2016 Sezonunun Unutulmazları: Downhill Master Froomey!

Baştan belirtelim: Chris Froome herkesi şaşırtan bir profil çizdi Le Tour de France 2016’da. Gidon boğazına powermetresine bakarak başını bir sağa bir sola sallayıp da pedal çeviren 186 cm boyundaki İngiliz çoğu kez rakipleri kadar agresif, heyecan verici, panache, çılgın ataklar yapan birisi olmadı… Ta ki, bu Le Tour’a dek.

 

Her şey kaçış grubuna bırakılacağı tahmin edilen Pau → Bagnères-de-Luchon arasında pedallanan 183 km uzunluğundaki 8. Etabın Col de Peyresourde tırmanışının son metrelerine dek normaldi. Rafal Majka’nın dağların kralı mayosu için yaptığı kaçış ve cılız ataklar dışında Le Tour’un gizli kraliçe etabında Team SKY ve Movistar takımları birbirlerini kollayıp tempoyu belirlerken günün son tırmanışı Col de Peyresourde‘ün son metrelerinde olanlar oldu! Emaneten sarı mayoyu taşıyan Greg van Avermaet çoktan grupettoya karışmış, Alberto Contador ise Le Tour’un başından beri peşini bırakmayan kazalar yüzünden aldığı yaraların ve takımın kapanacak olmasının da etkisiyle bireysel takılan arkadaşları yüzünden erken havlu atmış, kaçanların tamamı yakalanmışken sarı mayo mücadelesi Team SKY ve Movistar ikilisinin ataklarıyla şekillenmekteydi.

O geçen de neydi öyle?

 

 

Col de Peyresourde zirvesinden toplu halde geçen peloton zirvede bekleyen souvenir ellerinden matara, enerji jeli alıp inişe hazırlanırken, Chris Froome bir anda, domestiklerince yeterince hırpalanmış Valverde ve Quintana’nın bir anlık dalgınlıklarından yararlanarak, daha önceden de çalışılmış olduğu belli olan atağını yapıp Bagnères-de-Luchon kentinde biten 8 km’lik inişi değme sprinter pedallara taş çıkartırcasına kadrosunun üzerine yatarak, üstelik bu halde pedal çevirerek, mermi misali inip de etabı kazanmasıyla tekrardan gerçeğe geri döndük: Maillot Jaune, sarı mayo Parise dek çıkmamak üzere Chris Froome’un sırtındaydı artık. 

 

 

Atak böyleydi peki ya geridekiler? Nairo Quintana şüphesiz hazırlıksız yakalanmanın acısını, dahası üstünlüğü ele alıp da karşı atak yapmamanın cezasını sarı mayo mücadelesinde erken havlu atmakla çekecekti. 

 

Yetiş ya Quintana, sarı mayo kaçıyor! Chris Froome’un zirveyi geçer geçmez yaptığı atağa gerek Quintana’nın kendisi sonrasında takım olarak geç cevap vermelerinin sonucu sarı mayonun kaybedilmesiydi.

2 comments

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.