TdF2016 1. Etap: Mont-Saint-Michel → Utah Beach, 188 km

Geçtiğimiz iki yılın aksine (2014: İngiltere Yorkshire, 2015: Hollanda Antrewp) Le Tour’un Grand Depart’ı bu sefer Fransa topraklarında. 3535 km uzunluğundaki zorlu mücadele bu sene saat yönünün tersinden, Manş Denizi kıyılarından, 2. Dünya Savaşının en sert çarpışmalarının yaşandığı kıyılardan başlayacak. 

Grand Depart ev sahipliği yapan Mont Saint Michel

Grand Depart’a ev sahipliği yapan Mont Saint Michel

Etabın başlayacağı Mont-Saint-Michel (Aslında yarımada değil, anakaraya bağlı fakat gel git olayları nedeniyle bu hale geliyor.)  Fransada, Normandiya ve Bretagne bölgelerinin sınırında bulunan bir yarımada. Fotoğraflarına bakması dahi hayranlık uyandıran bu etrafı surlar, dış çevresi de sularla kaplı büyüleyici yarımadanın en üst bölgesinde ise bir katedral bulunuyor. 
Yarımadayı çevreleyen suların mevsim şartlarına bağlı olarak yükselip de etrafını bataklığa çevirmesiyle anakarayla tek bağlantısı olan yolu sular altında bırakmasından ötürü 2014 yılında yapılan yeni ve yüksek köprü Grand Depart, yani Le Tour’un başlangıcına ev sahipliği yapacak.
TDF2016_stage1_profile

TDF2016 Açılış etabı profili: Mont-Saint-Michel → Utah Beach Yani 188 km kıyı boyunca düz, dümdüz pedalla!

188 km uzunluğundaki etap iki çıkıntı dışında düz bir profile sahip. Polka Dot, yani dağların kralı mayosunun belirlenmesi için konulduğu her halinden belli iki adet Cat4 sınıfı tırmanışı etabın ilk 40 km’si içinde geride bıraktıktan sonra peloton Manş denizi kıyıları boyunca kuzeye, Normandiyaya doğru uzanacak ve 2. Dünya Savaşının kaderinin çizildiği bir yerde, Utah Beach (Filmlere konu olan demiyorum, çünkü filmler gerçekleri, yaşananları ya da olabilecek şeyleri anlatır; tarihin ise mürekkebi çoktan kuruduğu gibi çoğunlukla ve her zaman kanla yazılmıştır.) sahilinde sona erecek. Etapta tırmanış yok ancak kıyı boyunca pedallanacağı için okyanustan esen yanal rüzgarlar (echolon) pelotonun başına bela olacaktır.
2015, Tour de France, tappa 01 Utrecht - Utrecht, Bmc 2015, Dennis Rohan, Utrecht

Geçen sene Hollandanın Utrecht kentinden başlayan Le Tour’un açılışı 13.8 km uzunluğunda bir zamana karşı etabı ile yapılmış BMC Racing takımının Avustralyalı pedalı Rohan Dennis 14’56” dakikalık derecesiyle zafere uzanmıştı.

Zamana karşı ile açılmıyorsa Büyük Turlar, modern zamanların eğlencesini daha da büyütmek ve coşkuyu yükseltmek için toplu sprint mücadelesi ile açılış yaparlar. Modern gelenek bugün de bozulmayacak. Başta Parisin son kralı Andre Greipel ve Marcel Kittel, gökkuşağı mayosuyla Peter Sagan, Fransa Bisiklet Turunda en çok etap kazananlar arasında yer alan Mark Cavendish, Paris-Roubaix ve Milano-Sanremo zaferlerinden sonra klasikçi mi yoksa sprinter mi ikilemini hâlâ çözememiş John Degenkolb ve Kuzeyin soğuk rüzgarları misali keskin hızıyla Alexander Kristoff etabın favorileri… Genel klasman favorileri ise kazasız belasız bir açılış etabı geçirmek isterken gönlümüz wildcard ile Le Tour’a katılan bir takımdan ismin zafere pedallaması.
Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.