Giro2016 21. Etap: Cuneo → Torino, 163 km

Artık zafer turu atma zamanı!

Hollandadan başlayıp önce İtalyanın güneyine, sonra yavaş yavaş kuzeyine ve en sonunda batısına doğru pedalladığımız 21 gün boyunca neler olmadı ki? Sprinter pedalların boş geçmediği etaplar dışında genel klasman favorilerinden Chaves’in 14Valverde’nin 16 ve Nibali’nin de 19. etabı kazandığı Giro’da kaçış da boş geçmedi ve birbirinden güzel yeni etapların bitiş çizgilerinden takımlarını onurlandırarak geçtiler.

T15_MadonnaDC_2_alt

21. ve Giro’nun son etabı düz, dümdüz… Gün dağlardan sağ kalıp düzze gelebilen sprinter pedalların günü.

 

Cuneo’dan başlayıp Torino kentinde atılacak 8 tur sonrası sona erecek 21. etap 163 km uzunluğunda ve herhangi bir tırmanış barındırmıyor. Zaten bir zahmet barındırmasın, zira Dolomitlerden İtalyan Alplerine, oradan Fransız Alpleri derken yeniden İtalyaya uzanan son 10 günde pelotonun canı deyim yerindeyse çıktı uçtu gitti!

 

Yazılı olmayan kurallar gereği  pembe mayoya herhangi bir atak yapılmayacak ve Torino kentinde Astana zafer turu attıktan, emekliliğini açıklayan ve son Giro’sunu pedallayan isimlerin kaçışlarına izin verilip onurlandırıldıktan sonra yeniden bir sprint mücadelesi izleyeceğiz ki kartlar son derece açık: Geçtiğimiz sene Ultimo Kilometroda yaptığı kaçışla Etixx-QuickStep takımından İljo Keisse etabı kazanmıştı, bu sene de geriye pek bir sprinter kalmadı, kalanlar da zafer için dişe iş mücadele edecektir.

 

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.