TdF2016: Son 7 gün!

Tour de France 2016 için son 7 gün!

Düğün ve Cenaze

Fotoğraf geçen seneden, 6. etabın sonunda Etixx-QuickStep takımı acı, kan ve gözyaşı ile birlikte zafer ve mutluluğu bir arada yaşıyor!

Mur de Huy yokuşunda sona eren 3. etapta yaşanan büyük kazada etkilenen ve yarışı bitiş çizgisini geçer geçmez bırakmak zorunda kalan Fabian Cancellara’dan boşalan liderliğe Chris Froome gönülsüzce geçerken sarı mayoyu da ertesi (4.) etapta giyinmeyeceğini açıklıyordu. 1 saniye gerisinde ise ikinci sırada Etixx-QuickStep takımının Panzerwagen lakaplı Alman pedalı Tony Martin sarı mayo hayaliyle etaba başlayacaktı.

Kuzeyin Cehennemi Paris-Roubaix yollarından beş tanesinin yer aldığı Seriang → Cambrai arasında pedallanan 224 km uzunluğundaki 4. etabın bitmesine 3 km kala favorilerin arasından sıyrılarak yaptığı atağıyla etap zaferine ulaşırken 4 gündür kıyısında dolaştığı sarı mayoya da kavuşmuş oluyordu! Üstelik mekanik sorun yaşayıp da takıma rkadaşı Matteo Trentin’in bisikletini aldığı halde!

Sorunsuzca atlatılan 5. Etap sonrasında kara bulutlar , dahası sarı mayo laneti, Tony Martin’İn başına üşüsecekti. Abbeville kentinden başyalıp Le Havre meydanında sona eren 192 km uzunluğundaki 6. Etabın bitmesine neredeyse 1 km kala yaşanan kazada Tony Martin’de etkilenen isimler arasındaydı. Kendisi yerden dahi kalkamayacak halde acı içinde kırılan köpürcük kemiğini tutarken 1 km ötede takım arkadaşı Zdenek Stybar ise zaferin hikayesini yazıyordu!

Stybar son 200-300 metre kala sprinter pedalların kedi fare oyununa kendilerini fazla kaptırmasıyla oluşan dalgınlığı fırsata çevirerek atağını yapıp bitiş çizgisinden ilk sırada geçerken arkada, takım arkadaşları Julian Vermote, Michal Kwiatkowski, Michal Golas ve Matteo Trentin omuz omuza vererek köpürcük kemiği kırılan Tony Martin’e destek olup bitiş çizgisine doğru ağır ağır pedallıyordu.

Selam olsun acı içinde pedallayıp bu tutkuyu büyüterek yaşatanlara!

Daha fazlası için:

  • http://aynakol.org/?p=1367
  • http://velonews.competitor.com/2015/07/gallery/gallery-2015-tour-de-france-stage-6_377342

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.