#TdF2017 Tour de France 2017 Rotası Açıklandı!

Bisiklet severlerin kutsal üç aylarının ikincisi, Le Tour de France 2017 yılı rotası açıklandı!

104. Kez pedallanacak Le Tour’un Grand Depart, yani açılışı bu sene Almanyanın Düsseldorf kentinde zamana karşı şeklinde pedallanacak; etabın uzunluğu sadece 13 km.

Açılış etabının Desseldorf olması yerinde bir karar, zira yıllar yılı Alman televizyonları geçmişin lekesini örtmek istercesine Le Tour'u canlı yayınlamıyordu; bu seni hiç olmazsa bu soğukluk ortadan kaldırılacak. Ancak Alman televizyonları ve haliyle etkilediği kitlelere inat geçmişin doping lekesini günümüzün yetenekli sprinter pedalları, Marcel Kittel, Andrei Greipel, John Degenkolb canla başla temizliyor. Yine de Düsseldrof'un temiz bir başlangıç olması dileğiye...

Açılış etabının Desseldorf olması yerinde bir karar, zira yıllar yılı Alman televizyonları geçmişin lekesini örtmek istercesine Le Tour’u canlı yayınlamıyordu; bu seni hiç olmazsa bu soğukluk ortadan kaldırılacak. Ancak Alman televizyonları ve haliyle etkilediği kitlelere inat geçmişin doping lekesini günümüzün yetenekli sprinter pedalları, Marcel Kittel, Andrei Greipel, John Degenkolb canla başla temizliyor. Yine de Düsseldrof’un temiz bir başlangıç olması dileğiye…

 

İkinci etapla birlikte Le Tour sınırları aşarak, önce Belçika, sonrasında Lüksemburg ve peşinden İsviçreye uğrayıp Schengen’in nimetlerinden doyasıya yararlandıktan sonra Fransaya girecek… Sonrası ise 3516 km sürecek destansı bir hikaye.

tdf2017_route

Sınırların siliklemesi böyle bir şey… Peloton tam gaz Almanya, Belçika, Lüksemburg ve İsviçreye uğrayıp dördüncü etapta Fransaya ayak basacak.

 

9 düz, 5 inişli çıkışlı, hakim tepeli, 2 zamana karşı ve 5 zirve bitişine ev sahipliği yapan dağlık etaptan oluşan bu seneki Le Tour’da yine iki dinlenme günü (9. ve 15. etapların peşinden) var. Zamana karşı mücadeleleri ise bireysel etaplarla sınırlandığı gibi oldukça kısa: 13 ve 23 km.

 

Geçen sene Mont-Saint-Michel’de başlayıp İkinci Dünya Savaşı tarihini sindire sindire bize anlatan Le Tour, ülkenin kuzey doğusundan başlağından olsa gerek Fransanın batısını da öksüz bırakıyor; İspanyaya da uğramıyor, ancak Pireneler ve Alpler her zaman ki gibi pelotonun menüsünde.

tdf2017_stage17_profile

Zirvesinde kara bir haç bulunan Col de la Croix de Fer dağ geçidi aşıldıktan sonra pelotonun yüzleşeceği biir zirve daha var: Col du Galiber!

İsmi gibi tırmanışı da güzel Col de la Croix de Fer, ki en son 2015’te geçilmişti, ve Col du Galiber zirvelerinin bir seferde geçileceği La Mure → Serre Chevalier arasındaki 183 km uzunluğundaki 17. Etap ve 2360 mt rakıma konuşlu Col d’Izoard dağ geçidinde sona erecek 178 km uzunluğundaki 18. Etap Maillot Jaune sahibini belirleyecek gibi… Sonraki üç etap ise ele geçiren pedal için savunma olacak!

tdf2017_stage18_profile

ALplerin zirvesine merhaba! Izoard dağ geçidi sarı mayonun kaderini belirleyecek gibi!

 

3516 km uzunluğundaki 104. Le Tour’da açık ara zamana karşı karneleri pek de parlak olmayan genç Fransız yetenekler gözetilecek gibi. Hem neden olmasın ki? Son beş yılda, Nibali’nin zaferini saymazsak, İngilizlerin egemenliğinde geçen Le Tour’da geçen sene Romain Bardet uluların ulusu Mont Blanc zirvesinde sona eren 146 km uzunluğundaki 19. Etapta cesurca savaşmış, genel klasmanın ikinci basamağına tırmanmıştı. Bu sene neden Maillot Jaune bu sene neden olmasın? Cesur Romain Bardet mi, morali çabuk bozulan Thibaut Pinot mu kim olur bilemeyiz ama sarı mayoyu efsanevi Bernard Hinault giydirecektir!

Le Tour 2017'nin oylarla seçilen resmi posteri.

Le Tour 2017’nin oylarla seçilen resmi posteri.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.