O an… Domino Etkisi

Greg van Avermaet, Ronde Van Vlaanderen klasiğine başlamadan önce heybesine kariyerinin kırılma noktası olan 2015 Fransa Turu 13. Etap galibiyetini, yeni sezonun ilk yarı klasiği Omloop Het Neuwsblad ve sürpriz bir Tirreno – Adriatico genel klasman zaferlerini toplamıştı.

255 km uzunluğundaki yarış öncesi favoriler birer birer podyuma çıkıyor… Yarış hakkındaki görüşleri alınan isim tabii ki geçen senenin kazananı Norveçli pedal Alexander Kristoff (Katusha, 2016), sağında van Avermaet, solunda ise Spartaküs Cancellara yer alıyor… Arkada ise Sep Vanmarcke.

 

Her Belçikalı klasikçi gibi hayali Flanders’ı kazanmaktı ve buna daha önce hiç olmadığı kadar yakın gözüküyordu. Klasiklerin efendisi Cancellara son sezonunda güzel bir veda etmek için bizlere sahneye çıkarken, artık kazanmayı öğrenmiş bir Peter Sagan’da Gent-Wevelgem zaferiyle başlangıç çizgisinde yerini alıyordu, bir türlü istenen patlamayı yapamayan üçüncülüklerin efendisi Sep Vanmarcke, geçen senenin kazananı Alaxander Kristoff, emekliliğin kıyısındaki Tom Boonen… Bu isimler ve nicesi etrafında kenetlenmiş takımları derken pek çok iddialı ve güçlü rakibe karşı pedallayacaktı ama bir farkla, Van Avermaet de yakalamış olduğu form ve mental güçle favori listesinin başlarında gösteriliyordu.

 

255 km uzunluğundaki yarışın daha yarısı geride kalmışken, bitime 102 km kala, yarışın kaderini belirleyen parke taşlı sert tırmanışlar başlamamışken her şey görünürde iyi gidiyordu Greg van Avermaet için. Ta ki Bora-Argon takımından bir bisikletçinin BMC treninin en önündeki isim Amael Moinard ile omuz temasına kadar:  Dengesini koruyamayan Moinard düşmemek için gidonunu sağa sola kırar ama nafile… Fransız domestiğin kaçınılmaz düşüşü BMC treninde domino etkisi yaratır. Önlerinde düşen Moinard’a takılan takım arkadaşları korku filmi gibi sırasıyla soluğu yerde alır. Daniel Oss, Schar, Quinziato, Burghardt ve en önemlisi Van Avermaet…

 

Burghardt, Schar ve gözyaşları içinde Van Avermaet kazanın etkisiyle yarış dışı kalırken akıllarda da Eurosport spikeri Carlton Kirby’nin Van Avermaet’i yerde gördüğünde 3 kere ardarda tekrarladığı uzun, upuzun ”No” nidaları kalır.

Kaza sonrası anında arabadan inen takım direktörü, teknik ekip ve doktorlar yere düşen sporcularla ilgilenirken kameralar tabii ki omuzu ve bileğini sanki sımsıkı tutarsa iyileşecekmişçesine tutan Greg van Avermaet’i çekiyordu… Çok değil bir iki saniye sonra van Avermaet sinirinden kaskını fırlatıp atacak ve başı önünde hüngür hüngür ağlayacaktı.

Kaderin cilvesi Greg Van Avermaet’in hayallerini gerçeğe dönüştürecek bisikletçi Rodez ve Omloop’ta ikinciliğe mahkum ettiği Peter Sagan olacaktı. Ya Greg hiç düşmeseydi?

 

Sarılar içindeki isim tabii ki yazımızın konusu Belçikalı Greg van Avermaet… Le Tour 2016’nın Limoges › Le Lioran kentleri arasında pedallanan 216 km uzunluğundaki 5. Etabında müthiş bir kaçış örneği sergileyerek etap zaferiyle birlikte sarı mayoya uzanan van Avermaet mayoyu 8. Etabın sonuna dek taşıyacaktı.

 

Sonrası mı? Fransa topraklarında buğday sarısının tadına bakan van Avermaet Brezilyanın Rio de Jenario kentinde düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyatlarında altın madalyaya uzanacaktı. En iyi ikincilerin en iyisi van Avermaet bu kez zirveye, en iyisine pedallamıştı.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.