TdF2016 19. Etap: Albertville → Saint-Gervais (Mont-Blanc), 146 km

Dünkü etapta neler olmuştu?

17 km uzunluğunda yokuş zamana karşı şeklinde pedallanan 18. Etapta genel klasman favorileri 31-32 dakika sınırında bitiş çizgisinden geçerken Chris Froome sahneye çıkana dek etabın liderliği 31’04″29 dakika ile Tom Dumoulin’de idi. En son çıkan marjinal faydaların efendisi Chris Froome sarı mayonun hakkını vererek Dumoulin’in 21 saniye önünde zafere uzanırken diğer favorilerde sarı mayodan bir o kadar uzaklaşıyordu.

Dünkü etabın kaybedeni kesinlikle Nairo Quintana idi.

Dünkü etabın kaybedeni kesinlikle Nairo Quintana idi.

Etap hakkında

Culoz’da sona eren 15. Etabın sonunda İsviçre sınırlarına girmiş ve 18. Etap itibari ile yeniden Fransaya dönmüştük. İki ülke arasındaki doğal sınırı oluşturan Jura ve Alp sıra dağlarının üzerinde sınır bekçisi edasıyla pelotona bakan Mont Blanc peloton sürekli yer değiştirse de hep oradaydı ve bugün kendisiyle yüzleşme günü.

TDF2016 19. Etap profili: Ana yemekte sınıflandırılmış bayağı zorlu tırmanışlar var.

TDF2016 19. Etap profili: Ana yemekte sınıflandırılmış bayağı zorlu tırmanışlar var.

Albertville → Saint-Gervais arasında pedallanacak 146 km uzunluğundaki 19. Etap bir hayli zor; zira peloton biri etap sonuna ev sahipliği yapan iki adet Cat1, birer adet de Cat2 ve HC sınıfı tırmanışla yüzleşecek. 

Natürel başlangıç verilir verilmez sınıflandırılmamış ama pekala Cat3 sınıfı olabilecek Collet de Tamie tepeciğini aşacak olan pelotonun çilesi 146 km uzunluğundaki etap Beyaz Gelin Mont Blanc zirvesinde sona ermeden önce sırasıyla:

  • Zirvesinden etabın 42.5 km’sinde geçilecek 1157 mt irtifada konuşlu 9.8 kilometre uzunluk ve 6.9% ortalama eğimiyle Cat1 sınıfı Col de la Forclaz de Montmin,
  • Zirvesinden etabın 73.5 km’sinde geçilecek 870 mt irtifada konuşlu 5.6 kilometre uzunluk ve 7.8% ortalama eğimiyle Cat2 sınıfı Col de la Forclaz de Queige,

TDF2016_Stage19_Montee_de_Bisanne

  • Zirvesinden etabın 96.5 km’sinde geçilecek 1723 mt irtifada konuşlu 12.4 kilometre uzunluk ve 8.2% ortalama eğimiyle HC sınıfı Montée de Bisanne

TDF2016_Stage19_Mont_Blanc

  • ve etabın 136. km’sinde başlayacak 1372 mt irtifada yer alan 9.8 kilometre uzunluk ve 8% ortalama eğimiyle adeta bir bölüm sonu canavarı edasıyla Mont Blanc’ın Le Bettex (Cat1) tırmanışı
     

Klasik senaryolar yine karşımızda: Kaçış kazanır, favoriler birbirini silkeler ya da favorilerden birisi ölümüne tüm pelotonu silkeler ki, bugünün artık son zirve bitişine ev sahipliği yapan etap olması itibariyle bir favorinin değil pelotonu hepimizi silkelemesini bekliyoruz.

Daha fazlası için

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.