TdF2016 8. Etap: Pau → Bagnères-de-Luchon, 184 km

Dünkü etapta kısaca neler oldu: Kaçış ustası Stephen Cummings geliyorum diye diye kaçış grubu içinden atak yapıp son tırmanışın eteğinde zafere doğru pedalladı ve açılış haftasında takımına 4. zaferini getirdi. Greg van Avermaet ise herkesi şaşırtarak sarı mayosunu atak yapıp, kaçışta yer alarak savundu ve üstelik fark atarak!

Etap incelemesi

Normalde Pau kenti deyince ilk dinlenme günü demek geçiyor içimden ama ne mümkün, bu sene Pau denilince Pirenelerden İspanya sınırına uzanan bir dizi tırmanış çıkıyor karşımıza.

Pau → Bagnères-de-Luchon arasında pedallanacak 8. Etap 184 km uzunluğunda ve Le Tour’un ciddi anlamda ilk dağlık etabı. Gerçi dün de dağlık idi ama sınıflandırılmış tek tırmanış vardı; bugün ise HC sınıfı Col du Tourmalet dışında sınıflandırılmış üç tırmanış daha var.

TDF2016 8. Etabın profili testere ağızlı bir bıçak gibi adeta!

TDF2016 8. Etabın profili testere ağızlı bir bıçak gibi adeta!

Peloton etabın başından beri sürekli bir irtifa kazanımı halinde olacak: Burası Pireneler burada düzlük yok!  67. km’de sprint kapısından geçildikten sonra 19 km uzunluk ve ortalama %7,4 eğimiyle Col du Tourmalet tırmanışı 2115 mt rakımdan pelotonu selamlayacak. Fransız gazeteci ve Le Tour’un bir dönem de direktörlüğünü yapan Jacques Goddet anısına bir de ödülün olacağı tırmanışı mutlaka bir Fransız pedal ilk önce geçmek isteyecektir.

Oluşan kaçış grubu içinde dağların kralı mayosunu korumak isteyen Thomas de Gendt’in mutlaka olması gerek. Tourmalet dağı zirvesi etabın tam ortasında, 86. km’de geçileceği için genel klasmana pek etki etmeyecektir. Ama ismi bile yeter!

TDF2016_stage8_1_col_du_tourmalet_profile

Col du Tourmalet: istikrarın diğer adı!

Etabın diğer tırmanışları ya da profilin sivriliklerine bakmak bile zorluğu konusunda fikir veriyor. HC sınıfı Tourmalet zirvesinden yaklaşık 17 km’lik bir iniş sonrasında bekleme yapmaksızın Cat2 sınıfı 8.2 km uzunluğunda, ortalama eğimi %5 olan Hourquette d’Ancizan zirvesine doğru tırmanacak: Tırman ve in!

Günün üçüncü tırmanışı Col de Val Louron-Azet ise yaklaşık 11 km uzunluğunda ve ortalama eğimi neredeyse %7!

TDF2016_stage8_1_col_de_val_louron-azet_profile

TDF2016 8. Etabın sondan bir önceki tırmanışı Col de Val Louron-Azet

 

İn ve çık: günün sonuncu tırmanışı Col de Peyresourde zirvesine doğru kaçış içinden ataklar gelecektir. 7 km uzunluğundaki Cat1 sınıfı tırmanışın eğimi de %8’e yakın.

TDF2016_stage8_1_col_de_peyresourde_profile

TDF2016 8. Etabın son tırmanışı: Col de Peyresourde

Etabın kısa özeti: Tırman ve in, tırmanı ve in, tırmanı ve in, tırman ve in… Peloton son 8 km’lik inişte 940 mt irtifa kaybedecek, zorlu iniş sonrası 2,5 km’lik bir düzlük var, kalabalık bir grup buraya gelirse dramatik bir son görebiliriz. Dün Nibali ve Cancellara şanslarını denedi, bu kadar zaman farkı yemişken Contador neden olmasın? Ancak şurası kesin ki peloton dün Avermaet’e tanıdığı iyimserliği başkasına tanımayacaktır; zira bugün ve yarın Le Tour’un adeta gizli kraliçe etapları.

Daha fazlası için

One comment

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.