Tdf2016: Son 6 gün!

Tour de France 2016 için son 6 gün!

3 saniye… dediğin nedir ki? Okudun ve geçti işte…

Fotoğraftaki isim, önde Zdenek Stybar’ın (Etixx-QuicStep, 2015) atağına, karşı atakla cevap veren Greg van Avarmaet’in farkı açmasına izin vermemek için gücünü sonuna dek harcayan John Degenkolb’den (Team Giant – Alpecin, 2015) başkası değil.

Hollanda topraklarında başlayan büyük tutku, 4. Etapla birlikte Belçika topraklarından Fransaya uzanırken 340 km geride kalıyordu. Belçikanın Seriang kentinden Fransaya, Cambrai kentine uzanan 224 km uzunluğundaki etapta tam 7 adet Paris-Roubaix sektörü, pave yol bulunuyordu. Bu zorlu etapta en iyi iki ikinci Peter Sagan’dan Greg van Avarmaet’e, Vincenzo Nibali’den ki, 2014 yılında 5. Etapta geçilen pave yollarda varını yoğunu ortaya koyarak herkesi şaşırtmış ve zaman farkını iyice açmıştı; bu yollara Paris-Roubaix’nin son şampiyonu unvanı ile gücünü bıyıklarından alan John Degenkolb’e dek kazanmak isteyen birçok isim vardı.

Etabın son 3 km’sinde herkesin birbirini kolladığı, kim atak yapacak, kim cevap verecek diye beklediği bir anda 3 gündür sarı mayoya 1 saniye uzaklıkta kalıp da kavuşamayan Alman panzeri Panzerwagen Tony Martin (Etixx-QuickStep, 2015) atak yapıp o bildik zamana karşı moduna girerek bitiş çizgisinden hem etap zaferi hem de sarı mayoya uzanmanın mutluluğuyla geçiyordu.

John Degenkolb mü? Zdenek Stybar’ın son sektör geçilirken sprinter pedalların arasından sıyrılıp yaptığı atak işe yaramıştı… Etap zaferine aç sprinter pedallar adeta yemi yutmuş Stybar’ı yakalamak uğruna güçlerini tüketince Tony Martin’in atağına cevap verememişti. Tekrar Degenkolb… Klasiklerin en güzeli, bitişinde daima güneş açan Milano-Sanremo ve tozun toprağın, acı, ter ve gözyaşının krallığı Paris-Roubaix klasiklerinin şampiyonun bugün kötü günüydü! Bitiş çizgisinden Tony Martin’in sadece 3 saniye, elini uzatsan tutacak kadar, gerisinden geçerken gidonu dövmekten başka bir şey yapamayacaktı.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.