TdF2016: Son 8 gün!

Tour de France 2016 için son 8 gün!

Geçtiğimiz sene Grand Depart Hollandanın Utrecth kentinde 13.8 km uzunluğundaki bireysel zamana karşı etabıyla başlamış ve günün sonunda sarı mayoyu sırtına geçiren isim BMC takımının Avustralyalı pedalı Rohan Dennis olmuştu. Utrecht → Zelande arasında pedallanan 166 km uzunluğundaki ikinci etabın bitiş çizgisinde yaşanan sprint mücadelesinde kazanan isim Andre Greipel olurken Peter Sagan’ın tekerinin arkasında çizgiyi üçüncü sırada geçen Spartaküs Fabian Cancellara ise sarı mayoya uzanıyordu.

Antwerp kentinden başlayıp meşhur Mur de Huy, yani kiliseler yolu, Huy Duvarında sona erecek 160 km uzunluğundaki 3. etaba Fabian Cancellara sarılar içinde çıkarken oldukça mutluydu. Ancak etap sonunda yüzündeki gülümseme yerini büyük acılara bırakacaktı!

Etabın bitmesine son 59 km kala yaşanan deyim yerindeyse katliam gibi kazada peloton paramparça oldu. Sarı Mayoyu taşıyan Cancellara’nın da karıştığı kazada kayıp vermeyen takım yok gibiydi: Omuzu çıkıp devam edenler, sıcak asfaltta sürüklenip değil forması derisi paramparça olanlar, bisikleti kırılanlar, havada iki takla atıp direğe çarpıp tarlaya uçanlar…

Etap zaferi mi? Bu tip yokuşların ustası İspanyol Joaquin Rodriguez son metrelerde yaptığı atakla zafere uzanırken sarı mayo da etabı ikinci sırada bitiren Chris Froome’a geçiyordu. Etaba sarı mayo ile başlayan Fabian Cancellara ise dayanılmaz acılar içinde etabı Rodriguez’in 11 dakika 43 saniye gerisinde tamamlayıp sonrasında Le Tour’u bırakmak zorunda kaldı.

Fotoğrafta omuzunu tutarak acı içinde kıvranan isim ise Laurens ten Dam (LottoNL-Jumbo, 2015). Dam omuzu çıkmasına, açık yaraları olmasına karşın yarışa devam etti ve etabı 13 dakika 38 saniye geriden bitirdi.

Selam olsun acı içinde pedallayanlara!

Kazadan fotoğraflar: https://www.theguardian.com/sport/gallery/2015/jul/06/tour-de-france-stage-three-crash-in-pictures

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.