Giro2016 19. Etap: Pinerolo → Risoul, 162 km

Dünkü etapta neler oldu?

Son 22 km’ye dek olağan bir kaçışın yaşandığı etapta Etixx-QuickStep akıl dolu bir taktikle zafere uzanmasını bildi: Gianluca Brambilla ve Moreno Moser’in sprint düzlüğünde yavaşlamasıyla takip grubundan atak yapıp lider ikiliyi yakalayan Matteo Trentin zafere pedalladı.

 

Etap hakkında

Torino kentinden Fransaya uzanıyoruz; İtalyan Alpleri yetmemiş olacak ki gidiş geliş dahil iki gün Fransa Alplerindeyiz. Tatil açıklaması gibi oldu ama peloton için hiç de öyle olmayacak! 

Dünkü etabın bitiş çizgisinden, Pinerolo kasabasından Fransız Alplerinin kayak merkezine, Risoul zirvesine uzanıyoruz. Etap 162 km uzunluğunda ve alınacak toplam irtifa ise yaklaşık 4000 metre.

T15_MadonnaDC_2_alt

19. Etap aynı zamanda Giro’nun en yüksek zirvesine, Colle Dell’Agnello dağ geçidine ev sahipliği yapıyor.

 

162 km sonra 1862 metre rakıma konuşlu Risoul kasabasında, zirve bitişiyle sona erecek etabı özel yapan diğer bir detay da Cima Coppi, yani Giro’da o sene tırmanılan en yüksek noktayı, bu genellikle bir dağ geçidi olur, barındırması. Bu senenin Cima Coppi’si İtalya ve Fransa sınırındaki Colle Dell’Agnello dağ geçidi.

S05_Valcava_3D

Cima Coppi’den ilk sırada geçmek her sporcu için önemli… Bu yüzden kaçışa girmek, kaçış içinden atak yapmak isteyenler olacaktır. Hele bir de kaçış içinde dağların kralı mayosunu taşıyan Damiano Cunego varsa…

Zirvesinden 106.4 km’de geçilecek Colle Dello’Agnello dağ geçidi 2744 metre rakıma konuşlu; bu noktaya ulaşmak için peloton etabın başından itibaren, geçilecek iki ara sprint kapısını saymazsak, durmaksızın tırmanacak. 85. km’den sonra 21.3 km uzunluğunda ve ortalama eğimi neredeyse %7’ye yaklaşan Colle Dell’Agnello tırmanışı başlayacak. 

T21_Trieste_ukm

Etabın son tırmanışı Risoul… Ne zamandır görmek istediğimiz zirve bitişi sonunda karşımızda: 13 km boyunca %7 eğimle saf tırmanış!

 

Colle Dell’Agnello zirvesinden sonra Fransa topraklarına doğru 40 km boyunca sızma herakatı yapar gibi bir iniş var, sonrasında ise zirve bitişine ev sahipliği yapan 13 km uzunluğunda ve ortalama %7 eğime sahip Risoul tırmanışı. Tırmanış ve eğimi belirttik ama 15 firketeyi unuttuk, büklüm büklüm kapalı dirsekleri olan bir tek Alpe d’Hüez mi var sandın a sevgili okur?

Öncelikle Maglia Azzurra, dağların kralı mayosunu taşıyan Damiano Cunego’nun dayanacak gücü kalırsa değil, tırnaklarıyla Cima Coppi’de verilecek en yüksek puanı alıp geriye yaslanması gerekiyor; Cunego dışındaki kaçakların ise Giro’da Cima Coppi’yi ilk sırada geçmek gibi bir payeyi taşımak isteyecekleri açık. Kısacası atak üzerine atak bekliyoruz!

Tabii ki favoriler, tabii ki pembe mayo mücadelesi… Zirveye ulaşan saç örgüsü şeklindeki kıvrım kıvrım yollarıyla Risoul tırmanışında artık zaman farkını azaltmak için favoriler inişte atak yapacaktır. Özellikle de Astana ve Nibali ya hep ya hiç diyerek tüm kozlarını oynayacak gibi!

Yine tekrarlayalım: Nibali’ye dikkat! 

 

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.