O an: Bir Tutunabilen olarak Oliver Naesen

Flaman topraklarındaki on günlük maceramızın ikinci durağı E3-Harelbeke (2017) yarı klasiği Greg Van Avermaet’in başabaş sprintte zafere uzanması ile değil de daha çok Belçika iç savaşı şeklinde anılacak!

Zira, yarışın bitmesine 35 km kala liderliği ele alan Philippe Gilbert (Quick-Step Floors, 2017), eski takım arkadaşı Greg Van Avermaet (BMC Racing Team, 2017) ve Olver Naesen (Ag2r La Mondiale, 2017) üçlüsünün yarışı kazanmak için yaptıkları, dahası Gilbert ve Van Avermaet’in atakları ve Naesen’in bu ikiliye karşı tutunma, mücadelesi ve sonunda avlanmasını izledik!

 

İzlemeyenler ve tekrar izlemek isteyenler için yarışın son 5 kilometresi

 

Greg Van Avermaet için bu sene, hatta Rio 2016’dan beri müthiş geçiyor, ancak kaçırılmaması gereken bir hikaye var: Tabii ki Peter Sagan değil! Zira, kendisi bu yarışı sadece idman odaklı pedalladı ve bitime 40 km kala yaşadığı kazada yarışı çoktan bitirmişti.

Kaçışı yakalayan takip grubuna liderlik eden Gilbert Oude Kwaremont hellingeni geçilirken yine atak peşinde!

 

Bitime 59 km kala Greg Van Avermaet (BMC), Oliver Naesen (Ag2r la Mondiale), Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Lukas Postlberger (Bora-Hansgrohe) Luke Durbridge (Orica-Scott) ve Sep Vanmarcke (Cannondale-Drapac) atak yapıp lider grubu yakalayınca yarışın kaderi değişti; kazananın bu gruptan çıkacağı da kesinleşti. Önce Sep Vanmarcke düştü geriye, sonra yaprak dökümü misali diğerleri, ta ki Gilbert, Naesen ve yarışın kazananı Van Avermaet kalana dek.

Kariyerinin henüz baharındaki Oliver Naesen, kendisinden kat be kat tecrübeli iki dişli rakiple birlikte yarışın liderliğini aldı almasına ama bu ikilinin atakları karşısında selesi üzerinde durmaya, pedalı yettiğince gücü tükenene dek tutunmaya çalıştı ve başardı da!

206 km içine yedirilmiş 15 hellingenin sonuncusu Tiegemberg geçilir geçilmez Gilbert atak yapınca Oliver Naesen hazırlıksız yakalandı!

 

İki gün önce pedallanan Dwaars Door Vlaanderen klasiğinde sırtında Belçika ulusal şampiyonluk formasıyla atak üzerine atak yapıp yarışı domine eden ve ikincilikle bitiren Philippe Gilbert lider üçlü içinde yine ataklarla selesi üzerinde durdurulamazken olimpiyat altını hâlâ ışıl ışıl parlayan, klasiklerin gelişini müjdeleyen Omloop Het Nieuwsblad yarışını birincilikle bitiren Greg Van Avermaet son derece temkinli ve ataklara karşı hazır cevaptı. Bir diğer Belçikalı Oliver Naesen, yani içlerindeki en tecrübesizi ne yapıyordu? Tabii ki bu ikiliye karşı tutunmaya, geriye düşmemek için pedallamaya çalışıyordu!

Son 20 km’de günün son hellingeni, 1 km uzunluğunda ve ortalama %6,5 eğime sahip Tiegemberg başlar başlamaz Gilbert yine atak yaparken Van Avermaet cevap verdi, ama Naesen geç kalınca ikili farkı iyice açtı derken, elini uzatsa yakaayacak denli uzaklık bir türlü kapanmak bilmedi Giblert’in temposuyla!

Tutun Oliver tutun! Tutunamayanlara inat pedalla, sıkıca tutun!

 

17,6 km kala oyuna yeniden dahil olan Naesen, ikiliyi yakalayana dek 2 km geçmek bilmedi! Kaçanları yakalamak ve takip pelotonuna yakalanmamak için sarf edilen çabanın acısı tabii ki son düzlükte çıktı… Bitiş çizgisi, podyum, şampanya, övgü, manşetler, tebrikler 400 metre ötede dururken çok değil 1 km önce son sürat bitiş düzlüğüne giren üçlüden Gilbert hız kesti ve kedi fare oyunu başladı!

 

Üçlünün birbirine baktığı an, son 300 metrede 205.8 km boyunca kendisini zafere götürecek gücü sakladığına inanan ilk isim Oliver Naesen oldu; ancak işler sandığı gibi gitmedi: Çizgiyi ilk sırada geçmek isterken kendisini bekleyen üçüncülük idi.

Kapandaki peynire ilk uzanmaya çalışan tüm deneyimsizliğiyle Oliver Naesen olurken, Van Avermaet arkasından fırladı ve Gilbert’in çabası yetmeyince 206 km sonunda zafere uzanan isim Greg Van Avermaet oldu, Philippe Gilbert podyumun ikinci basamağına çıkarken, üçüncülükle birlikte kariyerinde güzel bir basamak çıkan Oliver Naesen günün dersini elbet kendince aldı!

 

Atak yapa yapa ikinciliğe razı gelen Gilbert bir yana, karenin sonunda birinciyi, Greg Van Avermaeti alkışlayan Oliver Naesen bu sporun neden dayanışma gerektirdiğini özetliyor… Sadece 206 km değil, yıl boyunca peloton içinde birlikte pedallayan sporcuların tümü elbet yarış kazanmak ister, ancak biri kazanırken herkes birbirini tebrik eder. Çünkü, peloton kendi içinde yaşayan, gelişen, deneyimlerin kazanıldığı bir yaşam alanı. Oliver Naesen, bugün belki tecrübesizdi ama bitiş çizgisinden büyük bir olgunlukla geçti!

Ancak bizler için günün kazananı Oliver Naesen! Ah, şu mazlumun, sabinin yanında olan doğulu yanımız yok mu? Vuralar bizi!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.