Giro2016 18. Etap: Muggiò → Pinerolo, 244 km

Dünkü etapta neler olmuştu?

Etabı kazanan Roger Kluge’nin bile kendisine inanamadığı bir son izledik 17. etapta. Dağlardan sağ çıkıp da sadece bu etap için kalan sprinter pedallar arasından ustaca sıyrılan Roger Kluge sezon sonunda kapanacak takımı IAM Cycling için de güzel bir zafer kazandı. 

 

Etap incelemesi

Dünkü dümdüz etaptan sonra sonu dışında bir başka düz etapla devam ediyoruz. Baştan söyleyelim: kaçış için tasarlanmış bir etap var karşımızda.

T15_MadonnaDC_2_alt

18. Etap profili Milanodan Torinoya dümdüz bir hatta iniyor.

Milanodan Torinoya doğru uzanıyoruz: Muggiò → Pinerolo arasında pedallanacak 18. etap 244 km uzunluğunda. Ancak ilk 170 km dümdüz, günün tek sınıflandırılmış tırmanışı Pramartino eteklerine dek olan kısım da dalgalı… Sonrası ise bildik senaryo tırman in, atak yap, fark yarat ve zafere pedalla!

S05_Valcava_3D

18. Etabın ilk sınıflandırılmış tırmanışı bir hayli zor: 4,5 km uzunluk ve ortalama %10 eğim!

 

Yazının başında belirtmiştik: Profil kaçış içinden atak yapıp solo kaçışa çok elverişli. Zira Pramartino zirvesine fark yaratıp da ilk ulaşan son sürat Pinerolo kasabasına inecek. Bitiş çizgisine ulaşmak ise o kadar kolay değil. 

T03_Arezzo_ukm

18. Etabın son 3 kilometresinde yok yok: daracık yollar, sağa ve sola dönüşler, hafif pave yollar ve yetmiyormuş gibi ortalama eğimi %13 olan 500 metrelik bir tırmanış… Sonrası ise Ultimo Kilometro ve bitiş düzlüğü! Kaçan kazanır!

Giro tarihinde altı kez bitiş çizgisine ev sahipliği yapan Torino kentine 35 km uzaklıktaki Pinerolo kasabasındaki ilk zafer efsanevi isim Fausto Coppi’ye ait; yedinci zafere ulaşmak için kaçan her kimse 241. km’de başlayan ve sadece 500 metre uzunluğundaki San Maurizio tırmanışını aşması ve labirent şeklindeki Ultimo Kilometroyu geride bırakması gerekiyor. 500 metre dedik ama ortalama eğimi %13.2 olan San Maurizio tırmanışının başlangıcı parke taşlı ve eğimin en sert olduğu bir de %20’lik bir kısım var ki, evlere şenlik!

Pembe Mayoyu taşıyan Steven Kruijswijk’tan 4’33” dakika fark yiyen Nibali’nin tüm gemileri yakıp, tıpkı Tour de France 2015, 19. Etapta yaptığı gibi bir atak ve solo kaçışla neden zafere pedallamasın? Kruijswijk kolay kolay bırakmam onu diyebilir ama takımı LottoNL-Jumbo’nun dağlarda Astana kadar koruyucu olmadığını gördük. İzleyip göreceğiz artık!

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.