Giro2016 16. Etap: Bressanone Brixen → Andalo, 132 km

Dünkü etapta neler olmuştu?

10.8 km uzunluğundaki yokuş zaman karşı etabını Gazprom-Rusvelo takımından Alexander Foliforov kazanmıştı. Genel klasmanda ikinci sırada yer alan Nibali yaşadığı mekanik sorun yüzünden kan kaybetmiş, Steven Kruijswijk ise yerini sağlamlaştırmıştı.

 

Etap incelemesi

İtalyan Alplerinde mücadeleye devam. Alpe di Siusi’den Güney Tirol bölgesine, Bressanone Brixen kentine doğru geçiyoruz. Brenta Dolomitlerinin eteğine konuşlu kayak merkezi Andalo kasabasında sona erecek 16. etap 132 km uzunluğunda, ama kısalığı sizi şaşırtmasın! Alp Dağlarının olanca acımasızlığı etapta karşımıza iki tırmanışla çıkacak.

T15_MadonnaDC_2_alt

16. Etap profili: Adım adım zirve bitişlerine ev sahipliği yapan etaplar karşımıza çıkıyor.

 

Etabın ilk 43 km’si iniş profiline sahip, ara sprint kapısı da burada zaten. 43. km geride kaldığında zirvesinden 64.3 km’de geçilecek Passo della Mendola dağ geçidini usul usul tırmanmaya başlayacak peloton.

 

S05_Valcava_3D

Günün ilk tırmanışı Passo della Mendola dağ geçidi yaklaşık 15 km uzunluğunda ve ortalama eğimi %7

Dağ geçidinden sonra ovaya doğru bir inişimiz var: 55 km filan… Burada kaçanların iyice kalabalık olması lazım yoksa yakalanmaları kesin! Örneğini de 14. etapta gördük zaten. Bireysel kaçışla olmuyor hele, etabın son 20 km’si yine sınıflandırılmış bir tırmanış ise kesinlikle kalabalık olmalılar.

Günün ikinci tırmanışı Cat2 sınıfı Fai della Paganella, Alplerin eteklerinde yer alıyor, biraz ötesi ise kayak merkezi zaten. 13 km kadar tırmanışın ortalama eğimi ise %8

Günün ikinci tırmanışı Cat2 sınıfı Fai della Paganella, Alplerin eteklerinde yer alıyor, biraz ötesi ise kayak merkezi zaten. 13 km kadar tırmanışın ortalama eğimi ise %8

Fai della Paganella zirvesine yakın genel klasmanda pembe mayonun 1, 2 dakika gerisine düşen Chaves ve Nibali’den ataklar gelecektir bu noktada; özellikle de Nibali’den zira yenilgiyi bu kadar kolay kabullenecek bir karakterde değil kendisi.

T21_Trieste_ukm

Ve 16. Etabın sonu… İtalyanın yalancı düzlüklerinden biri yine karşımızda!

Andalo kasabasında sona erecek etabın son 6 km’si zaman farkı yaratmaya çalışılan bir mücadele içinde geçecek. burası kesin. İki senaryo var ya favoriler ele alacak sazı ya da geride kalıp kaçanları serbest bırakıp kendi hesaplarını kapatmaya çalışacaklar ki, tüm senaryolar yine pembe mayoya bağlanıyor.

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.