Giro2016 15. Etap: Castelrotto → Alpe di Siusi, 10.8 km (TT)

Dünkü etapta neler olmuştu?

Dolomitlerin zirvelerindeki dağ geçitlerinde keçi gibi tırmanan favorilerin mücadelesinde Nibali birer ikişer rakiplerini silkelerken iki isim ataklarına cevap verip ayakta durabildi: LottoNL-Jumbo takımının tırmanışçısı Steven Kruijswijk günün sonunda pembe mayoya uzanırken, Esteban Chaves de etabı kazanıyordu. Ve Nibali… Ataklarıyla değil Alejandro Valverde, tüm Movistar takımını silkeleyen isim, yine kendi atağının kurbanı oldu…

Etap incelemesi

Gittikçe zorlaşan Giro d’Italia’da bu kez karşımızda kısa bir zamana karşı etabı var, ama diğerlerinden farklı olarak yokuş yukarı! Zamana karşı etaplarında görmeye alışkın olduğumuz rüzgar tünellerinde şekillendirilen disk şeklinde arka jantlar, Ar-Ge harikası aerodinamik kadro yapısına sahip bisikletler, marjinal kazanımlar peşindeki kask ve deriyle bütün, ortak yaşar formundaki formaları görmeyi beklemeyin… Gün hafif jant seti ve tamamlayıcılarla donatılmış tırmanış bisikletlerinin günü. Çünkü karşımızda genel klasmana son şeklini verecek bir etap var! 

T13_Jesolo_plan

15. Etap rotası: ilk ölçüm noktasından sonra işler daha da zorlaşacak, hem artan eğim hem de firketeler bayağı zaman çalacak gibi.

Alplerin doğusuna, Tirol bölgesinin güneydoğusuna, zirvesi yılın her mevsimi neredeyse karlarla kaplı dağların, haliyle kış sporlarının ve yemyeşil çayırların merkezine uzanıyoruz… Yine Dolomitlerdeyiz: Castelrotto → Alpe di Siusi ya da nüfusun çoğunun Almanca konuşmasını dikkate alarak Kastelruth→Seiseralm arasında pedallanacak olan bireysel yokuş zamana karşı etabı 10.8 km uzunluğunda.

T15_AlpeSiusi_alt

15. Etap profili: eğim başlarda katlanılır olsa da ölçüm noktasından sonra firketelerle birlikte artarak çok canlar yakacak… Ekran başında tur yiyen, tur atanlara da tur atanlar görürseniz şaşırmayın.

Kısa ama sert demeyin, etap içinde pedallansaydı, ki RCS bu tırmanışı dünkü kraliçe etaba eklemeyi istemiş, ama yeter bu kadar da zalim olmayalım dediği için zamana karşı olarak ayrıca pedallanmasına karar vermiş olabilir, eğer doğrudan Cat1 sınıfı bir tırmanış olurdu; zira ortalama eğimi %8. Aynı istikrar Ultimo kilometro yani son 1 kilometrede de sürüyor ki favoriler burada tüm güçlerini harcayıp fark yaratmaya çalışacaktır. Özellikle Giro’nun son üç etabında daha bir saldırgan ve istekli görünen Astana’nın İtalyan pedalı Vincenzo Nibali varını yoğunu bu etaba yatırabilir. Aynı şeyi etaba pembeler içinde başlayacak LottoNL-Jumbo takımının gururu Steven Kruijswijk için de söyleyebiliriz.

T15_AlpeSiusi_ukm

15. Etabın son km’si yani Ultimo Kilometro… İstikrar burada da devam ediyor: ortalama %8. Zaman çalmak için bir atak göreceksek yeri ve zamanı burası olmalı…

Son olarak dün genel klasmanın ilk üç sırası belli olmuştu: Kruijswijk, Nibali ve Chaves… Tek belirgin olmayan şey bu üçlüden hangisinin Torino kentine baştan aşağıya pembeler içinde gireceği. Bugünkü yokuş zamana karşı etabıyla, pekala dünkü etabın devamı sayabiliriz, genel klasman son şeklini alacaktır. 

 Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.