TdF2016 7. Etap: L’Isle-Jourdain → Lac de Payolle, 162 km

Pirenelerden önce dünkü etapta neler oldu?

Rutin bir tempoda, kaçan ikilinin kontrol altında tutulduğu etapta sprint trenleri Flamme Rouge altından geçerken Etixx-QuickStep ve Lotto-Soudal çok güçlü görünüyordu. Ancak takımı yardım etmese de Mark Cavendish, kendisine oldukça tanıdık gelen, çalışma prensibine aşina olduğu Etixx-QuickStep trenini darmadağın ederek etap zaferine uzanmasını bildi.

Etap incelemesi

Sprint etaplarını geride bırakırken Pireneler bölgesine, haliyle dağlara merhaba diyoruz. Üç etap sonra, Andorradaki dinlenme gününe dek peloton rahat yüzü görmeyecek; dün dinlenebilecekleri son gün, bugün ise sarı mayoya ulaşmak için fark yaratacakları ilk ciddi gün!

L’Isle-Jourdain → Lac de Payolle arasında pedallanacak 7. Etap 162 km uzunluğunda ve mini bir zirve bitişine ev sahipliği yapıyor. Cal d’Aspin ayrıca Le Tour’un bu seneki ilk Cat1 sınıfı tırmanışı.

TDF2016 7. Etap profili, bir çıkıntı var orada uzakta!

TDF2016 7. Etap profili, bir çıkıntı var orada uzakta!

Etap profiline bakınca ilk 105 km normal bir geçiş etabı seyrinde ancak Feed Zone geride kalır kalmaz eğim artacak ve günün ilk tırmanışı Côte de Capvern (Cat4 sınıfı 7,7 km uzunluğunda ve ortalama %3 eğime sahip) başlayacak; eğimi az tırmanış pelotonun bacaklarını açacaktır. Ara sprint kapısı ise tırmanıştan 20 km ötede Col d’Aspin tırmanışının eteklerinde. Dün etap zaferini, 50 puanı ve de yeşil mayoyu Mark Cavendish’e kaptıran Peter Sagan oluşacak kalabalık kaçış grubundan geriye kalan puanları almak için saldıracaktır, ama yanında kimseleri bulamaması muhtemel, zira tüm takım Contador’un yanında olacaktır.

TDF2016_stage7_final_climb

TDF2016 7. Etabın ilk ve son tırmanışı, bölüm canavarı Col d’Aspin

Ve geldik günün son tırmanışı Col d’Aspin zirvesine… Etabın 143. km’sinden başlayacak tırmanışın zirvesi 155. km’de, peloton 12,5 km boyunca durmadan ortalama eğimi %6,5 olan Cat1 sınıfı bir tırmanışla karşı karşıya. Sonrasında ise 1490 mt rakımdaki zirveden yaklaşık 7 km boyunca serbest düşüş misali etap sonuna ev sahipliği yapan Lac de Payolle kentine doğru bir iniş var, ardından da hafif bir tırmanış ve bitiş çizgisi…

Bu haliyle bile etap tam anlamıyla 5. Etap gibi kaçış grubu için tasarlanmış gibi. Genel klasman favorileri birbirlerini kollarken takımları da Greg van Avermaet gerçeğinde olduğu gibi kendilerine 5 dakika fark atacak birisinin önde olmasını istemeyecektir. Bu yüzden kimin favori olacağı tahmini oldukça zor, ancak favorilerin en ufak bir açıkta birbirlerini silkelemek isteyecekleri açık. Kaçış ise kendi ekmeğinin derdine düşüp etap zaferine uzanmak isteyecektir.

Ufak bir hatırlatma: Geçen seneki Le Tour’un ilk dağlık etabında, La Pierre-Saint-Martin, atak yapıp tüm favorileri silkelemiş ve daha 5. Etapta ele geçirdiği genel klasman liderliğini pekiştirmişti.

Daha fazlası için

  • Yarışı EuroSport ekranlarından saat 15:00 sularında izleyebilirsiniz.
  • Bisikletta – editöryal işler ekibi yazmış: TDF 2016 Ön Bakış
  • Ayrıca basılı olarak yayınlanan Cyclist Türkiye ve Socrates dergilerinin Le Tour dosyalarını elinizin altında bulundurmanız yarışları  izlerken alacağınız keyfi arttıracaktır!
  • Ekşi Sözlük yazarı infelix legatus kaleminden TDF2016’da pedallayan favoriler
  • 5. Etap hakkında her şey: SteepHill.TV
  • 5. Etap sıralı tam liste: ProCyclingStats.com

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.