TdF2016: Son 5 gün!

Tour de France 2016 için son 5 gün!

Pelotonda kendi yalnızlığındasın, oysa dağlara tırmanmaya başladığında yanında sadece gittikçe artan eğim yer alır ki, o da asla yardımcı olmaz! 41 numaralı sırt numarasıyla yapayalnız kalan Alberto Contador tek başına genel klasman favorileriyle mücadele edemeyince Le Tour’a erken veda ediyordu.

Plumelec kentinde sona eren takım zamana karşı etabında BMC takım olarak öne çıkıp zafere uzansa da bu liderleri Tejay van Garderen için yeterli değildi; zira Team SKY, TTT etabını da domine etmiş ve 1 saniye farkla etabı ikinci bitirirken zaman farkının açılmasına izin vermemişti.

Pau kentindeki dinlenme gününde Tinkoff-Saxo (2015) takım olarak büyük bir kayıp veriyordu: Ivan Basso testis kanseri olduğunu açıklayıp Tur’dan ayrılırken genel klasmanda Alberto Contador en güvendiği yardımcısını kaybediyordu.

Ve Bastille Day, yani Fransızların monarşiyi sona erdirip cumhuriyete kavuştukları bağımsızlık gününde Tarbes kentinden başlayıp La Pierre Saint-Martin zirvesinde sona eren 167 km uzunluğundaki 10. Etapla birlikte gerçek Le Tour şimdi başlıyordu. Düzlükler, ovalar, nehir boyları geride kalırken artık pelotonun önünde Temmuz sıcağıyla kavrulan dağlar uzanıyordu.

143 km boyunca düz sayılabilecek bir profilde seyreden etapta Cat4 sınıfı tepecikler geride kalırken Arette kasabası geçilir geçilmez başlayan La Pierre-Saint-Martin zirvesi Le Tour’un erken bitişini kesinleştiriyordu! 15.3 km uzunluk ve ortalama %7.4 eğimiyle zaten zorlu bir tırmanış olan La Pierre-Saint-Martin’de beklenti sarı mayo iddialılarının (Nibali, Quintana, Contador, van Garderen) saklanmayı bırakıp saldırıya geçmesi, atak yapmasıydı. Ancak beklemeyi sevmeyen biri vardı ki, tüm planları bozdu!

Ortalama %7.4 eğime sahip 15 km uzunluğundaki La Pierre Saint-Martin tırmanışı başlar başlamaz elit tırmanışçılardan oluşan bir pelotonun sarı mayo ile arasında iki engel vardı: sürekli artan eğim ve Chris Froome’un her metrede giderek artan yüksek kadansı. Eklemeyi unuttuk: Bir de Froome’un koruyucu melekleri Nicolas Roche, Richie Porte ve Gerrain Thomas…

Fotoğrafta tutunmaya çalışan isim zirveye son 9500 metre kala tek domestiğini de kaybeden Giro d’Italia yorgunu Alberto Contador’dan başkası değil. Valverde ve Gerrain Thomas’ın tempoyu arttırmasıyla birlikte geriye düşen Contador daha da toparlayamayıp etabı Froome’un neredeyse 3 dakika gerisinden tamamlayarak havlu atarken Team SKY ise Richie Porte’un etabı Quintana’yı da geçerek ikinci bitirmesiyle double victory yapıyordu.

Froome mu? Le Tour zaferi için silkelemesi gereken tek dişli rakibi kalıyordu geriye: Nairo Quintana.

Contador’un yalnızlığı ve Team SKY’ın yenilmezliği Le Tour de France zaferi için takımın ne kadar önemli olduğunu acı da olsa, nasıl olmasın ki, gösteriyordu.

Daha fazlası için: 2015 sezonunun unutulmazları: La Pierre Saint-Martin zirvesinden sarı mayoya

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.