maglia Rosa mücadelesinde birer ikişer saniye dahi olsun çalabilmek için mücadelesini izlemek… Bunca zorluk dünyanın en masum rengine sahip formayı sırtına geçirmek için. Asıl Giro dün başladı ve bugün devam ediyor!

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.