Paris-Nice 2017

Kıta Avrupasının kuzeyinde bahar klasikleri devam ederken kıtanın doğusuna, Fransaya doğru uzanıyoruz: Paris-Nice!

Paris-Nice 2017 rotası: Kuzeyden güneye TdF kostümlü provası.

Fransanın kuzeyinden güneyine, yani Akdenize, güneşe doğru pedallanan turda bu sene prolog  etabı yok: Bu sene 75. kez pedallanacak olan tur 8 etap sonra adeti bozmayıp Nice’da sona erecek. WorldTour ve Wild Card ile davet edilen 22 takım, 8 etap 1291 km boyunca zafere pedallayacak.

Paris-Nice 2017 kraliçe etabı

Dört sprint (1, 2, 3 ve 5. Etaplar), iki inişli çıkışlı (6. ve 8. Etaplar), bir zamana karşı (4. Etap) bir de zirve bitişine (7. Etap) sahip toplam 8 etap sonunda peloton 1247 km pedallamış olacak.

Fotoğraf geçen seneden: Bireysel Zamana Karşı eabında Romain Bardet istediği sonucu çok çabalamasına karşın alamamıştı.

Genel klasmanın kaderini ise 14.5 km uzunluğundaki bireysel zamana karşı (ITT) belirleyecek gibi; Cat2 sınıfı bir tırmanış olan ortalama %7 eğime sahip 3 km uzunluğundaki Mont Brouilly’de genel klasman favorileri işi sonraki etaplara bırakmadan bitirmek isteyebilirler. Ancak 177 km uzunluğundaki kraliçe (7.) etap zamana karşıda istediğini alamayanlar için bir şans olacak gibi. 

Tour de France erken kostümlü provası sayılabilecek Paris-Nice’de bu sene genel klasman favorilerinden yer almayan isimleri saymak yeterli: Vincenzo Nibali, Chris Froome, Nairo Quintana, Thibout Pinot. Kimler var peki? Alberto Contador, Roman Bardet, Steven Kruijswijk, Jakob Fulgsang, Sergio Henao, Simon Yates, Warren Barguil, Riche Porte.

Geçen sene Alberto Contador’un 4 saniye önünde genel klasman zaferine uzanan team SKY’ın İngiliz pedalı Gerraint Thomas’ın bu sene tura katılmayacağını da belirtelim; Thomas sezonu tour Down Under’da açmış olsa da Giro d’Italia’ya dek takviminde herhangi bir yarış bulunmuyor.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.