Giro2016 20. Etap: Guillestre → Sant’Anna di Vinadio, 134 km

Dünkü etapta neler olmuştu?

Neler olmadı ki? Sonu kesin dediğimiz Giro’da Kruijswijk’in Colle Dell’Agnello inişinde yaşadığı kaza sonrası kartlar yeniden dağıtıldı… Etap zaferine Nibali uzanırken Esteban Chaves ise pembe mayoyu günün sonunda sırtına geçiriyordu!

Estaban Chavez attacked on the slopes of Collle dell'Agnello drawing out Kruijswijk and Nibali. Photo: Tim De Waele | TDWsport.com

Estaban Chavez attacked on the slopes of Collle dell’Agnello drawing out Kruijswijk and Nibali. Photo: Tim De Waele | TDWsport.com

Etap hakkında

Fransa topraklarından anavanata dönme zamanı… Guillestre → Sant’Anna di Vinadio arasında pedallanacak 134 km uzunluğundaki 20. etap pembe mayonun da kaderini belirleyecek. Zira mayo hâlâ ilk üç sırada yer alan isimden birine gidebilir. Ancak dünkü etabın inişinde geçirdiği kaza sonrası Steven Kruijswijk’ın kaburgasında küçük de olsa bir çatlak oluşmuş ve etabı acı içinde istenilenden de kötü bitirmesinin nedeni de buymuş. 

T15_MadonnaDC_2_alt

14. etapla birlikte 20. etap da Giro2016’nın kraliçe etabı olarak adlandırılıyor.

 

123 km boyunca Fransa topraklarında iki tam tırmanış, iki tam iniş ve bir de yarım tırmanış pelotonun günlük menüsünde… Kalanı ise İtalya sınırının öte tarafında. Aslında Peloton gün boyunca Fransa ve İtalya arasında uzanan Alp sıra dağlarının zirvelerinde çıkıp inecek; dünkü etapta karşılaştığımız karlarla kaplı, sisler bulvarına dönmüş yollar görmeye hazır olun.

S05_Valcava_3D

Col de Vars, kendisinden sonra tırmanılacak dağ geçitleri kadar acımasız değil, zira hiç olmazsa aralarda soluklanmak için eğimin azaldığı noktalar var.

 

Etap başlar başlamaz tırmanış da başlıyor. Cat1 sınıfı Col de Vars 18.2 km uzunluğunda ve ortalama eğimi %7 üzerinde; arada eğimin hafifleyip %3 civarına düştüğü anlar ise can simidi olacaktır peloton için.

S05_Valcava_3D

Günün ikinci tırmanışı Col de la Bonette sürekli bir çıkış ve aynı şekilde teknik bir inişe ev sahipliği yapıyor.

Günün ikinci tırmanışı Col de la Bonette ise fazlasıyla uzun: 22.2 km ve ortalama eğimi istikrarlı bir şekilde %7… Kimse burayı tek başına çıkmak ve bir o kadar uzun inişini de tek başına geçmek istemeyecektir. Atak görebilir miyiz burada, erken, çok erken. Zira daha Colle della Lombarda tırmanışı var!

S05_Valcava_3D

Nihayet İtalya sınırları içindeyiz… Colle Della Lombarda tırmanışı, kendisinden önceki Bonette dağ geçidi ile neredeyse aynı: istikrarlı bir eğim ve 2000 mt irtifa kazancı. Karla kaplı yol kenarları yine seyircilerle dolacaktır, bu kesin!

Yaklaşık 20 km uzunluğundaki Colle della Lombarda tırmanışı pek ala etabın sonuna ev sahipliği yapabilirdi bu haliyle ama RCS efendi uygun görmemiş ki, bitiş çizgisini İtalya sınırının biraz içine doğru çekmiş… Ortalama eğimi %8 ve üzerinde seyreden Colle della Lombarda gerçekten zor ve dağ geçidinin zirvesi geride kalır kalmaz pembe mayo savaşı başlayacak, hatta erken dahi başlayabilir, zira minik zaman farkları için hesap kitap önceden planlı yapılmalı!

T21_Trieste_ukm

Ve günün sonunda peloton Azize Anna Şapel, Mabedinde kutsanacak, çektikleri onca acı ödüllendirilecek…

Günün son tırmanışı ise Sant’anna di Vinadio, aynı zamanda bitiş çizgisi de burada; 10 km kadar, dar ve teknik, bir iniş ve sonrasında soluk almadan yeniden tırmanış… Burada pembe mayonun Azize Anna Mabedine uzanan firketelerle süslü yolda zafere doğru tırmanmasını görmek izleyen herkes için farklı bir deneyim olacaktır. 

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.