TdF2016 21. Etap: Chantilly → Paris (Champs-Elysées), 113 km

Ve sonunda Paristeyiz!

Kuzeyinden güneyine, Pirenelere doğru pedallayıp hatta sınırın daha da ucuna İspanya ve Andorraya uzanıp, sonra yeniden güneyden Akdenizin inci gibi kıyılarına şöyle bir bakıp Zura Dağlarından kara kışın daim olduğu İsviçre topraklarına geçip misafirliği fazla uzatmadan yeniden anavatana, Alp sıra dağlarının yalçın tırmanışlarına meydan okuduğumuz Le Tour bugün son turunu Paris Champs-Elysées meydanında atarak bitiyor. Dile kolay 21 etap, 2 dinlenme günü, 3512 km, ter, kan, acı, gözyaşı ve tek bir amaç: Tabii ki bitirmek önemli ama kim sarı mayoyu giyinmek istemez ki?

TDF2016 21. Etap profili: düz bas tek yürü

TDF2016 21. Etap profili: düz bas tek yürü

Chantilly → Paris arasında pedallanacak sarı mayo seramonisine ev sahipliği yapacak 21 ve son etap sadece 113 km uzunluğunda. Chantilly yerel idaresinden başlayan etap 51. km’de Parise girip Champs-Elysées meydanında 9 tur atarak sona erecek. Tırmanış yok, bisiklet spor ve kültürüne saygı var var, emekliliğini ilan eden, son turunu yaşayanların Champs-Elysées meydanında tek kişilik kaçışlarına atakla cevap vermeme var…

Tabii bir de Parisin kralı olma mücadelesi… Geçtiğimiz sene Marcel Kittel’in yokluğunda Andrei Greipel sprint etaplarını silip süpürmüştü. Bu sene ikisi de formsuz ve sprint etaplarında 4 zafer çıkartan Mark Cavendish’in yokluğu, Peter Sagan’ın kazanmayı öğrendiği şu günlerde iki Alman sprinter ve de diğerleri Parisin kralı olmak için ter dökecekler.

 

Daha fazlası için

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.